Neomezený věk odchodu do penze je unikát, změníme to, slibuje ČSSD

  12:51aktualizováno  12:51
Je to světový unikát, nemáme žádné omezení věku odchodu do důchodu, to je třeba změnit, řekl na setkání ČSSD s novináři expert na sociální politiku Martin Potůček. "Vždyť ten, kdo se narodí příští rok, by měl odcházet do důchodu až v 73 letech," připomněl Potůček.

Povinnou veřejnou službu po dvou měsících nezaměstnanosti ČSSD po volbách škrtne, slibuje expert strany na sociální politiků a kandidát do Senátu Martin Potůček. | foto: ČTK

Expremiér Vladimír Špidla o něm uvažoval jako o kandidátovi na Hrad a letos kandiduje s podporou ČSSD, zelených a lidovců do Senátu.

O stanovení horní hranice věku odchodu do důchodu bude podle Potůčka sociální demokracie jednat také s experty vládních stran. Podle něj existuje předběžná dohoda na tom, že nejprve vznikne srovnávací analýza, jaká jsou pravidla v Německu a dalších okolních zemích. A pak politici pravidla odchodu do penze změní.

Už loni na podzim prošla změna, podle níž se penze oddálila pro lidi narozené v roce 1956 a mladší. Nejvíce to pocítí ženy s dětmi narozené v 60. a 70. letech, které půjdou do penze až o jeden a půl roku později. U všech narozených po roce 1977 se důchodový věk každoročně oddálí o dva měsíce (více o důchodovém věku čtěte zde).

Vyjednávat s vládní koalicí bude podle Potůčka ČSSD i o tom, jak by měla být nastavena pravidla pro čerpání takzvaného "předdůchodu". Ten prakticky znamená, že lidé by mohli za určitých podmínek předčasně čerpat peníze, které si našetřili u penzijních fondů.

Vláda zatím počítá s tím, že žádost budou moci zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu. Budou však muset mít do té doby naspořeno v doplňkovém spořicím systému tolik peněz, aby měsíční výplata dosáhla třicet procent průměrné mzdy. Doba, kdy by už místo práce čerpali "předdůchod", by jim přitom nebyla krácena pro výpočet starobní penze a zdravotní pojištění by za ně během této doby platil stát.

Je to jedna z mála věcí, na níž se ČSSD a odbory dohodly s pravicovými vládními stranami. Změna zatím prošla ve Sněmovně prvním čtením (více o projednávání změny zde). To znamená, že přesná pravidla ještě mohou poslanci před konečným hlasováním změnit.

Kde naopak sociální demokracie naprosto jednoznačně trvá na tom, že změní to, co už vláda prosadila, je podle Potůčka povinná veřejná služba už po dvou měsících nezaměstnanosti, pokud chce dotyčný pobírat podporu a nevypadnout z evidence.

"Je to v rozporu s ústavou, s Listinou základních práv a svobod," řekl v pondělí Potůček. Strana to už napadla u Ústavního soudu, ale ten ještě nerozhodl. "Budeme v každém případě usilovat o zrušení tohoto institutu," poodhalil expert ČSSD něco z příštích plánů strany v oblasti sociální politiky.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Řetězce vozí z větších dálek: zelí z Makedonie, brambory z Francie

Dochází i zelí. Německý diskont ho vozí z Makedonie.

Nejen cibule z Nového Zélandu. Nákupní oddělení obchodních řetězců musejí sahat do větších dálek než jindy i pro jinou...

Českému hokeji se změna dresu vyplácí, firmy však stále parazitují na znaku

Čeští fanoušci se radují z gólu.

V červnu loňského roku představil Český hokej kompletní změnu vizualizace a designu včetně podoby dresů národního týmu....

Najdete na iDNES.cz