Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Sobotka plánuje sociální stát. Na dluh

  0:01aktualizováno  0:01
Nový ministr financí, třicetiletý Bohuslav Sobotka, vstupuje do úřadu bez přetvářek, jako pravý sociální demokrat Špidlova střihu. Předem si v koaliční smlouvě pojistil, že ve výdajích a dluzích nebude muset kolegy příliš krotit. Na rovinu přiznává: dluhy budeme dělat nejen proto, že jsme zdědili staré problémy po bankách, ale také kvůli tomu, že lidé si zvykli na určitou míru sociální péče.

Zkusit, zda by si lidé odvykli a společnost přestala žít na dluh? "To není cílem naší politiky," říká Sobotka, budoucí nejmladší ministr financí v historii země, v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES.

Sobotka doporučuje užít si výdobytků solidární společnosti co nejrychleji. Například u důchodů vzkazuje lidem své generace, že za 30 let už na penze nebude tolik peněz jako dnes, a tak by si měli včas začít sami spořit.

V pondělí nastoupíte do vlády. Co jsou vaše priority na první dva tři měsíce?
První priorita je rozpočet na příští rok. Nastupujeme do rozjetého vlaku, takže se v něm ještě neobjeví žádná ze zvažovaných opatření, která bychom rádi připravili během příštích čtyř let.

Druhou prioritou bude příprava čtyřletého rozpočtového rámce. To je novinka, která by měla být pro rozpočtovou politiku vlády do určité míry závazná na celé její funkční období. Třetí prioritou bude personální stabilizace ministerstva financí a bezprostředně souvisejících úřadů.

Kolik lidí tato "stabilizace" postihne? V uplynulém týdnu jste se zmínil o ministerstvu financí, Fondu národního majetku, konsolidační agentuře...
Půjde o to, abychom si s těmi současnými představiteli institucí a jednotlivých funkcí na ministerstvu ujasnili koncepci pro příští čtyři roky. Většině jsem připraven nabídnout korektní spolupráci. Ale je jasné, že jsou tam i slabá místa. A ta slabá místa bych chtěl v nejbližších týdnech analyzovat a poté učinit příslušná rozhodnutí.

I v polostátních podnicích je řada lidí spojených s minulou vládní garniturou. Sahají vaše ambice až tam?
V tuto chvíli to nepatří mezi mé priority, vidím daleko důležitější věci. Toto by mělo být záležitostí lidí, kteří jsou schopni efektivně hájit zájmy státu, a mají pro to odborné předpoklady.

Letos všechny veřejné rozpočty dohromady směřují k rekordním devíti procentům hrubého domácího produktu, což je asi 200 miliard korun. Zmínil jste, že přijmete opatření. O co půjde?
Je potřeba se podívat na některé mandatorní, ze zákona dané výdaje, a pokud bude ve vládě shoda a shoda se sociálními partnery, tak vytvořit podmínky pro změnu těchto výdajů. Na druhé straně jsme se v koaliční dohodě domluvili na stabilizaci daňové kvóty.

Mandatorní výdaje, to jsou hlavně důchody, ale ty asi snižovat nebudete. Takže třeba sociální dávky...?
Víte, střílení od boku by bylo to, co by nejvíce mohlo uškodit reformě veřejných financí, kterou vidím jako svůj hlavní úkol. Budu iniciovat širokou debatu, vzniknou určité scénáře a pak se rozhodneme. Rok 2003 je vhodným obdobím pro prosazení nových zákonů na tomto poli.

Hlavní rozpočtový odborník ministerstva financí, náměstek Janota... Mimochodem toho se personální obměna týkat nebude, že?
Pan náměstek Janota patří k pilířům ministerstva financí.

... tak ten tento týden přišel s některými náměty. Třeba že "různé sociální a nemocenské dávky fungují jako automat, řada nezaměstnaných se nesnaží hledat práci", řekl pro týdeník Respekt. Souhlasíte, že tyto věci se nadměrně využívají?
Tyto výdaje jsou určitě významnými výdaji, které určují situaci v oblasti veřejných rozpočtů a v každém případě budou součástí našich analýz.

V oblasti důchodů jste v parlamentu vedl zvláštní komisi, která se shodla, že je třeba něco podniknout, protože populace stárne a peněz ubývá. Pro rozpočet je to klíčová věc. Co chystáte?
Myslím, že tato vláda uspěje, pokud dokáže vytvořit institucionální rámec pro penzijní reformu v České republice. Už není příliš času, není na co čekat, pro novou většinovou vládu to bude jedna z jejích priorit. Je důležité, aby včas dala lidem, jako jsem já, signál o tom, jaké mohou očekávat penze v době, kdy půjdou do důchodu.

A právě proto, aby lidé, kterým je dnes 30 a méně, takovýto signál dostali včas, tak je potřeba příslušné kroky neodkládat a učinit je co nejdříve. Aby tito lidé věděli, že je jisté nebo velmi pravděpodobné, že výdaje státu spojené s financováním jejich důchodu za těch třicet let budou muset být nižší. A že bude velmi záležet na jejich individuální přípravě na to, do jaké míry se budou podílet na připojišťovacích systémech.

Těžko hledat lepší důkaz, že dnešní systém není v rovnováze. Co s tím tedy podniknete?
Chceme použít zkušenost Švédska: řešit to tím, že lidé budou motivováni, aby odcházeli do důchodu později. Pokud budou déle pracovat, budou mít šanci na vyšší důchod. Rovněž máme v plánu změnit systém pro osoby samostatně výdělečně činné, aby se posílily jejich příspěvky do systému. Dalšími kroky oné institucionální změny bude vznik sociální pojišťovny a zaměstnaneckých penzijních fondů.

Nebojíte se defraudace jako v americkém Enronu? Mnozí varují, že peníze na důchody se mohou v těchto podnicích někam ztratit...
My počítáme s tím, že by majetek fondů byl oddělen od majetku firem a správa aktiv v těchto zaměstnaneckých fondech by byla svěřena licencovaným investičním společnostem. Konkrétní podoba záleží na další dohodě v rámci koalice.

Ekonomové spatřují ve vašich záměrech s rozpočtem jednu slabinu. Je sice chvályhodné, že předem dáváte na stůl plán na čtyři roky, ale na konci působení této vlády stále chcete vytvářet velký dluh: kolem pěti procent hrubého domácího produktu. Hájíte se ztrátami konsolidační agentury, ale tyto ztráty zároveň slibujete do té doby vyřešit. Proč tedy takové dluhy?
Ztráty konsolidační agentury či riziko realizace některých státních záruk jsou podle mě argumentem pro první polovinu našeho funkčního období. Platíme transformační náklady, které vznikaly politikou minulých vlád. Proto v prvních dvou letech nebude možné provést výraznější konsolidaci. Je jasné, že zhruba v polovině toho funkčního období tento argument již nebude možné použít. Vývoj veřejných rozpočtů bude souviset s tím, co bude dělat vláda Vladimíra Špidla.

Soudě podle cíle, ke kterému se chcete dopracovat podle koaliční smlouvy, chystá vaše vláda dohromady za celé čtyři roky vytvořit dluh až 25 procent HDP, což je více než 500 miliard. Z toho nejvýš 200 miliard půjde na staré ztráty. Zbytek je však nový dluh, za který, jak říkáte, ponese hlavně v druhé polovině funkčního období odpovědnost Špidlova vláda. Proč je takový dluh potřeba?
To je prognóza, kterou bude možné potvrdit, až se vláda dohodne na rozpočtovém rámci pro příští čtyři roky. To předpokládám do konce roku. Ale nepochybuji o tom, že tato vláda se bude schopna zodpovědět voličům. Lidé v příštích volbách rozhodnou. V tuto chvíli jednají politické strany, které mají mandát k politice, jakou provádějí. Za prostředky státu poskytneme sociální standard.

Takže si půjčíme na sociální standard?
Myslím, že nelze definovat politiku vlády slovy "půjčíme si na sociální standard".

Zkuste tedy srozumitelně vysvětlit, proč chcete zemi dál zadlužovat i v době, kdy už nebudeme mít žádné břemeno z minulosti?
Souvisí to se standardem veřejných služeb, na který si občané v České republice zvykli a který byl vnímán jako samozřejmý po celá devadesátá léta. Souvisí to s politickými prioritami , které má sociální demokracie. Naším cílem je sociální stabilita, sociální soudržnost, a tento náš cíl nechceme obětovat případnému tempu reformy veřejných financí. I když je jasné, že pokud chceme dlouhodobě udržet sociální stát, tak ten sociální stát musí mít jeden ze základních atributů, a to je rovnováha veřejných rozpočtů.

Znamená to, že si lidé budou muset odvyknout?
To není cílem naší politiky. Chceme, aby v České republice byly vytvořeny podmínky pro rovné šance, pro rovné příležitosti, aby tu fungovaly standardní solidární systémy v oblasti důchodového zabezpečení a nemocenského pojištění jako v zemích západní Evropy. Schodkové hospodaření, jaké máme dnes, není věc, která by zásadním způsobem ovlivňovala makroekonomické klima v České republice. Celková úroveň našeho veřejného dluhu ve srovnání se standardy Evropské unie není příliš vysoká...

To přece není důvod se dál zadlužovat...
Cílem této vlády je vstup do Evropské unie, druhou prioritou bude připojení k jednotné evropské měně. My bychom se měli k euru připojit někdy kolem roku 2010, pokud se ekonomice bude dařit, tak můžeme uvažovat i o jiném termínu. A proto musíme mít pod kontrolou veřejné rozpočty a v tomto období musíme snížit schodek pod ona tři procenta.

V koaliční smlouvě jste řekli jen to, kde se budou snižovat daně: podnikům, některým rodinám. Chcete-li stabilizovat daňovou kvótu, co se bude zvyšovat?
Ten prostor bude vyplněn opatřeními souvisejícími se změnami v daních, které byly dojednány s Evropskou unií. To znamená zvýšení spotřební daně zejména u cigaret a úpravy daně z přidané hodnoty. U DPH půjde o to, které položky zůstanou ve snížené sazbě, a o práh pro plátce této daně.

Nikoho jiného tedy na mušce kvůli daním nemáte?
V tuto chvíli to není předmětem našich úvah.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vlakem do Chorvatska za šest set korun. RegioJet očekává masivní zájem

Během příštího týdne zahájí provozovatel vlakové a autobusové dopravy RegioJet prodej jízdenek do chorvatské Rijeky....

Česko zdražuje nejrychleji z celé EU. Mohou za to platy i slabá koruna

V polovině zemí Evropské unie kvůli koronaviru ceny služeb i zboží v obchodech klesají. Česko stojí na opačném konci –...

Kellnerovi se čínské dobrodružství vymstilo, přišel o miliardy

Expanze Petra Kellnera na čínském trhu měla vést k rychlému růstu hodnoty jeho majetku jednoho z největších boháčů ve...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křetínský zaskočil zahraniční analytiky. Investuje tam, kde jiní couvají

Daniel Křetínský v čase krize opět investuje do rizika. Uplatňuje tak osvědčenou strategii, své jmění rozhojnil právě...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Pro srnce či divočáka k nejbližšímu myslivci. Labužníkům pomůže nový web

Výkupny zvěřiny přestaly v době koronaviru a uzavřených restaurací vykupovat od myslivců ulovenou zvěřinu....

Čističku odpadních vod na Bulovce zachraňují vidle, jinak by zkolabovala

Na tristní stav zchátralé Nemocnice Na Bulovce ukazuje skutečnost, že tamní čistírně odpadních vod musí k fungování...

Průměrná mzda na začátku roku přesáhla 34 tisíc korun

Koronakrize se už částečně projevila také na platech zaměstnanců českých firem. V prvním čtvrtletí mzdy stouply o pět...

Počet nezaměstnaných pomalu roste. Bez práce je 266 144 lidí

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se v květnu zvedla z 3,4...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

Vlakem do Chorvatska za šest set korun. RegioJet očekává masivní zájem

Během příštího týdne zahájí provozovatel vlakové a autobusové dopravy RegioJet prodej jízdenek do chorvatské Rijeky....

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...