"Navrhujeme rejstříky ze soudů zcela vyčlenit a svěřit je soukromým osobám pracujícím na způsobu notářů," říká Petr Greger, předseda Evropsko-českého investičního fóra, které zastupuje zájmy investorů ze zemí Evropské unie. Vyjadřuje tak názor sdílený velkou částí podnikatelů, advokátů i politiků.
Návrh na privatizaci, připravený Komisí pro cenné papíry, už poslanci odmítli. Zákonodárci, kteří zvedli ruku proti, se domnívali, že systém soukromých registrátorů má mnoho vad a v konečném důsledku průtahy a korupci neodstraní. Soudci v čele s ministrem spravedlnosti Jaroslavem Burešem odstátnění rejstříků odmítají.
"Obchodní rejstřík není jen tak nějaký registr. Je to klíčový záznam o vztazích v ekonomice. Obchodní partneři musí mít jistotu, že z rejstříku získají relevantní informace o svých obchodních partnerech. Tím, že na vše dohlédne soud už od počátku, zamezí dalším případným sporům," řekl Bureš.
Dlouhé čekání na soudech podle něj vyřeší jejich posílení. Až bude více soudců, budou lépe zaplaceni a dostanou lepší vybavení, vše se zrychlí. Bureš zároveň odmítá připustit, že by poměry na rejstřících byly tak zlé, jak je líčí podnikatelé. Soudy jsou podle něj z korupce obviňovány neprávem, a minulý týden hovořil dokonce o předvolebním mediálním útoku na justici.
"Lobbystické skupiny mají zájem získat a provozovat soukromé obchodní rejstříky," odpověděl Bureš na otázku, proč by si tedy investoři stěžovali, kdyby na soudech vše běželo hladce.
Soudci Krajského soudu v Praze se minulý týden na veřejné diskusi s ministrem Burešem a předsedkyní Unie svobody Hanou Marvanovou odmítli bavit o odejmutí obchodních rejstříků soudům. Zastávají názor, že jen soud může dohlédnout na to, aby byly rejstříky v pořádku. Nepřipustili ani, že by je dlouhé průtahy vystavovaly korupčním tlakům. "Soudci žijí trochu ve své slonovinové věži, z níž nevidí na to, jaké problémy dělá podnikatelům dlouhé čekání," řekla Marvanová.
Ani viceprezident Soudcovské unie a místopředseda Krajského soudu v Ostravě Petr Hampel, který jako první vysoce postavený soudce přiznal korupční tlaky, neoznačil odstátnění rejstříků za řešení současné patové situace. "Důležitá je pro nás podpora veřejnosti, od níž si slibujeme ovlivnění a urychlení řady politických rozhodnutí týkajících se justice. Zjednodušení zákonů, lepší podmínky pro administrativní zaměstnance soudů, bez kterých soudy evidentně nemohou fungovat," tudy podle něj vede cesta ke zrychlení obchodních rejstříků.
Obchodní rejstříky brzdí i složitá byrokracie. České zákony nedefinují zcela jasně a průhledně, co soud po podnikateli žádá. Najmout si pro zapsání změn ve firmě advokáta je tak dnes již naprostou nutností. "Osmdesát až devadesát procent žádostí o změny má nedostatky. My pak musíme vyzývat k jejich odstranění, tím se samozřejmě celý proces protahuje," říká Iveta Hendrychová, místopředsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem.
Zastánci odstátnění rejstříků zároveň navrhují, aby vznikly formuláře, z nichž by bylo naprosto jasné, co musí podnikatel rejstříku předložit. Soudci tvrdí, že už dnes se snaží věci usnadnit. Na vývěskách zveřejňují přesný soupis, co je pro registraci potřeba. Podobnou strukturu žádosti o změny v rejstříku chtějí dát i na internet.