Soudy s bankami o poplatky končí neúspěchem. U některých to tolik nebolí

  5:03aktualizováno  5:03
Ti, kdo zažalovali své banky za poplatek za vedení hypotečního účtu, a chtěli tak zpět několik tisíc korun, prohrávají. U každé banky však prohra bolí jinak. Například Komerční banka a UniCredit si neúčtují náhrady svých právníků. Prohra je tak o šest až osm tisíc lehčí.
Soudy s bankami končí neúspěchem. U některých však prohra tolik nebolí. Ilustrační snímek

Soudy s bankami končí neúspěchem. U některých však prohra tolik nebolí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Není to však zvláštní laskavostí ke klientům, všichni bankovní právníci jsou o pravdě bank přesvědčeni. "A verdikty soudu nám dávají za pravdu. Poplatky za správu úvěrů jsou účtovány v souladu se zákony. K uzavření smlouvy o úvěru klienti přistoupili svobodně po zvážení alternativ na vysoce konkurenčním trhu," uvádí Martin Křivda z právního odboru Komerční banky.

Za jemnějším přístupem k naštvaným klientům stojí něco jiného. Dvě zmíněné banky si nenajaly externí advokáty. "Náklady řízení jsme neuplatňovali, protože jsme zatím nebyli zastoupeni externí advokátní kanceláří. Nicméně to v budoucnu nevylučujeme," říká mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Verdikt dosud padl jen u pár případů z několika set. Využitím vlastních právníků argumentují u UniCredit.

Podle České bankovní asociace nyní u soudů leží 1 014 žalob, z toho 61 banky vyhrály a dvě prohrály. Největší díl žalob mají Česká spořitelna a Komerční banka, každá kolem 300 případů. Zajímavé je, že 14 lidí už stáhlo žalobu a v dalších 88 případech soud žalobu zastavil kvůli procesním vadám.

Uhrazení soudních výloh je spravedlivé, hájí se banky

Česká spořitelna, Raiffeisenbank, ČSOB, Hypoteční banka nebo GE Money Bank si o úhradu výloh na advokáty u soudu říkají.

"Náklady řízení nám přiznal soud a neúspěšní žalobci nám je začínají hradit," vysvětluje mluvčí České spořitelny Helena Matuszná. Většina bank totiž externí advokáty povolala. "Soudy bankám náklady většinou přiznávají, navzdory tomu, že banky disponují rozsáhlými právními odděleními, která jsou poplatkovou agendu schopna řešit sama," odpovídá na dotaz na porovnání přístupu bank Daniel Bartoň z kanceláře Toman, Devátý & partneři, která zastupuje stovky klientů.

Podle Ondřeje Landy, ředitele útvaru Soudní spory a složité případy ČSOB, jde o masovou akci, kterou by banka sama nezvládla. "Každý právní zástupce má odlišnou argumentaci a údajný nárok dokládá různými důkazy. Náhrada zohledňuje výši žalované částky a zdaleka nepokrývá skutečně vynaložené náklady," popisuje.

Podle něj je tedy spravedlivé, když banky chtějí zaplatit. "Protože spor není veden ve prospěch klientů, ale jejich právních zástupců, kteří v domnění úspěchu očekávali, že právě náhrada nákladů řízení se stane snadno dosažitelným příjmem," dodává.

Kdo dá banku k soudu sám, může přijít až o 17 tisíc

Kdyby banky chtěly, mohou poplatky i za externí advokáty vzít na sebe. "Soud přizná právo na náhradu nákladů řízení úspěšné straně. Soud se dotáže na náklady řízení a advokát má dvě možnosti – buď sdělí, že náklady uplatňuje, nebo že se jich výslovně vzdává. Je to jeho volba," upřesňuje Michael Květ, místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 4.

Ne vždy přitom klienty bank zastupuje advokátní kancelář BSP Lawyer Partner, která se zaručila stovkám klientů v iniciativě Poplatkyzpet.cz, že prohru zaplatí, což už musela u několika případů udělat.

Kdo jde proti bance sám, prohrává zhruba 13 až 17 tisíc korun: na svého a bankovního advokáta a na soudní poplatek. V očích bankéřů možná jde o drobnou náhradu za práci externích advokátů a příjem, který jsou povinny přijmout v zájmu svých akcionářů. Dvakrát naštvaný klient je však může stát více – když odejde a bude o nich mluvit špatně.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Zájem Čechů půjčit státu klesl. Na trh přijdou protiinflační dluhopisy

Ilustrační snímek

V pondělí začalo ministerstvo přijímat objednávky na nové, protiinflační bondy. Jejich výnos bude stanoven podle růstu...

Za poštovní balík černé barvy připlatíte 19 korun. Čtečka nepřečte adresu

Třídírna balíků, kterou provozuje Česká pošta v Plzni - Křimicích. (17....

Od března si zákazníci České pošty musí za zaslané balíky připlácet, protože firma změnila ceník balíkových služeb....

Odpad se v Česku hromadí na skládkách, stát recyklaci nepodporuje

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Komunální odpad je možné využít mnoha způsoby, třeba škváru ze spaloven lze použít na výstavbu silnic a z vytříděného...

Najdete na iDNES.cz