"Výsledkem takových závodů není nic jiného než zdestruované veřejné služby a systém sociální ochrany. A tyto státy na ně již po neuvážených experimentech ve snižování daní prostě nebudou mít," řekl Špidla v Poslanecké sněmovně, kde reagoval na dotazy opozice, jež se týkaly daňového dumpingu.
Právě otázka daní v poslední době Evropu rozděluje. Proti dalšímu snižování se staví hlavně německý kancléř Gerhard Schröder. Německo je totiž čistým plátcem do unijního rozpočtu a podle Schrödera svými daněmi sponzoruje státy, kde je daňové zatížení nízké - více zde.
Evropská unie už sjednocuje sazby DPH, které by se měly ve všech členských státech pohybovat kolem mezi 15 až 25 procenty.
Přímé daně jsou ale zcela na uvážení jednotlivých zemí. Německý kancléř Gerhard Schröder v poslední době několikrát kritizoval nízké firemní daně v zemích východní Evropy, které takovým způsobem lákají investice ze západu.
Po harmonizaci podnikových daní volají někteří představitelé západoevropských zemí, zejména Německa a Francie, a obviňují nové kandidátské země z daňového dumpingu.
To ale většina nových členů EU ze střední a východní Evropy však harmonizaci firemních daní odmítá a daně zvyšovat nehodlá.