Česko poroste podle OECD o 1,1 procenta. Sobotka odmítl poplatky na VŠ

  10:27aktualizováno  11:04
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj očekává růst české ekonomiky letos o 1,1 procenta a příští rok o 2,3 procenta. Vyplývá to ze zprávy OECD, kterou premiérovi Bohuslavu Sobotkovi předal generální tajemník OECD Ángel Gurria. Sobotka odmítl doporučení, aby Česká republika zavedla poplatky na vysokých školách.

Premiér Bohuslav Sobotka (přijal 18. března v Praze generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Ángela Gurríu. | foto: ČTK

Čísla vyplývají z březnového hospodářského výhledu OECD. OECD zároveň doporučuje setrvat v současném nastavení měnové politiky, dokud neodezní riziko deflace, a udržet neutrální rozpočtovou politiku.

"Česká republika považuje OECD za špičkovou a velmi profesionální organizaci. Souhlasím s tím, že posílení konkurenčního prostředí souvisí s lepším propojením vzdělávacího systému a trhu práce," řekl český premiér po setkání s mexickým tajemníkem OECD Gurriou.

V souladu s doporučením mezinárodní organizace chce podle Sobotky česká vláda podpořit více technické obory a zapojit zaměstnavatele víc do vzdělávacího systému. S čím naopak současná vláda, kde má největší zastoupení ČSSD, nesouhlasí, je doporučení OECD, aby byly zavedeny poplatky na vysokých školách.

Gurria se při tiskové konferenci s českým premiérem podivil tomu, že má Česká republika více univerzit než předškolních zařízení. Právě dostatek předškolních zařízení podle tajemníka OECD pomáhá většímu zapojení žen s malými dětmi na trhu práce.

To přesně koresponduje s úvahami české vlády, konkrétně ministra školství Marcela Chládka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, jejichž ambicí je, aby děti měly nárok na místo v mateřské školce již od dvou let. K tomu, aby kapacita školek, byla dostatečná, hodlají využít peníze, jež má země šanci z fondů Evropské unie. (více o tom najdete zde)

K tomu, jak by mohla vypadat budoucí důchodová reforma místo té, kterou prosadila vláda Petra Nečase a kterou chce Sobotkova vláda zrušit, český premiér řekl, že vláda bude hledat cesty, jak posílit třetí penzijní pilíř. Tedy ten, ve kterém si lidé sami spoří se státní příspěvkem.

Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL počítá se zrušením druhého penzijního pilíře, v jehož rámci mají nyní lidé šanci tři procenta z povinných sociálních odvodů přesměrovat do soukromých penzijních fondů. Sobotka řekl, že vláda nepočítá s vyšší tempem prodlužování věku pro odchod do penze.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Najdete na iDNES.cz