Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Zničili jste nám život, řekli obžalovaní uhlobaroni u švýcarského soudu

  12:47aktualizováno  20:23
U trestního soudu ve Švýcarsku padla ve čtvrtek v kauze bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti velice tvrdá slova. Žalobci označili ve své závěrečné řeči manažery za darebáčky, kteří si chodili do pokladny firmy štípnout peníze do vlastní kapsy. Obžalovaní zase říkali, že jim proces zničil život.

Graziella de Falco Haldemannová a Gérard Sautebin, žalobci v kauze Mostecké uhelné společnosti. (4. července 2013) | foto: Kateřina KoubováiDNES.cz

Žalobci připomněli i slova prezidenta Václava Havla, který o 90. letech, kdy k divokému ovládnutí MUS manažery došlo, mluvil jako o době mafiánského kapitalismu s úpadkem etiky.

Obžaloba je vymyšlená jak za dob komunismu, řekl Diviš

Když pak dostal své poslední slovo obžalovaný Jiří Diviš, přirovnal zase postup švýcarských státních zástupců k chování komunistické prokuratury v 50. letech v Československu. "Je to, jak to znám z filmů a knih z té doby. Vyžadují trest smrti za totálně smyšlené viny. Ve jménu třídního boje," prohlásil Diviš.

Veškeré jeho činy byly podle něj v souladu se švýcarským zákonem. Výklad transakcí při ovládnutí MUS mu připomíná zrcadlový labyrint, který kdysi jako dítě miloval. Všechno v něm bylo pokřivené a snadno se v něm ztrácel. "Stejně tak se ztrácím ve faktech, které tady předkládá obžaloba," uvedl. Ta podle něj zdeformovala veškeré argumenty, aby se vešla do tezí o jakémsi komplotu. "Kriminalizace mé osoby úplně zkazila mou pověst a patrně strávím zbytek života, abych se ji pokusil napravit," řekl Diviš.

Ve svém proslovu zmínil i dalšího z bývalých manažerů MUS, Luboše Měkotu, který byl také obžalován, na jaře ale náhle zemřel a řízení proti němu bylo zastaveno. "Je více než jasné, že podlehl infarktu ve svých 55 letech kvůli tomuto procesu," řekl soudu Diviš. Měkota zemřel na jaře na golfu, měl potíže se srdcem a byl po operaci zad. Podle jeho blízkých na něj doléhalo v poslední době hlavně i řízení v Česku, kde byl loni v říjnu obviněn a byly mu obstaveny všechny jeho peníze. (více zde)

Můj život je zničen, uvedl Jacques de Groote

Trestní řízení zničilo život podle závěrečných slov i Jacquesi de Grootovi, který je spolu s českými manažery v kauze obžalován. Šestaosmdesátiletý Belgičan patřil kdysi k čelním představitelům Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, od roku 1999 byl pak šéfem skupiny Appian, za níž údajně měli stát američtí investoři.

Původně se údajně o investici do akcií dolů skutečně američtí finančníci zajímali, pak se ale stáhli. Firma Investenergy ovládaná manažery MUS si přes de Groota pronajala jen jejich jméno Appian. Švýcarská žalobkyně Graziella de Falco Haldeman tak de Groota označila u soudu za placeného "profesionálního lháře". "Můj život je tímto procesem zničen," konstatoval de Groote. Ve své řeči popsal, jak si po své mimořádně zajímavé kariéře v mezinárodních institucích hodlal splnit v důchodu své sny, cestovat za svými zálibami od Salzburku po Novou Guineu a žít poblíž svým třem dětem a sedmi vnukům.

Fotogalerie

"Jak mám ostatním vysvětlovat, že v tomto procesu je obvinění bez viny, kouř bez ohně? Jak to mají vysvětlovat mé děti na vysokých postech v Belgii svým kolegům a partnerům, když se jich ptají, jestli jejich otec je podvodník, kterého konečně odhalili, a zaslouží dva roky vězení? Já mám svědomí čisté a jsem hrdý na to, že jsem se mohl podílet na přeměně české ekonomiky v tržní. Budu zbytek svého života věnovat tomu, abych napravil svou pověst pošpiněnou výrazem 'profesionální lhář', který užila paní prokurátorka," řekl.

Žalobci viní bývalé manažery MUS ze zpronevěry miliard korun z MUS, za něž si nakoupili akcie firmy pro sebe. Podniku tak měli způsobit škodu ve výši 5,8 miliardy korun a českému státu, který v něm měl do roku 1999 46 % akcií, škodu 3,5 miliardy. Ve švýcarských bankách pak měli exmanažeři vyprat nejméně 14 miliard korun.

"Uhlobaroni se chovali jako darebáčci"

Prokurátorka De Falco Haldemann ve čtvrtek odmítla námitky obhájců, kteří upozorňovali na ekonomickou situaci v České republice v 90. letech, kdy k divoké privatizaci MUS došlo. Podle nich bylo převzetí firem manažery v této době běžné a vedlo v nepřehledné situaci a při ohrožení kurzu měny k jejich záchraně. Žalobkyně však citovala bývalého prezidenta ČR Václava Havla, který tuto etapu popisoval jako "mafiánský kapitalismus", demoralizaci spojenou s korupcí a ztrátou etiky.

Po prokurátorce odmítl všechna vysvětlení obhajoby, že převzetí MUS exmanažery bylo zcela legální, peníze si z MUS jen půjčili a vrátili, a že jen prokuratura nechápe ekonomické pojmy, i advokát Marc Henzelin vystupující na straně žalobce. Ten hájí společnosti Czech Coal Services, nástupnickou firmu původní MUS, která u soudu vystupuje jako poškozená. 

"Byl jsem dříve soudcem a v případech krádeže to bylo vždy stejné. Obžalovaní říkali: Já jsem to ale chtěl vrátit. Aha, takže tedy vlastně šlo o půjčku?," uvedl s úsměvem Henzelin. Podle něj je důležité, jaký byl úmysl obžalovaných, když vytvářeli "stovky smluv, spoustu firem a jejich panoptické obrazce". Nazvat to prý mohou, jak chtějí. "Ale když zvíře pluje po vodě, má křídla a dělá kách kách, pak je velmi pravděpodobné, že je to kachna. (..) Tedy byli to darebáčci, kteří štípli peníze v pokladně firmy a nechali si je," uvedl Henzelin.

Advokát pak napadl i klíčové vysvětlení obhajoby, že bývalí manažeři nezpronevěřili MUS peníze, za něž by ji pak ovládli, protože to byl "leverage buy out". Tento termín označuje odkup společnosti soukromými investory za vypůjčené peníze (většinou z banky), kdy zárukou za půjčku je majetek kupované firmy a i samotná půjčka se splácí z peněz vydělaných přebíranou firmou. Henzelin na to řekl: "Ať se nám nikdo nesnaží namluvit, že šlo o leverage buy out. Prostě se kradlo v pokladně a oni se nechali chytit."

Advokáti rádi používají přirovnání. Kachna přišla vhod dvakrát

To ale opakovaně odmítl obhájce Antonína Koláčka Michael Mráz."Leverage buy out je ve švýcarském právu definován a nemůže být protiprávní," zdůraznil.
Henzelin se ve své řeči vracel ke kachnám hned dvakrát. Posloužily mu i v situaci, kdy se ohrazoval proti tvrzení obhájců, že obžaloba je zmatená a nekonkrétní a chybí jí základní principy - kde, kdy, kdo, co měli jednotliví obžalovaní spáchat. "Když je zakázán lov kachen, nemusí se definovat, jestli zelených či jakých. Prostě se neloví," nadhodil.

Švýcarské právnické eso Lorenz Ernie, který hájil i slavného režiséra Romana Polanského a nyní koordinuje obhajobu všech obžalovaných v kauze MUS, ale Henzelina usadil.  "Nechci se vyjadřovat ke zkušenostem pana Henzelina se světem zvířat (..)," řekl a dodal, že obecné závěry o činnosti obžalovaných nestačí, musí být prokázány individuální skutky, což se podle něj nestalo.

Exmanažeři dolů včera požádali soud o zproštění viny a náhradu všech výloh na soud a advokáty, o které by se měla podělit prokuratura a také Czech Coal Services, jehož vlastníkem je nynější majitel dolů finančník Pavel Tykač a Petr Pudil s Vasilem Bobelou. (více zde) Podle mluvčí obžalovaných Karolíny Zelenkové tato společnost připojením se k trestnímu řízení pouze zneužila situace, v níž se nacházela švýcarská prokuratura, když zoufale potřebovala, aby se konečně našel někdo, kdo by před soudem prohlásil, že prodejem MUS utrpěl újmu.

Žalobci pro bývalé manažery MUS navrhli už v pondělí vysoké tresty: pět let vězení, zabavení majetku na úhradu škod a zaplacení vysokých pokut.
Ve čtvrtek večer ještě pronesli svá závěrečná slova Antonín Koláček, Marek Čmejla a Petr Kraus.

Rozsudek bude vynesen 10. října, oznámil soudce.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

  • Nejčtenější

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Přichází masové propouštění, podpora vlády nestačí, říká šéf svazu obchodu

Podpora vlády pro zaměstnavatele je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nedostatečná. V...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...

Trh práce jako před druhou světovou. Fed očekává třetinu lidí bez práce

Odhady kvůli pandemii COVID-19 předpokládají růst nezaměstnanosti po celém světě. Podle americké centrální banky (Fed)...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchody by se v neděli měly zavřít, zaznělo z vlády. Prodejci jsou proti

Vláda zvažuje, že v neděli nařídí uzavření všech obchodů. S touto možností přišel premiér Andrej Babiš, podle kterého...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Telemedicína už není luxus. Epidemie urychlila rozvoj léčení na dálku

Do ordinací praktických a specializovaných lékařů teď většina pacientů jen telefonuje nebo mailuje, do čekáren se kvůli...

Kurzarbeit: když stát přispívá firmám na mzdy

Jedním z klíčových bodů státní pomoci firmám při koronavirové epidemii je kurzarbeit. Německé slovo, které přešlo do...

Premium

Šetřit a co jde, vyždímat z internetu. Jak podnikatelé čelí propadu tržeb

Počátkem března se ještě Michal Štádler a Martin Fořt účastnili vyhlašování výsledků EY Podnikatele roku. O pár týdnů...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...