Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Špidla se za pár let stane nejbohatším důchodcem. Bude brát 110 tisíc

  1:17
Vladimír Špidla se za sedm let stane faraonem české důchodové pyramidy. Dosluhující eurokomisař přes sociální věci za svou pětiletou práci v Evropské komisi získá od bruselského úřadu starobní důchod, který dnes vychází na 110 tisíc korun měsíčně.

Za svou pětiletou práci v Evropské unii získá Vladimír Špidla štědrou doživotní rentu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Společně s českou penzí za předchozí kariéru od dělníka po premiéra stane Vladimír Špidla na vrcholu žebříčku starobních důchodců s nejvyšší penzí vyplácenou z veřejných rozpočtů.

Podle mluvčího České správy sociálního zabezpečení Kamila Vařeky pobírá nyní nejvyšší důchod muž s penzí mezi 92 a 93 tisíci. Taková částka však není jen zásluha vysokého příjmu a odvodů z něj po dobu minimálně třiceti let.

"Jde také například o soudní či mimosoudní rehabilitaci. Výše odškodnění mohla tímto způsobem ovlivnit výši důchodu," vysvětluje mluvčí.

Penze 58letého komisaře Špidly vzbudí v Česku, kde jsou důchody rovnostářské a 98,3 procenta z nich je nižších než 14 500 korun měsíčně, závist a debaty, zda si ji zaslouží. V případě Špidly, který byl dva roky premiérem a čtyři roky ministrem práce, a měl tedy významný vliv na utváření českého penzijního systému, jsou zajímavější jiné otázky.

Milion eur pro komisaře

Jaký důchod by získal komisař od "svého" českého systému?
Jak se systém chová k lidem s podobně nadprůměrnými příjmy, jako má komisař Špidla? A je šance získat podobnou penzi od soukromé společnosti?

Sám Špidla na svých stránkách uvádí, že vyznává tři principy: rovnost v přístupu, rovnost v příležitostech a solidaritu.

Základní hrubý plat eurokomisaře, nejvýše postaveného úředníka v Unii, je nyní v přepočtu 515 tisíc korun měsíčně. Za každý celý rok ve službě má nárok na doživotní penzi ve výši 4,275 procenta ze svého základu. Za pět let služby se jedná o 21,4 procenta platu, tedy 110 tisíc korun hrubého (před valorizacemi v budoucnu). A to vše ve formě měsíční doživotní renty počínaje 65. rokem věku.

Končící komisaři zároveň dostávají tři roky odstupné, v případě pět let pracujícího Špidly jde o 55 procent ze základní mzdy, tedy přes 280 tisíc korun hrubého měsíčně. Výměnou za to nesmí pracovat například pro některé soukromé firmy.

Jaká je tedy hodnota komisařova balíčku? 65letý muž (v tom věku začne Špidla dostávat rentu), který jako on prožil podstatnou část života v Jindřichově Hradci, má naději žít ještě dalších čtrnáct let. Komisař je totiž sportovec, nekouří, nepije, dožije se tak vyššího věku. Z pohledu penzijních systémů – soukromých i státních – je však ztělesněná noční můra.

Na důchod si musí čeští manažeři ušetřit ze svého

Hodnota celého důchodového europadáku za pětiletou práci v Komisi tak přesahuje 29 milionů korun hrubého (s valorizací důchodu více), vyplývá z propočtu MF DNES.

Podle headhunterů, kteří se živí obsazováním vrcholových pozic ve firmách, není Špidlův důchod v soukromém sektoru k dostání.

"Myslím, že v českém prostředí nejsou takovéto balíčky běžné ani u nejvyšších šéfů. Spíše se to řeší tím, že firma šéfům přispívá do nějakého penzijního fondu. Ale takto daná měsíční doživotní renta, to se opravdu nevidí," říká Jan Bubeník z Bubenik Partners.

U odstupného podle něj bývají velké firmy i štědřejší než Unie, ale jeho výše je často vázaná na přínos šéfa. "A jak ten změříte u komisaře, to fakt nevím," dodává Bubeník.

Podle Alice Punch, šéfky Korn Ferry v Česku, jsou podobné výhody nyní na ústupu. "Manažer si musí na důchod ušetřit peníze sám. Garantovaný důchod z firemních peněz je minulost," uvádí Alice Punch.

Staňte se eurokomisařem

Povinné odvody na důchody jsou v Česku jedny z nejvyšších na světě – na důchodové pojištění jde 28 procent z příjmu. A také jako zřejmě v poslední evropské zemi začal před dvěma lety fungovat strop na důchodové pojištění.

Špidlův příjem (pět let 510 tisíc měsíčně, naposledy sedm let před odchodem do důchodu, 40 let pojištění) by manažerovi v Česku přinesl penzi jedenadvacet tisíc hrubého měsíčně – pouhá čtyři procenta jeho hrubého platu.

Aby se někdo v Česku dostal na komisařův důchod, musel by plat z Evropské komise 510 tisíc měsíčně brát poslední čtvrtstoletí (od roku 1986). Každý měsíc by kvůli tomu platil přes 140 tisíc měsíčně na důchodové pojištění (před zavedením stropů).

Pokud chcete důchod jako komisař Špidla, máte jedinou šanci. Staňte se eurokomisařem.

Mařiče a obří fény jsou ekonesmysl, řešením jsou baterie, říká expert

Nejčtenější

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní se prvním zákazníkům otevře dean&david v pondělí 27. ledna. Německý řetězec...

Čisté a hrubé příjmy v Evropě: Kypr, Česko i Slovensko překvapují

Poměr mezi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých státech Evropy odlišný. Odlišné příjmy kvůli rozdílným daňovým systémům náleží nesezdaným osobám bez potomků, manželským párům s potomky i bez nich....

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti největších evropských ekonomik s výjimkou Německa. I Německu však těsně konkuruje....

Ve 43 letech zemřel Jindřich Kadrnka, velký muž a osobnost moravských vinařů

Neustále sršel nápady a pozitivní energií. Zcela žil pěstováním vinné révy a výrobou vína. Jindřich Kadrnka z Březí u Mikulova si vydobyl jméno i mezi ostatními vinaři. Předloni dokonce získal rovnou...

Ředitel Strabagu Haselsteiner zemřel nečekaně ve věku 44 let

Ve čtyřiačtyřiceti letech nečekaně zemřel generální ředitel rakouské stavební skupiny Strabag Klemens Haselsteiner. Firma to oznámila v pátek večer „s velkým šokem“.

Hospody v Británii zejí v lednu prázdnotou. Barmani z nudy točí videa a baví sítě

Hospody a restaurace ve Velké Británii zejí během ledna prázdnotou. Nepříliš ideální trend, který trápí tamní restauratéry, zahltil i sociální sítě. Videa prázdných barů a restaurací se v rámci...

26. ledna 2025

Zavíráme! Vše musí pryč! Podvodníci s „končícím eshopem“ lákají z lidí peníze

Šmejdi jsou často o krok napřed a vymýšlí neustálé finty, jak vytáhnout z lidí peníze. Aktuálním trendem jsou „masivní výprodeje“, které pořádají „končící e-shopy“.

26. ledna 2025

Blockchain spasí USA, myslí si Musk. Chce ho na osekání vládních nákladů

Elon Musk zkoumá, jak by se technologie blockchainu dala použít pro zefektivnění práce amerických úřadů. Muž, který vede nový úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), o ní vede rozhovory s...

25. ledna 2025  18:02

Česká skupina Solek zprovoznila v Chile svou největší solární elektrárnu

Česká skupina Solek zprovoznila v Chile fotovoltaický park o rozloze 121 hektarů, který bude vyrábět energii pro 23 tisíc domácností. Projekt Leyda má výkon 95,2 megawattu (MW), je tak asi...

25. ledna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Babišová s Bartošem čekají dítě. Nebylo to plánované, ale těšíme se, říkají

A je to venku! Herec Kryštof Bartoš (32) bude otcem. Maminkou očekávaného dítěte je jeho partnerka, herečka Martina...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Čisté a hrubé příjmy v Evropě: Kypr, Česko i Slovensko překvapují

Poměr mezi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých státech Evropy odlišný. Odlišné příjmy kvůli rozdílným daňovým...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...