Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Švýcaři neuvolní Česku ani nástupci MUS zablokované miliardy

  12:31aktualizováno  19:06
Česká republika ani Czech Coal Services nemají v kauze Mostecké uhelné společnosti nárok na finanční odškodnění. Rozhodl o tom švýcarský soud. Český stát podle něj může peníze vymáhat v občanskoprávním řízení.
Soud ve švýcarské Bellinzoně rozhodne o penězích vyvedených z MUS.

Soud ve švýcarské Bellinzoně rozhodne o penězích vyvedených z MUS. | foto: KrajemUhlí.cz

Předseda tribunálu Jean-Luc Bacher řekl, že v případě České republiky šlo škody jen odhadnout a jejich přesné vyčíslení by si vyžádalo nepřiměřené úsilí. To by podle něj měl český stát vynaložit a škodu dokázat, pokud chce peníze získat občanskoprávní cestou.

Podle českých úřadů však škoda alespoň částečně vyčíslena byla. "Vítáme, že v rozsudku byla konstatována škoda vzniklá České republice ve výši přesahující dvě miliardy korun, která byla způsobena podvodným jednáním konkrétních fyzických osob vůči orgánům ČR. Další postup bude zvolen po konzultaci právní situace," reagoval na verdikt tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

"Pro nás je poselství jasné - prostředky z trestné činnosti nemohou prospívat pachatelům," zdůraznila švýcarská prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová. Překvapilo ji pouze, že Česko nedostala žádnou náhradu škod již nyní. "Čekali jsme vrácení části zabavených peněz do České republiky," řekla. Podle ní je ale důležité, že soud Českou republiku považuje za oběť. Zdůraznila současně, že ČR se může domoci odškodného jinými cestami, například žádostí v rámci mezinárodní právní pomoci.

CCS chce čas na prostudování verdiktu

V případě Czech Coalu soudce uvedl, že jde o společnost neprovádějící ekonomickou činnost a zpochybnil spojitost firmy Czech Coal Services s původní MUS, která prošla mnoha změnami. CCS je jednou z nástupnických společností společnosti Mostecká uhelná. V minulosti zajišťovala obslužné a sdílené služby pro skupinu Czech Coal. Dnes již součástí skupiny není a nevykonává žádnou činnost.

"Obsah ani případné dopady rozsudku nebudeme komentovat, dokud se neseznámíme s přesným zněním rozhodnutí soudu. Teprve po jeho prostudování může padnout rozhodnutí o dalších krocích společnosti CCS v tomto případu," řekl mediální zástupce CCS Vít Kurfürst.

Švýcarsko poškodilo Česko, říká advokátka obviněných

Soud dále rozhodl, že odsouzení Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a zesnulý Luboš Měkota mají švýcarskému státu zaplatit přes 700 milionů švýcarských franků odškodného.

Obhájkyně obviněných exmanažerů však verdikt rozhodnutí soudců zpochybňuje. "Neexistuje žádná myslitelná teoretická ani praktická konstrukce, jak by prodejem mosteckých hnědouhelných dolů ze státních do soukromých rukou mohlo být poškozeno Švýcarsko," říká Karolina Zelenková.

Verdikt proto podle ní pouze potvrzuje skutečnost, že "celý proces byl vykonstruován s jediným cílem, zkonfiskovat peníze občanů České republiky ve prospěch občanů Švýcarské federace". "Apelujeme tímto na vládu České republiky, aby proti tomuto bezprecedentnímu kroku Švýcarské federace důrazně zakročila a připomněla Švýcarsku, že Česká republika je stále suverénním státem," dodala advokátka obviněných.

Kauza mosteckých dolů

  • MUS vznikla v listopadu 1993. Necelá polovina akcií prošla kuponovou privatizací, většinou je drží bankovní fondy.
  • V letech 1997 a 1998 akcie z trhu a od obcí skupovalo několik firem pro švýcarskou Investenergy, která zastupovala skupinu Appian. V květnu 1999 Investenergy oznámila, že drží 50,02 % MUS. V červenci jí vláda prodala svůj zbylý podíl 46,29 % za 650 milionů korun. Ministerstvo financí ČR letos v říjnu oznámilo, že společnost, za kterou stáli odsouzení Češi získala majoritu v dolech o rok dříve, tedy už v roce 1998. (více zde)
  • Manažeři dolů skrytí za Appianem rozjíždějí v letech 1998 až 2002 transakce, aby zakryli tajně vyvedené peníze z MUS.
  • V roce 2002 a 2003 z peněz z MUS nakupují manažeři jménem Appianu od státu další firmu, a to plzeňskou Škodu.
  • Manažeři se na jaře 2005 rozdělují. Marek Čmejla a Jiří Diviš si nechávají Appian, peníze a Škodu Holding. Antonín Koláček a další si ponechávají Mosteckou uhelnou společnost, vzniká název Czech Coal.

Na zmrazených kontech leží přes 600 milionů švýcarských franků (13,3 miliardy korun), které Švýcaři zablokovali při vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti. Soud už v říjnu rozhodl, že peníze byly z firmy vytaženy podvodně a mají být vyplaceny poškozeným - Česku a nástupci MUS firmě Czech Coal Services.

Český stát měl podle říjnového verdiktu soudců dostat z celkové zadržené částky ve výši 13,3 miliardy korun zhruba 2 miliardy a poškozená MUS zhruba tři miliardy. Vzhledem k tomu, že Mostecká uhelná společnost už neexistuje, dostala by peníze případně nástupnická firma Czech Coal Services, která se připojila k žalobě.

V říjnu soud uznal vinnými bývalé manažery a majitele MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého. Za praní špinavých peněz, podvody a porušením povinností při správě cizího majetku je poslal za mříže a každému z nich přikázal povinnost uhradit pokutu (více zde). Zároveň rozhodl o vyplacení škody MUS a Czech Coal.

Švýcarští vyšetřovatelé začátkem roku 2008 zajistili na asi stovce účtů aktiva všech pěti odsouzených. Ve Švýcarsku jsou dále blokovány i peníze dalšího exmajitele MUS Luboše Měkoty, který letos v březnu zemřel (více zde).

V Bellinzoně by tentokrát neměl být nikdo z odsouzených. Oznámení verdiktu byli přítomni jen Koláček a Kraus. Oba byli v průběhu čtení rozsudku pod dohledem policie, protože nebylo jasné, zda je justiční stráž okamžitě nezadrží a nepřeveze do vazby. Soud však nakonec rozhodl, že i díky jejich přítomnosti v soudní síni, která dokazuje odhodlání čelit trestu, do vazby okamžitě nemusí.

Páteční rozsudek byl prezentován v nově rekonstruované soudní budově. Předchozí proces se odehrál v improvizovaných podmínkách v sousedním sídle místní policie.

Odsouzení vinu popírají. Verdikt z října i páteční rozsudek musí ještě nabýt právní moci. Po pátku musí soud vyhotovit a advokátům odsouzených doručit písemné vyhotovení rozsudku. Teprve poté budou mít odsouzení 30 dní na to, aby podali dovolání k nejvyšší instanci, federálnímu soudu v Lausanne.

Autoři: ,

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

  • Nejčtenější

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Přichází masové propouštění, podpora vlády nestačí, říká šéf svazu obchodu

Podpora vlády pro zaměstnavatele je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nedostatečná. V...

Slovensko zmírňuje omezení, otevře menší obchody. Aby ekonomika ožila

Slovensko umožní od příštího týdne otevřít některé menší prodejny, které byly uzavřeny kvůli pandemii koronaviru....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trh práce jako před druhou světovou. Fed očekává třetinu lidí bez práce

Odhady kvůli pandemii COVID-19 předpokládají růst nezaměstnanosti po celém světě. Podle americké centrální banky (Fed)...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Nezaměstnanost stagnuje na třech procentech, oznámila Maláčová

Očekávané masové propouštění z uzavřených nebo jinak omezených firem v březnu nenastalo. Podle údajů MPSV zůstala...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Odklad nájmu přenáší problém na majitele. Restart byznysu bude pomalý

Vládní opatření, které firmám se zavřenými provozovnami umožňuje odklad nájmu, se setkalo s rozpačitým přijetím....

Svaz průmyslu: Nejpozději po Velikonocích musí pracovníci přes hranice

Pokud se má ekonomika začít opět vzmáhat, je nutné nejpozději po Velikonocích uvolnit alespoň částečně hranice pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Před pár dny měli skvěle fungující gastropodnik, dnes bojují o přežití

Před čtyřmi lety Petra Pavičová opustila pozici manažerky v korporátu a s manželem založila FoodIN catering. Z nuly...

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...