Pro ČEZ nepostradatelná firma je na prodej. Křetínský zájem odmítá

  1:16aktualizováno  1:16
Společnost OT Energy Services, známá pod dřívějším názvem I&C Energo, je údajně na prodej. O tom, že by jedna z nejdůležitějších elektroservisních firem v Česku měla změnit vlastníka, informovali server iDNES.cz manažeři dvou firem, které se pohybují na tomtéž trhu.

Společnost OT Energy Services a její know-how jsou pro servis jaderných elektráren ČEZ nepostradatelné. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Pověsti o změně vlastníka firmy, jež má unikátní know-how na údržbu jaderných elektráren a je nepostradatelná pro ČEZ, budí mezi lidmi z branže velkou pozornost. Už proto, že dnes nejsou její majitelé zcela průhlední.

Třebíčskou firmu před osmi lety prodal ČEZ maďarskému olejářskému koncernu MOL. Dnes OT Energy Services patří do strojírenského impéria OT Industries maďarského miliardáře Gézy Pappa, ale její matka je registrována na Kypru a detailní akcionářskou strukturu nelze z veřejných zdrojů rozkrýt.

Tiskový odbor koncernu OT Industries, jehož vedení sídlí v Budapešti, na dotaz iDNES.cz ohledně chystaného prodeje do včerejší uzávěrky nereagoval.

Zdroje z elektromontážního trhu tvrdí, že se po někdejší firmě I&C Energo poohlíží skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského a jeho partnerů z investiční skupiny J&T. Ti zájem popírají.

„Nekomentujeme naše akviziční záměry, ale v případě OT Energy Services mohu zájem EPH o její koupi vyloučit,“ reagoval mluvčí Křetínského skupiny EPH Daniel Častvaj.

Pro Křetínského logický krok

Získání OT Energy Services by nicméně bylo pro Křetínského logickým krokem. Doplnila by řadu elektromontážních firem, jež EPH postupně skupoval a které dnes spadají pod spřízněnou EP Industries. Ty vedle lukrativních zakázek pro státního provozovatele přenosové soustavy ČEPS zajišťují i údržbu distribučních sítí společnosti ČEZ.

EPH navíc před koncem loňského roku uzavřel dohodu o koupi dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách, pod které spadá i rozestavěná jaderná elektrárna Mochovce.

Právě kvůli údržbě jaderných elektráren ČEZ firmu I&C Energo spolu s americkým stavitelem jaderných reaktorů Westinghouse před 23 lety založil. Firma byla jedním z klíčových partnerů všech uchazečů o dostavbu Temelína. Rozvoj jaderných reaktorů v Česku je sice v tuto chvíli u ledu, vedle slovenských Mochovců se však firmě rýsují další lukrativní zakázky v Maďarsku na plánované dostavbě jaderné elektrárny Paks.

Zájem může mít i ČEZ

Stejně logickým kupcem jako Křetínský by pro OT Energy Services byl i ČEZ. Firma má obrovský problém s chybně prováděnou evidencí údržby na svých jaderných elektrárnách.

Kvůli lajdácké a zčásti zfalšované dokumentaci kontrol svarů musel ČEZ loni na několik měsíců postupně odstavit jaderné reaktory Dukovan, což mu způsobilo zhruba dvouapůlmiliardovou škodu. Šéfka státního jaderného dohledu Dana Drábová pak ČEZ kritizovala mimo jiné za to, že outsourcoval jadernou údržbu, a ztratil tak kontrolu nad její kvalitou.

Ani ČEZ ale plán na vrácení I&C Energo pod svá křídla nepotvrzuje. „Nevím o prodeji OT Energy Services,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že by ČEZ v takovém případě o firmu zřejmě ani neměl zájem.

ČEZ prodal I&C Energo v roce 2008. Údržbu získal za 660 milionů korun MOL, přičemž I&C Energo napěchované zakázkami ČEZ vzápětí přineslo novým majitelům na dividendách během tří let 440 milionů, tedy dvě třetiny kupní ceny.

Po prodeji se navíc objevily indicie, že ze zakázek I&C Energo profituje i tehdejší ředitel ČEZ Martin Roman. Firma totiž na čas patřila do offshoreové struktury, kterou založil Romanův blízký spolupracovník, advokát Josef Brož.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a...

Pivní dvojka posiluje. Staropramen koupil řemeslná piva Pernštejn i Porter

Staropramen koupil Pivovar Pardubice s jeho značkami Porter, Taxis a Pernštejn.

Společnost Pivovary Staropramen po 22 letech koupila konkurenta. Do svého portfolia zařadí značky Pernštejn, Taxis a...

Schodek rozpočtu 40 miliard bude i v dalších letech. Částka se může změnit

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným...

Najdete na iDNES.cz