Když poslanci a posléze senátoři hlasovali pro novelu zákona o obnovitelných zdrojích, představovali si, jak zatočí s tajemnými solárními společnostmi, jejichž majitelé se skrývají třeba za anonymními akciemi. Kdo bude chtít napříště získat dotaci, bude muset zveřejnit svou vlastnickou strukturu.
Jenže ve skutečnosti ten, kdo se nebude chtít ukázat, může zůstat skrytý i po účinnosti novely. A jeho bankovní účet o pravidelný přísun veřejných prostředků nepřijde. Zákon se totiž vztahuje pouze na majitele, kteří mají ve společnosti podíl nad 10 procent. "Stačí, aby se domluvilo třeba jedenáct společníků, každý bude mít pod deset procent a společnost zůstane dál anonymní. Je to skutečně velmi jednoduché," řekl iDNES.cz Štěpán Chalupa, místopředseda Komory obnovitelných zdrojů energie, která po zavedení průhlednější vlastnické struktury volá už dlouho.
"Dlouhodobě požadujeme transparentnost sta procent vlastníků," konstatoval Chalupa. "Takováto transparentnost by měla být zavedena nejen u provozovatelů obnovitelných zdrojů, ale u všech subjektů, kteří přijímají veřejnou podporu nebo získávají veřejné zakázky."
Neznámí majitelé mají čas do poloviny roku 2014
Komora zároveň kritizuje, že novela dává dostatek času na to, aby se anonymní majitelé na změnu připravili. Novinka totiž začíná platit od poloviny příštího roku. "Dává to nepřiměřeně velký prostor pro možné zamaskování vlastnické struktury," poznamenal Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů energie.
Exposlanec a zpravodaj novely Milan Urban z ČSSD uvedl, že nové pravidlo o rozkrytí vlastnické struktury u solárních firem čerpajících veřejné dotace míří hlavně na majitele velkých fotovoltaických elektráren a nikoli na lidi, kteří mají pár panelů na střechách svých rodinných domů.
Anonymní firmy vyrobí polovinu elektřiny
Právě u rozlehlých solárních parků je neznámých majitelů nejvíce. Autoři pořadu Reportéři ČT nedávno uvedli, že v Česku je anonymní každá pátá solární elektrárna. Dodávají však víc než polovinu slunečního proudu.
Firmy s neznámými majiteli vyvolávají podezření, že jsou mezi nimi veřejně známé osoby, například politici nebo podnikatelé napojení na politické strany. Domácnosti a podniky přitom v cenách proudu zaplatí za solární energii desítky miliard korun ročně. Další miliardy putují ze státního rozpočtu.
Zákon můžeme zase změnit, slibuje exposlanec
Pokud se podle Urbana ukáže, že se někteří majitelé i nadále snaží skrývat, je připraven zákon znovu upravit. "Když uvidíme, že se něco takového děje, změníme ho," řekl iDNES.cz Urban. Odmítl, že by stanovená účinnost od července 2014 měla za cíl pomoci anonymním firmám zamaskovat svou vlastnickou strukturu.
"Jediný důvod je administrativní," konstatoval exposlanec Urban. Uvedl, že při schvalování novely zákona o obnovitelných zdrojích těsně před rozpuštěním Sněmovny nebylo jasné, od kdy bude předloha účinná. Zákonodárci rovněž podle Urbana chtěli dát majitelům společností čas na nezbytné úřední úkony, například zaknihování akcií.