Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Sport si bude dlouho léčit rány z povodní

  0:01aktualizováno  0:01
Zatopené tenisové kurty, zničené palubovky v halách, zaplavená fotbalová hřiště, spláchnuté loděnice, vodou poškozené plavecké areály. To vše způsobily nedávné povodně. Čeští sportovci a funkcionáři stále ještě sčítají škody. Již teď je zřejmé, že půjdou do miliard.

"Podle předběžných a velmi střízlivých odhadů jsme bez započítání Prahy utrpěli škody ve výši 422 milionů korun. V hlavním městě to bylo dalších 300 milionů," uvedl předseda Českého svazu tělesné výchovy a sportu Vladimír Srb. V rámci ČSTV bylo zasaženo asi 200 sportovních subjektů, v Praze téměř 90.

Celkové škody, jež utrpěl český sport, se podle Srby dají vyčíslit jen velmi těžko. "Ze všech sportovních organizací, jako jsou kromě nás třeba Sokol, Orel, Český střelecký svaz nebo Autoklub, vlastníme zhruba 70 procent celkového sportovního majetku. Bude-li podobné i rozložení škod, pak by se celkově mohly povodňové škody navýšit na jednu miliardu korun," říká.

Navíc jsou některá sportoviště, a to zejména ta dražší, jako bazény nebo haly či areály, v majetku obcí. "Třeba bazén, to jsou desítky milionů," varuje předseda ČSTV. "Škody v těchto zařízeních mohou celkovou hranici pořádně posunout. Vidím jako reálný odhad minimálně dvě miliardy korun," potvrzuje Srb.

Co bylo u řeky, je pryč 
K nejpoškozenějším sportům patří vodácké - kanoistika, veslování či jachting. Většina loděnic sice byla pojištěna, i když často starými podhodnocenými smlouvami. Movitý majetek však většinou pojištěn nebyl. "Pojistit takovou veslařskou loď není jednoduché. Dá se říci, že co veslo, to sto tisíc korun - osmiveslice pro reprezentaci tak přijde skoro na milion," vysvětluje generální sekretář ČSTV Jan Boháč. Podobně drahé jsou i lodě pro kanoistiku.

Které sporty utrpěly nejvíce? 
• kanoistika, veslování, jachting, tenis, jezdectví, plavání, fotbal, hokej

"Čtyřkajak stojí čtvrt milionu," tvrdí Boháč. Kánoe jsou sice pevnější než veslice, ale když se zalijí vodou a ta pak opadne, lodě odolné proti nárazům se rozlámou. Hodně utrpěl i tenis. Malebné kurty ležící kdysi u pomalu tekoucích potoků a řek jsou dnes buď stále zcela pod vodou, nebo na nich chybí spláchnutý antukový povrch.

Ještě horší to je v areálech, kde voda odnesla nebo vyplavila sociální zázemí, kanceláře, šatny. To je třeba případ tenisového komplexu na pražské Štvanici, kurtů Sparty ve Stromovce či hřišť v Českém Krumlově.

"Povodně odneslo i jezdectví. Například areál v pražské Troji, kde byla nedávno dokončena zcela nová krytá hala, odnesla voda. Hala sice neodplavala, ale stáje se prolomily a spadly střechy. Podobně je na tom i dostihový areál v Chuchli, i když ten nám nepatří," doplňuje Boháč.

Překvapivě na povodně doplatily i některé plavecké areály a bazény. Ty byly poškozeny ve většině případů hlavně spodní vodou, která narušila elektroinstalaci a vybavení. "Například v Podolí vznikla škoda jen na nových skříňkách v čerstvě zrekonstruovaných šatnách ve výši 2,5 milionu korun," říká Srb.

Podobně dopadly i zimní hokejové stadiony nebo fotbalová hřiště. Hlavně u kopané se dají čekat milionové škody. "Například vysetí nové trávy na jedno fotbalové hřiště přijde na 500 až 700 tisíc korun. Jestli se ale bude muset dělat znovu drenáž, škody se přiblíží dvěma milionům," uvádí jako příklad Srb.

Ruší se soutěže
Kvůli povodním již musely být odloženy nebo zrušeny některé soutěže. "Zrušeno již bylo mistrovství světa v kanoistickém maratonu, jež se mělo konat v Týně nad Vltavou. Podobně bylo stornováno i mistrovství Evropy skupiny B v pozemním hokeji juniorek. Odloženy byly i některé zápasy fotbalových soutěží.

Otázkou zůstává třeba hokej v jižních Čechách, kde v podstatě zbyl jen zimní stadion v Táboře," popisuje závažnost situace Boháč. Ohrožena je i atletická zimní sezona, protože jediná pražská regulérní hala ve Stromovce je zaplavena. Sportovci tak, pokud se nestane malý zázrak, možná budou mít v Praze k dispozici pouze 15 let přesluhující "nafukovačku" na Strahově.

Kde vzít peníze na obnovu?

ČSTV teď řeší, kde sežene peníze na obnovu zničených sportovišť. "Sami jsme uvolnili sedm milionů korun, které měly být přerozděleny příští rok. Na povodně půjde i část financí určených na investice, i když některé již prostě odložit nelze.

Například na poničené cyklostezky možná dostaneme peníze od ministerstva pro místní rozvoj. Ale nejdůležitější budou jednání se Sazkou, která ještě nejsou uzavřena," potvrzuje Srb. Právě společnost Sazka je kromě státních příspěvků nejdůležitějším zdrojem peněz pro ČSTV. Část jejího zisku je totiž přerozdělována jednotlivým sportovním odvětvím. Sazka již spustila novou loterii Keno, jejíž výtěžek má být věnován právě na nápravy povodněmi způsobených škod. Ale kolik nakonec dá peněz, to se teprve uvidí. 

Co je to ČSTV?

 Český svaz tělesné výchovy: dobrovolná spolková organizace n sdružuje 85 sportovních svazů a 8595 tělovýchovných jednot a sportovních klubů, které navenek zastupuje

 loni měl 1,305 milionu členů n je zčásti financován státem, zčásti z dividend svých podílů ve firmách (nakladatelství Olympia, lyžařské areály)

 podstatnou položkou příjmů, jež loni dosáhly 1,5 miliardy korun, je i část zisků Sazky
Pramen: ČSTV

Autoři:
  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Chorvatsko se modlí za návrat turistů, bez nich mu hrozí ekonomický kolaps

Koronavirus zdecimoval nejdůležitější sektor chorvatské ekonomiky. Na příjmech z cestovního ruchu je Chorvatsko závislé...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síť pražských barů vyzývá zákazníky, ať nešetří na spropitném

Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzývá k diskusi o odměnách hostů pro personál...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

I tabákový byznys musí být udržitelný, říká šéf koncernu BAT v Česku

Stát přistoupil k zahřívanému tabáku, který je i potenciálně méně rizikový, daňově velkoryse. Nyní ale asi bude muset...

Nový trik: podvodný e-shop nechá zákazníky platit u zavedených prodejců

Premium Mobily, tablety, televize, herní konzole či domácí spotřebiče prodával falešný e-shop, kterému naletěly stovky lidí....

Šéf Hospodářské komory: Pomoc malým firmám nestačí, bude se propouštět

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý kritizoval schválenou podobu zákona, který firmám do 50 zaměstnanců...

Hypoték se krize zatím nedotkla. Trh s úvěry v dubnu klesl jen mírně

Banky letos v dubnu poskytly tzv. skutečně nové hypoteční úvěry na bydlení za 15,6 miliardy korun, což je o téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz