Společnosti lákají pracovníky na řadu bonusů

  2:29aktualizováno  2:29
Plat a stravenky, to je takový základ. Mnohé firmy dávají svým zaměstnancům více, než musí, není to však vedeno lidumilstvím, ale snahou lidi si udržet. Čokoládovny krmí své zaměstnance levnější čokoládou, banky nabízejí svým lidem vedení účtu zdarma a lepší půjčky a směnné kurzy, mobilní operátoři levnější mobily.
Firmy odměňují své zaměstnance nejrůznějšími bonusy. Utužují tak pracovní morálku. Ilustrační foto.

Firmy odměňují své zaměstnance nejrůznějšími bonusy. Utužují tak pracovní morálku. Ilustrační foto.

Ale ne vždy pracujete v oboru, který se dá takto "využít". A tak se jiné firmy snaží své lidi přidržet ve firmě i neotřele nebo naoko suše – různými kurzy. Ale zabírá to.

Nejvyšší šéfové libereckého, vlastně japonského dodavatele automobilek Denso Corporation, si letos jedno podzimní sobotní ráno přivstali, jeli do práce a nastoupili k výrobním linkám. Přijeli si totiž s dělníky zasoutěžit v utahování šroubů, ale nakonec si z nich utahovali.

Vedení totiž skončilo tam, kde ho nejspíš chtěli všichni dělníci (ten den placení jako za práci) vidět, jako poslední.

Rozjet klimatizaci ve firmě
"Byl to nápad našeho prezidenta Tošifumi Murajamy, inspiroval se v mateřské společnosti," popisuje Radka Lankašová z personálního oddělení. Cílem sobotní akce bylo zlepšit zručnost dělníků zábavnou formou a posílit týmovou práci.

Účast nejvyššího vedení dodala akci lesk a soutěžící bavilo, že se s nimi mohli měřit. Právě větší legrace firmě chyběla.

Denso, ač výrobce klimatizací, zažíval pořádná horka z toho, jak mu lidé odcházeli. Ještě vloni se za rok obměnilo 370, tedy 22 procent, z 1 700 lidí. Český průměr fluktuace se pohybuje pod 15 procenty.

Pro Denso je to šok. Vždyť v Japonsku odchází ročně jen 0,05 procenta zaměstnanců, a to navíc do důchodu. Firma, jeden z největších investorů v ČR, tady proto rozjela záchranný plán na utužení vztahů s lidmi a zlepšení pracovního prostředí.


Co se mění u bonusů

Jeden strop na penze a pojistky. Firmy nově mohou přispět zaměstnancům, kolik chtějí. Ale u zaměstnanců bude příspěvek na životní a penzijní pojištění osvobozen jen do celkové výše 24 tisíc ročně.

Strop na bydlení. Přechodné ubytování mimo bydliště je pro zaměstnance osvobozené od daně jen do 3 500 Kč měsíčně.

Sociálně a zdravotně pojištěné auto. Ze služebního auta používaného i soukromě, se bude nově vedle daně platit i sociální a zdravotní pojištění.

Voda bez bublinek. Pro firmy je daňově uznatelná jen pitná voda.

Platy nejsou to jediné. Kdyby měla lepší zvuk, lépe by lidi udržela. "Měli jsme v regionu nelichotivou pověst, že jsme uzavření a dáváme málo benefitů," dodává personalistka.

V regionu funguje 25 dodavatelů automobilek. "Zaměstnanci byli připraveni odejít i kvůli minimálnímu finančnímu rozdílu," vyjmenovali zástupci Densa na konferenci personalistů. S plánem a jeho rozpracováním se dostali mezi tři finalisty soutěže České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů o nejlepší personální projekt.

V Densu sobotní soutěž jen podtrhla nové časy. Zaměstnanci se teď i lépe dovídají, co se ve firmě děje, a to ve třech jazycích – česky, anglicky a polsky – na prosvícených tabulích. Letos měli i mikulášskou oslavu.

Přibylo školení vedoucích o tom, jak jednat s lidmi, ubylo konfliktů, přibyly i světlíky nad výrobními linkami, které v létě ochlazují vzduch.

Odchází méně lidí
Firma otevřela rehabilitační centrum, zavedla penzijní připojištění, placené volno pro rodiče prvňáků první den školy, ale i vstupenky na utkání ledního hokeje a basketbalu. Výsledek? Už po pěti měsících od změn se letos snížila míra odchodů na 17 procent.

To, jak se snaží udržet své lidi, předvedla kolegům personalistům i Helena Futerová ze společnosti Impress ze Skřivan. Firma vyrábí plechovky, jejich díly a víka, jenže má problém najít lidi.

V královéhradeckém regionu je nízká nezaměstnanost. K tomu se tři stovky zaměstnanců do továrny špatně dostávají a firma vyrábí každý den v roce. Teď marně shání 90 seřizovačů, čili si je musí najít a vychovat.

Stejně tak začala vychovávat i své vedoucí. Školí je napříč firmou a i v umění jednat s druhými. Nezdá se to, ale po školení klesla letos zmetkovitost o 45 procent, počet úrazů z předloňských deseti na šest a zákazníci jsou prý spokojenější.

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise.

Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný...

Další z rubriky

Šikovu reformu československého hospodářství zmařila sovětská okupace

Ředitel Ekonomického ústavu ČSAV Ota Šik na XIII. sjezdu KSČ v roce 1966. Za...

Přesně před 100 lety se narodil český ekonom a politik Ota Šik, který se v 60. letech minulého století pokusil o...

Letecké linky mezi Českem a Ruskem budou pokračovat bez omezení

Letoun Suchoj SSJ-100 společnosti Aeroflot (30. dubna 2019)

Letecké úřady Česka a Ruska se v pátek dohodly na tom, že letecký provoz mezi oběma zeměmi bude fungovat bez omezení....

EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

Ilustrační snímek

Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz