Spořitelně unikla data o mzdách, zřejmě za tím je rozvod manažerky

  5:41aktualizováno  5:41
Z České spořitelny unikly citlivé údaje o obchodních plánech banky včetně příjmů nejvyššího managementu v dceřiných společnostech, jako je stavební spořitelna a penzijní společnost. Za únikem podle spořitelny stojí rozvod jedné z manažerek banky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spořitelna uvedla, že byly porušeny interní předpisy a podceněna bezpečnostní pravidla. "Celou záležitost nyní interně pečlivě prošetřujeme a připravujeme trestní oznámení," uvedla na dotaz MF DNES Helena Matuszná z tiskového oddělení České spořitelny.

Podle banky za zveřejněním citlivých údajů zřejmě stojí divoký rozvod členky středního managementu. Ta pracuje na dosud nezveřejněných projektech týkajících se slučování dceřiných společností, od kterých si spořitelna slibuje významné úspory. Díky tomu měla k dispozici ve svém počítači množství informací včetně příjmů nejvyššího managementu. Kvůli úniku k nim teď mají přístup minimálně stovky lidí uvnitř i vně spořitelny.

Rozvodový příběh vyvrcholil na silvestra ráno. Na 300 vedoucích zaměstnanců České spořitelny, mateřské Erste Group, České národní banky a dalších lidí stojících mimo dostalo e-mail ze schránky členky širšího vedení finanční skupiny České spořitelny, která má na starosti správu majetkových podílů a realitní investice. Zpráva psaná v angličtině oznamovala její novoroční rezignaci a líčila její údajné důvody. Sexuální obtěžování, konflikty zájmů a nespravedlivé odměňování.

"Vážené dámy a pánové, mrzí mě, že vás musím zatahovat do této záležitosti, ale ráda bych nasměrovala vaši pozornost k sexuálnímu obtěžování, střetu zájmů a možnému zneužití finančních prostředků," píše se v elektronické zprávě, kterou má MF DNES k dispozici.

Bance hrozí ztráta reputace 

E-mail se dále zabývá údajnými vztahy na pracovišti a z toho pramenícími konflikty zájmů v odměňování. To vše je doplněno úryvky z lechtivé e-mailové konverzace mezi manažerkou a dvěma dalšími manažery, přílohami s interními materiály pro nejvyšší vedení České spořitelny a excelovou tabulkou "Salaries - BoD dceřiných společností". Ta obsahuje rozpis příjmů členů představenstva dcer spořitelny podnikajících například v leasingu či realitách, a to včetně chystaných změn.

Česká spořitelna pravost přiložených dokumentů potvrdila a uvedla, že se jedná o dokumentaci, která "je neaktuální nebo neúplná".

"Vyvolá to pnutí u konkurence a uvnitř té konkrétní banky," myslí si Jan Bubeník, lovec manažerů z Bubenik Partners, který se dlouhodobě specializuje na vrcholové pozice ve finančnictví. "Také je to velký reputační problém z hlediska ochrany citlivých dat, která by u banky měla být maximální."

Spořitelna ujišťuje, že systém změní, aby se podobný příklad neopakoval. "Byl odcizen služební počítač a zneužita identita manažerky ČS pravděpodobně rodinným příslušníkem," uvedla Helena Matuszná ze spořitelny.

Spořitelna věří, že e-mail nepsala manažerka

Kvůli citlivosti těchto údajů banka obeslala dotčené zaměstnance s vysvětlením a s prvními úryvky  z jejího vlastního šetření. "Máme dobrý důvod věřit tomu, že mail nepsala," uvádí se v mailu, který spořitelna rozeslala ještě na silvestra a který je podepsaný vedením společnosti včetně generálního ředitele Pavla Kysilky. "Naopak, zdá se, že může jít o politováníhodné vyřizování osobních účtů, protože paní M. právě prochází rozvodovým řízením," pokračuje zpráva. 

Do úplného vyšetření úniku je manažerka na dovolené bez přístupu do banky. Redakce její jméno zná, kvůli citlivosti případu, který se týká i čistě osobních vztahů, ho nezveřejní. 

"Mail jsem nepsala a je mi nesmírně líto, co se stalo. Nikdy jsem nechtěla, aby můj osobní život zasáhl takovým způsobem do života pracovního," uvedla v prohlášení, které spořitelna rozeslala zaměstnancům. Její soukromá korespondence je podle ní "upravená tak, aby odpovídala záměru".

Na žádost MF DNES o vysvětlení manažerka nereagovala. Její manžel, manažer u zahraniční telekomunikační společnosti, hovory odmítal, nereagoval ani na SMS zprávy a zanechané vzkazy.

Mluvčí mateřské Erste Group Hana Cygonková na dotaz MF DNES potvrdila, že o existenci mailu ví a Česká spořitelna ho řeší od silvestra.

Marek Petruš, mluvčí České národní banky (ČNB), která na bankovní sektor dohlíží, nechtěl komentovat, zda se obsahem mailu bude zabývat s odkazem na mlčenlivost. ČNB mimo jiné dohlíží na personální obsazování důležitých postů v bankách a dodržování pravidel týkajících se konfliktů zájmů. Zmíněná manažerka je podle definice ČNB členkou vrcholového vedení.

Autoři: ,

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Konec kalamity v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz