Špidla chystá další úsporné zákony

  0:01aktualizováno  0:01
Povzbuzeni úspěchem při parlamentním klání, kdy kabinet uspěl v hlasování o důvěře i o reformě, začínají vládní politici chrlit další nápady. Do Vánoc chce mít premiér Špidla koncepci pro důchody dnešní střední generace a do roka by se mělo o nových důchodových zákonech hlasovat.

Mluví se též o penězích pro zdravotnictví, daňových změnách a o fungování finančních úřadů.

Registrační pokladny a majetková přiznání
Do konce roku dostanou poslanci na stůl trojici zákonů o registračních pokladnách, majetkových přiznáních a kolkování alkoholu, jež jsou zpracovány pod heslem boje s daňovými úniky.

Registrační pokladny se nemají zavádět jen na tržištích, jak se dosud předpokládalo, ale ve všech prodejnách s převažujícími tržbami v hotovosti. "Primárně půjde o to, zasáhnout maloobchod a pohostinství," plánuje ministr financí Bohuslav Sobotka.

Také majetková přiznání se chystají v tvrdší verzi. Lidé by podle Sobotky měli automaticky podávat přiznání, jakmile získají majetek nad danou hranici, ať už by šlo například o dům, či automobil. Zatímco ODS stupňuje svou kritiku a varuje před "škůdci", případně "loupeživými rytíři", Špidla si libuje v roli reformátora.

"V druhé fázi bude nejdůležitější reforma důchodů, u které ministr Škromach předloží zásadní koncepci do konce roku. Předpokládám, že někdy na podzim příštího roku už to bude ve sněmovně," plánuje Špidla. V pátek po vyhraném hlasování o prodloužení důchodového věku prohlásil, že dále už půjde o "strategické změny".

Důchody made in Stockholm
Premiér chce, aby poslanci už příští rok nastavili v zákoně důchody daleko dopředu, pro dnešní třicátníky i dvacátníky. Špidlův plán není tak radikální jako na Slovensku a v Polsku.

Na Slovensku se odvody na pojistné rozdělí a část půjde do penzijních fondů. Špidla věří, že funkci privátního spoření dokáže simulovat sám skrze státní aparát. Mladí mají dále posílat peníze starým skrze státní rozpočet, ale o tom, co odvedli, mají být ve "švédském modelu" celý život lépe informováni a v případě vysokých odvodů také lépe odměněni v důchodu.

Dříve Špidla považoval penzijní reformu za věc, na které se musí dohodnout všechny strany, aby se s ní nehýbalo po každých volbách. Nyní se na oponenty už tolik neohlíží. "ODS je v menšině," krčí rameny premiér.

Ujme-li se příště moci ODS, má v programu jinou představu, zděděnou po Václavu Klausovi: odvody i důchody snížit a dát lidem peníze do ruky, ať si spoří sami.

Součková nechce zvyšovat zdravotní pojištění
Důchodové plány možná nakonec skončí až jako téma příštích voleb. Ale téma peněz pro zdravotnictví se už rozjelo. Koalice slibuje stabilizovat systém, aniž by pacienti museli připlácet. Ministryně Marie Součková tvrdí, že nepotřebuje ani zvedat zdravotní pojištění.

"Klauzule 13,5 procenta je zakotvena a není ji třeba zvedat," slibuje Součková, která však už delší dobu těžce žongluje s několika problémy: s dluhy nemocnic, se schodky zdravotních pojišťoven, s požadavky zubařů na větší spoluúčast a s hrozbou stávek kvůli platům.

Inspirace u ODS
Plány na zavedení registračních pokladen a majetkových přiznání narážejí na dosavadní zkušenosti. Pod praporem boje s šedou ekonomikou do státní kasy peníze nepřitékají.

ODS je přitom tvrdě proti pokladnám i majetkovým přiznáním a má velkou podporu odborníků pro svůj koncept zjednodušení daně, aby nebylo třeba se placení vyhýbat. Z toho se poučil i ministr Sobotka: slibuje zjednodušit daň z příjmu, u podniků odstranit plejádu odpočtů a výjimek, rozšířit daňový základ a vytvořit si prostor pro případné snížení daní či zrychlení odpisů.

Z iniciativy KDU-ČSL a Unie svobody bude trojbarevná koalice příští rok prosazovat dosud neupřesněné kroky ke snížení pojistných odvodů za zaměstnance, což firmy dosud považují za největší břemeno. Do roka má být hotov také zákon o společném zdanění manželů, což prospěje zejména partnerům, z nichž jeden má výrazně vyšší příjem.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Soud zamítl stížnost firmy proti pokutě za koninu v mletém hovězím mase

Ilustrační snímek

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost potravinářské společnosti Bidfood Czech Republic, která dostala pokutu...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Najdete na iDNES.cz