Klienti s příliš výhodnými podmínkami stavebního spoření by o smlouvu mohli přijít. Spořitelnám se nevyplatí. Ilustrační foto

Klienti s příliš výhodnými podmínkami stavebního spoření by o smlouvu mohli přijít. Spořitelnám se nevyplatí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stavební spořitelny ruší smlouvy s vysokými úroky, nevyplatí se jim

  • 124
Staré smlouvy na stavební spoření s tří- až čtyřprocentním úrokem se spořitelnám nevyplatí. Snaží se proto klienty přesvědčit, aby si u nich vzali úvěr nebo přešli na nižší úročení výměnou za nějaký bonus. Pokud odmítnou, smlouvu vypovědí.

Důchodce pan Jaroslav J. z Podkrkonoší uzavřel v roce 2001 stavební spoření u Raiffeisen stavební spořitelny s tříprocentním úrokem. Ještě v roce 2011 využil mimořádnou nabídku spořitelny na bezplatné navýšení cílové částky.

Tu však už nestihne dospořit. "Dali mi výpověď k srpnu s tím, že je pro ně úroková sazba nevýhodná a spořitelna na to musí reagovat. Podle paragrafu 11 Všeobecných obchodních podmínek mohou jednostranně odstoupit od smlouvy," vysvětluje zklamaně.

U většiny spořitelen představují smlouvy s tří- či čtyřprocentní úrokovou sazbou jen zlomek klientů, kazí jim však portfolio. Českomoravská stavební spořitelna eviduje 80 258 takových smluv, zatím se je vypovídat nechystá. "Nevylučujeme, že v rámci marketingových akcí nebudeme klientům nabízet jiné varianty spoření," uvedla Lucie Sablíková z oddělení komunikace.

Spořitelny řeší smlouvy s vysokým úrokem různě

Modrá pyramida eviduje 138 tisíc smluv s tříprocentním úrokem, na části z nich navíc visí 1,5% bonus. "Těm, kteří dosáhli cílové částky, jsme nabídli zvýhodněné podmínky, za kterých mohou ve spoření pokračovat," říká mluvčí Hana Vaněčková. Lidé dostali možnost navýšit částku, ale přišli o bonus.

Wüstenrot podle mluvčí Kateřiny Bílé v současné chvíli smlouvy nevypovídá. "Podle zákona o stavebním spoření může úrokovou sazbu spořitelna jednostranně měnit, pokud dotyčný nepřijme nabízený úvěr a spoří déle než šest let," upozorňuje. Toto však musí být uvedeno i v samotné smlouvě s klientem.

Přespořené smlouvy, kde klienti čerpají pouze úrok, se rozhodla řešit i Stavební spořitelna České spořitelny. "Poté, co spořitelna využila všechny možnosti, jak vztah s klientem aktivovat, se rozhodla přistoupit k systémovému řešení a zahájila proces vypovídání jen přespořených smluv. S vypovídáním začala v dubnu, a to od nejstarších přespořených smluv," uvedla mluvčí SSČS Zdenka Blechová.

Raiffeisen už smlouvy vypovídá

Nejdál zřejmě zašla spořitelna Raiffeisen, která obeslala klienty s nabídkou, aby si u ní půjčili, anebo dobrovolně přešli na jinou variantu spoření.

Spořte na účtech

Srovnejte si spořicí účty s výhodnými úroky na FINmarket.cz. Peníze můžete vybrat kdykoliv.

"Úročení vkladu dvěma procenty představuje nesporně nadprůměrné zhodnocení a kromě toho Vám připíšeme prémii kompenzující dosud získaný bonus," slibuje klientovi Štěpánu H. z Příbramska v dopise předseda představenstva Jan Jeníček. Kdo na alternativu, která je pro banku výhodnější, nepřistoupí, může pravděpodobně čekat výpověď jako pan Jaroslav.

Výhodný úrok může klient ztratit i jinak - například když se rozhodne změnit některý parametr ve smlouvě, například cílovou částku. Pak se sepisuje smlouva nová s aktuálními podmínkami a úrokem. Stává se, že nedokonale informovaný poradce na to klienta neupozorní a ten je pak naštvaný, že přišel o výhodný úrok.

Stavebko se spořitelnám přestává vyplácet

"Je to o lidském přístupu. Bankovní skupiny by měly s klienty komunikovat šikovněji, aby neztratily dlouhodobé klienty," soudí Patrik Nacher, provozovatel webového portálu bankovnipoplatky.com, na kterého se řada rozčarovaných klientů obrací.

Podle něj přestává byznys model spořitelnám fungovat. "Stát podmínky stavebního spoření stále více znevýhodňuje, navíc je tu velká konkurence hypotečních úvěrů," vyjmenovává. To vede k tomu, že spořitelny mají k dispozici méně prostředků na vyplácení vyšších úroků ze starých smluv.

Za poslední dva roky stát snížil státní příspěvek na stavební spoření ze 4,5 na dva tisíce korun, zdanil úroky z výnosu stavebního spoření, zavádí povinnost prokazovat, že příspěvek jde na bydlení, a od příštího roku vpustí mezi spořitelny i konkurenci, všechny banky budou smět nabízet stavební spoření.