Sportovci chtějí opět peníze z loterií. Lidé by k nim mohli odklánět daně

  16:27aktualizováno  16:27
Funkcionáři sportovních svazů gradují tlak na zvýšení podpory tuzemského sportu. Tlačí zejména na změnu loterijního zákona, který by část odvodů firem nasměroval přímo na Český olympijský výbor. Stejně tak by rádi viděli samostatnou rozpočtovou kapitolu určenou pouze pro sport. Ve hře je i myšlenka, že by sport mohli podporovat lidé prostřednictvím svých daní z příjmu.

Šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval by od loterií rád získal až 350 milionů ročně | foto: ČTK

Podle zatím neschválené novely loterijního zákona by ze současných dvaceti procent, které loterijní firmy odvádí státu a obcím, mělo jít nově pět procent přímo na účet Českého olympijského výboru (ČOV), jakožto hlavní sportovní organizaci v Česku.

"Rádi bychom zachovali objem prostředků od státu v letošní výši, tedy necelé tři miliardy prostřednictvím ministerstva školství. Plus od příštího roku bychom viděli novelu loterijního zákona, která by nám zajišťovala odhadem 300 až 350 milionů korun. To je naše krátkodobá vize," uvedl šéf ČOV Jiří Kejval.

Novelu by přivítaly i další sportovní organizace, byť řada z funkcionářů připouští, že systém samotného rozdělování případných nových peněz z loterií ještě musí projít diskusí. "Klíčem je právě způsob rozdělování. Musí jít o spravedlivou a čitelnou metodu, která by měla směřovat výhradně pro amatérský sport," říká k tomu šéf Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl.

Lidé by mohli sami poslat část svých daní na sport

V dlouhodobém pohledu je pak podle Kejvala ve hře vytvoření samostatné kapitoly ve státním rozpočtu či takzvaná daňová asignace části daní z příjmu. Ta by právnickým či fyzickým osobám umožnila odvádět část svých daní z příjmu na konkrétní účel - třeba právě na sport, zdravotnictví či kulturu.

"Určitě by to mohl být jeden z nástrojů na dofinancování sportu a nejen sportu. Občané by svými preferencemi sami přímo rozhodovali o podpoře vybraných oblastí," uvedl k tomu ekonom a děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík.

Zároveň však upozorňuje, že třeba na Slovensku se tohoto "nasměrovávání" daní účastní jen asi 40 procent z oprávněných osob. Zbytek dál odvádí pouze státu. Podle jeho odhadů by takový nástroj mohl pro sport přinést jen něco kolem 200 milionů korun ročně. 

Vlastní rozpočtová kapitola by umožnila plánování

Tradičního spojence mají sportovní funkcionáři v náměstkovi ministra školství Janu Kocourkovi. "Samostatná rozpočtová kapitola by sportovním organizacím přinesla stabilitu, nebylo by možné tyto peníze využívat podle potřeby na jiné účely. Navíc by organizace mohly uvažovat ve střednědobém výhledu, letos vidí maximálně rok dopředu," popisuje Jan Kocourek. Správcem peněz pro sport by pak podle něj mohla být státní agentura typu Grantové agentury České republiky.

"Máme nějakou představu, ale musíme se dívat na politickou realitu, věci se teprve budou předjednávat," uvedl k dlouhodobým cílům Kejval. Další boj pak čeká sportovce na úrovni rozpočtů obcí a měst, kam nyní míří polovina odvodů z hazardu.

Na této úrovni ale sportovci soupeří s dalšími zájemci o obecní peníze, třeba s kulturou či sociálními službami. Sportovci se dostali do obtížné finanční situace právě v souvislosti se změnou hazardní legislativy a také kvůli pádu loterijní společnosti Sazka, o kterou sportovci přišli. Právě Sazka, která nyní patří skupině KKCG, by měla být jedním z hlavních partnerů Českého olympijského výboru (více čtěte zde).

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Stát chce být vzorem v elektromobilitě. Garáže má však plné „špinavých“ aut

Hyundai IONIQ Electric

Garáže ministerstev a státních podniků stále plní vozy se spalovacími motory. I státní úředníci mají podobně jako...

Drátenictví zachraňují ženy. Místo hrnců se nyní pletou hlavně ozdoby

Cechmistrová Cechu českomoravských uměleckých dráteníků Hana Maříková.

Typické vyvolávání: „Drátovat, letovat hrnce, spravovat,“ už dnes člověk na ulici nezaslechne. Přestože v celém Česku...

Dotace na solární panely leží ladem. Stát nestíhá vyřizovat žádosti

Solární panely na střeše základní školy v Kunraticích.

Evropská unie tlačí na Česko, aby více využívalo obnovitelné zdroje a mohutněji šetřilo energií. Firmy by o dotace na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz