Biopaliva krmí bestii, říká Kalousek. Lže jako Goebbels, opáčil Babiš

  14:36aktualizováno  19:14
Exministr Miroslav Kalousek se ve Sněmovně v souvislosti se zákonem, který prodlouží podporu biopaliv, opřel do šéfa hnutí ANO, ministra financí Andreje Babiše. „Má to jediný smysl. Nakrmit nenažranou bestii jménem Agrofert, která si ten zákon sama napsala, což je arménský, nikoli demokratický model,“ řekl politik TOP 09.

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Andrej Babiš (ANO) | foto: koláž iDNES.cz

Trvá na tom, že prodloužení programu podpory biopaliv do roku 2020 přinese Babišovi, vlastníkovi Agrofertu, který v tomto sektoru podniká, zhruba pět miliard korun. „Jestliže má Agrofert téměř 60 procent a je dominantním producentem řepky jako vstupní suroviny, tak pět miliard je velmi zdrženlivý, nikoli nadnesený odhad,“ prohlásil exministr financí. Babišova firma dodává státní firmě Čepro metylester z řepkového oleje, který se přimíchává do nafty.

Poslanci se ve středu odpoledne začali zákonem, který jim poslala vláda, zabývat, ale jednání o něm podle očekávání nedokončili.

Číslo pět miliard korun Kalousek nevytáhl poprvé. V souvislosti se zákonem, který do Sněmovny poslala vláda, kde je Babiš ministrem financí, ho použil v debatě v České televizi. A trvá na něm, ač šéf ANO vehementně protestoval, že je to lež. (více zde)

„Stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Tím se řídil Goebbels a teď se tím řídí Kalousek. Je demagogický lhář. Biopaliva Kalousek prosadil v roce 2009 a je to závazek České republiky vůči Evropské unii pod hrozbou penále. Preol, firma Agrofertu, jako výrobce nedostává žádné dotace. Sleva na spotřební dani je určena pro dopravce a distributory a pro konečné zákazníky, to znamená pro občany, kteří tankují na stanicích biopaliva,“ reagoval také ve středu na Kalouskův nový výpad Babiš. Prostřednictvím Agrofertu vlastní i vydavatelský dům Mafra, jehož součástí je i server iDNES.cz.

ČSSD nechá zákon projít, pak se počká, co poví EU

Kalousek argumentuje, že do roku 2020 věnují čeští občané na podporu biopaliv první generace 9 miliard korun a že je lhostejné, kde vzniká nárok na vratku spotřební daně. „Každé malé dítě ví, že podpora odbytu je podpora produkce,“ řekl exministr financí.

„Vzhledem k tomu, že skupina Agrofert vyrábí více než 50 procent biopaliv, bude růst tržeb pro Agrofert enormní. Protože je strana ANO sponzorována firmami ze skupiny Agrofert, je ve střetu zájmů každý poslanec strany ANO,“ uvedl předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Vyzývám vás, abyste si byli vědomi střetu zájmů a při projednávání zákona o spotřební dani na biopaliva se zdrželi hlasování,“ vyzval Fiala všechny poslance hnutí ANO.

Babiš se již v úterý setkal s poslanci ČSSD. Jednal s nimi mimo jiné právě o programu podpory biopaliv. „Jestli mi někdo vyčítá, že jsem investoval dvě miliardy korun do firmy na zpracování řepky olejky a zaměstnal stovky lidí, tak to je absurdní, tahle debata,“ řekl v této souvislosti Babiš. Sociální demokraté se po „grilování“ ministra financí rozhodli, že nechají zákon projít prvním čtením, ale před schvalováním chtějí čekat na vyjádření Evropské unie.

Nemáme řepku čím nahradit, zastal se Babiše lidovec Jurečka

Babiš se už předem rozhodl, že se do rozpravy poslanců o biopalivech zákonech nezapojí. Do obhajoby zákona se tak pustil lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Poukázal na to, že podle směrnic Evropské unie se Česko zavázalo, že do roku 2020 zajistí desetiprocentní podíl obnovitelných zdrojů v dopravě a že zároveň o 6 procent sníží produkci skleníkových plynů. Později v rozpravě ve Sněmovně připomněl, že se k tomu zavázaly všechny členské země EU.

„V tento okamžik nemáme výrobu z biopaliv, jako je řepka a cukrová řepa, čím nahradit,“ prohlásil Jurečka. „Novela nezvyšuje podporu biopaliv, naopak ji snižuje,“ zdůraznil ministr zemědělství. Vybere se podle něj na daních o 300 až 350 milionů korun ročně. Česká republika podle něj naplňuje závazky, které dal právě Kalousek, který nyní kritizuje Babiše.

Biopaliva v dopravě zvyšují podle Jurečky energetickou nezávislost a soběstačnost Česka na dodávkách ropy z Ruska. Střet zájmů ministra Babiše mají podle lidoveckého politika hodnotit voliči hnutí ANO. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ve svém vystoupení mluvil mj. o tom, že biopaliva mají výrazně nižší vliv na produkci skleníkových plynů, čímž argumentoval i Kalousek, když biopaliva před několika lety v parlamentu jako ministr hájil.

Jaké mají být konkrétní daně u biopaliv

Zákon, který poslala do parlamentu vláda, určuje, že v benzinu by mělo být minimálně 4,1 procenta biolihu, v naftě 6 procent bionafty. Z novely vyplývá, že například směs motorové nafty s minimálně třicetiprocentním podílem metylesterů řepkového oleje bude zdaněna spotřební daní 8 415 korun na tisíc litrů. Standardní sazba spotřební daně u motorové nafty činí 10 950 korun na tisíc litrů. Rostlinné oleje určené k pohonu motorů, které splňují kritéria udržitelnosti biopaliv, budou zdaněny podle návrhu sníženou sazbou 1 180 korun na tisíc litrů.

U etanolového paliva E85 bude možné uplatňovat nárok na vrácení daně 12 600 korun na 1 000 litrů z objemu lihu obsaženého ve směsi. Dosud bylo možné uplatnit nárok 11 310 korun na tisíc litrů. Bioplyn určený k pohonu motorů bude i nadále zcela osvobozen od spotřební daně.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Ministryně financí Alena Schillerová

Ubytovací poplatek se bude od příštího roku vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy na Airbnb. Sněmovna to...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Když důchod nestačí. Senioři v nájmu mají problém vyjít s penězi

Důchodkyně

Zůstat ve stáří sám znamená pro desítky tisíc lidí také existenční pohromu. Zatímco osaměle žijící muži-senioři zaplatí...

Najdete na iDNES.cz