Vyvážíme obilí, dovážíme mouku. To nemá logiku, tvrdí šéf Svazu obchodu

  15:31aktualizováno  15:31
Česká republika patří k zemím, kde jsou potraviny nejlevnější v Evropě. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza se však pozastavuje nad tím, že je v tuzemsku stále málo kvalitních českých potravin. A to i přesto, že si za ně spotřebitelé jsou ochotni zaplatit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

„Měli bychom se vrátit k debatě o tom, co jsme schopni dnes vyrábět. Jsme schopni něco vypěstovat nebo vychovat, ale už ne zpracovat. To si myslím, že je důvod, proč je tu tak málo českých potravin. Vyvážíme živá zvířata a dovážíme maso. Vyvážíme obilí a dovážíme mouku. To přece nemá logiku,“ řekl na úterní tiskové konferenci Prouza. 

Tomáš Prouza povede Svaz obchodu a cestovního ruchu

Tomáš Prouza

Podle něj je zapotřebí i s pomocí státu více investovat do produkčních kapacit. nejde totiž o neochotou řetězců české zboží kupovat. „Když se bavím s obchodníky, říkají: ‚My bychom rádi více českých potravin, ale nemáme dodavatele‘“.

Čechů, kteří utrácejí za kvalitnější a často dražší potraviny, přitom přibývá. Podíl lidí, kteří nakupují podle kvality a nikoliv nízké ceny, se za pět let zvýšil o pět na 40 procent. Přesto má Česko šesté nejlevnější potraviny v Evropské unii. Podle Eurostatu jsou potraviny levnější například v Polsku, Rumunsku, Bulharsku nebo Maďarsku.

Promoakcí přibylo

Pokud by se do statistik Eurostatu, které srovnávají ceny potravin v EU, započítaly i akční slevy, dopadlo by patrně Česko ještě hůř. Téměř každá druhá koruna se v obchodech utratí za balené potraviny a drogerii v akci. Podle dat agentury GfK po krátkém loňském poklesu opět letos vzrostl objem peněz vydaný za akční zboží z loňských 46,3 procenta na 46,6 procenta.

„Dokonce i ve srovnání se Slovenskem máme levnější potraviny. Jedním z důvodů je, že český obchodní trh je brutálně konkurenční. Máme zde osm velkých zahraničních řetězců, dva velké české řetězce a neformální vietnamský řetězec,“ řekl Prouza.

Zatímco ve Velké Británii se čtyři největší řetězce dělí o 68 procent trhu (všech výdajů domácností), v Česku je to jen 42 procent a mají tedy mnohem méně místa. „Konkurence, nebo tlak v rámci maloobchodního trhu je dost vysoký. Když se podíváme na podíly jednotlivých hráčů, je tu jeden s větším podílem a potom vyrovnaný podíl ostatních. Vytváří to větší tlak na maloobchodníky,“ uvedl Ladislav Csengeri z agentury GfK.

Řetězce vyčistily portfolia vlastních značek

Zároveň také roste podíl privátních značek, který je však oproti západním zemím stále nízký. Z analýzy GfK vyplývá, že v ČR je v objemu zboží 22 procent privátních značek, v Německu 38 procent, v Rakousku 32 procent a v Polsku 19 procent.

Podle Prouzy se dříve diskutovaný problém takzvané dvojí kvality potravin už privátních značek netýká, protože řetězce „vyčistily“ po veřejné i politické debatě své portfolio vlastních značek. „Dneska už nenajdete privátní značku, která by měla jiné složení v ČR a v jiné další zemi,“ řekl prezident SOCR.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Najdete na iDNES.cz