Spor o jádro Pačesova komise nevyřeší

  11:49aktualizováno  11:49
Kolem Pačesovy komise, která má pozítří po roce a půl bádání zveřejnit svou "první“ vizi rozvoje energetiky v Česku, se strhla mela. Dalo se to čekat.

Předseda Akademie věd ČR Václav Pačes

Komise, kterou sestavila vláda a do jejíhož čela pozvala šéfa akademie věd Václava Pačese, nemá žádné pravomoci a zpracovává pro kabinet v podstatě "jen“ analýzu.

Nemůže proto nikdy vyřešit nejpalčivější problém. Ve vládě se sešly dvě strany – zelení a ODS – s absolutně protichůdnými názory hlavně na jaderné, ale i uhelné elektrárny.

Ať tedy komise řekne cokoliv, vždy bude někdo nespokojen a situace bude zablokovaná.

Prohlášení ministra životního prostředí a šéfa Strany zelených Martina Bursíka, že pokud komise doporučí a vláda akceptuje uvolnění cesty pro stavbu dalšího jaderného zdroje, opustí zelení koalici, tedy nepřekvapí.

Komise pro přesvědčené?
Co jiného by Bursík, který reagoval na předchozí Pačesovy náznaky, vlastně mohl říci? A co jiného by asi mohl říci i premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, než řekl v reakci na Bursíka včera? "Současná vláda nemá mandát dělat v jaderné energetice žádné nevratné kroky a my je neuděláme,“ řekl stylově při procházce jadernou elektrárnou Dukovany.

Bylo by dost naivní čekat, že akademická komise může dojít k nějakým zásadním a novým závěrům, které by přesvědčily zelené, aby se vzdali jednoho ze svých základních programových pilířů, tedy odporu k jádru a uhlí. Stejně tak asi nikdo nečekal, že by si po přečtení studie posypala hlavy ODS i všechny ostatní strany hájící jádro elektrárenským popílkem, že žily v bludu a chtějí už jen energetiku na plyn a biomasu.

Situace s komisí tak trochu připomíná bitvu o dostavbu prvních dvou bloků Temelína v 90. letech. Tehdy také vznikla komise, která měla posoudit výhody či nevýhody kontroverzní stavby. Vytvořila studii a nevyřešilo se nic, jen si z ní každý bral na podporu svých názorů, co potřeboval, a zpochybňovala se její objektivnost. Nakonec vláda, ovládaná ODS, po všech debatách jednoho dne rozhodla, že Temelín bude a hotovo. Studie nestudie.

Pochybnosti o komisi. Nebo o Bursíkovi?
Martin Bursík také prohlásil, že složení Pačesovy komise není optimální, a vytýkal jejímu šéfovi, že není energetik. Výsledný materiál má podle předsedy zelených být jen upravená studie jednoho z členů, exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého.

Tyto argumenty působí trochu zvláštně. Na znevěrohodnění komise měl Bursík dost času a vyjít s tím, když vylézají první výsledky, nepůsobí korektně. Dlouhý se včera ke slovům Bursíka nechtěl vyjádřit.

A své názory na Pačese si Bursík vyříkával včera večer přímo s ním. Informace ze schůzky má zveřejnit až dnes.

Lze předpokládat, že výsledky komise nejsou Dlouhého materiál. Části studií byly prezentovány na různých seminářích a takový záběr bývalý politik, dnes poradce firmy Goldman Sachs, nemá. Je také známé, že komise si některé příspěvky objednávala u různých agentur, například tuzemská ENA dodávala analýzu vývoje cen energií.

Od schůzky lze čekat, že Pačes Bursíka uklidní, že komise nebude plýtvat silnými slovy a jednoznačnými závěry. Už dříve totiž Pačes řekl: "Tlačí nás do role rozhodčích. Já ale rozhodčím být nechci a nebudu. My řekneme jen, když postavíte další jadernou elektrárnu, bude to vypadat takhle. A takhle to bude vypadat, když se rozhodnete těžit uhlí za vládními limity.“

Jádro, uhlí a plyn
K čemu analýza komise tedy bude? Může se stát beranidlem v argumentaci vládních stran a posunout debatu více k věci. Rozhodnutí o energetické politice však leží na vládě. A ta má platnou koaliční smlouvu, v níž stojí, že jádro ani uhlí nebude. Takže buď bude jiná vláda, anebo bude nová energetická politika až po volbách. Pro obojí asi platí – žádná tragédie.

A co může znamenat studie z věcného pohledu? Pokud chce země mít levnou a bezpečnou elektřinu, pak tento problém zjevně neřeší ani úspory, ani větrníky, ani biomasa.

Rozhodovat se bude mezi jádrem, plynem a uhlím. Ani jedno palivo přitom nezaručuje, že elektřina bude levná. Řada vědců navíc prohlašuje, že éra levné energie definitivně skončila. Tak proč nepovolit všechna paliva?

A pokud jde o bezpečnost dodávek energie, především s ohledem na Rusko? Nedělejme si plané naděje, že by se něco změnilo. S tím totiž zatím bez úspěchu bojuje celá Unie.

. Akademikova mise

Vláda jmenovala do čela komise, která má připravit analýzu pro novou energetickou politiku země, předsedu Akademie věd Václava Pačese loni v lednu. Další členy vyslaly až o čtvrt roku později jednotlivé strany. Vždy dva muže z akademické obce nebo poradenských firem dosadila ODS, KDU-ČSL, KSČM a zelení. V komisi není ČSSD, která odmítla asistovat "u sporů ODS a zelených“. První závěry budou zveřejněny v pátek, konečné znění má být ke konci roku.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Najdete na iDNES.cz