Česko poroste podle OECD o 1,1 procenta. Sobotka odmítl poplatky na VŠ

  10:27aktualizováno  11:04
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj očekává růst české ekonomiky letos o 1,1 procenta a příští rok o 2,3 procenta. Vyplývá to ze zprávy OECD, kterou premiérovi Bohuslavu Sobotkovi předal generální tajemník OECD Ángel Gurria. Sobotka odmítl doporučení, aby Česká republika zavedla poplatky na vysokých školách.

Premiér Bohuslav Sobotka (přijal 18. března v Praze generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Ángela Gurríu. | foto: ČTK

Čísla vyplývají z březnového hospodářského výhledu OECD. OECD zároveň doporučuje setrvat v současném nastavení měnové politiky, dokud neodezní riziko deflace, a udržet neutrální rozpočtovou politiku.

"Česká republika považuje OECD za špičkovou a velmi profesionální organizaci. Souhlasím s tím, že posílení konkurenčního prostředí souvisí s lepším propojením vzdělávacího systému a trhu práce," řekl český premiér po setkání s mexickým tajemníkem OECD Gurriou.

V souladu s doporučením mezinárodní organizace chce podle Sobotky česká vláda podpořit více technické obory a zapojit zaměstnavatele víc do vzdělávacího systému. S čím naopak současná vláda, kde má největší zastoupení ČSSD, nesouhlasí, je doporučení OECD, aby byly zavedeny poplatky na vysokých školách.

Gurria se při tiskové konferenci s českým premiérem podivil tomu, že má Česká republika více univerzit než předškolních zařízení. Právě dostatek předškolních zařízení podle tajemníka OECD pomáhá většímu zapojení žen s malými dětmi na trhu práce.

To přesně koresponduje s úvahami české vlády, konkrétně ministra školství Marcela Chládka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, jejichž ambicí je, aby děti měly nárok na místo v mateřské školce již od dvou let. K tomu, aby kapacita školek, byla dostatečná, hodlají využít peníze, jež má země šanci z fondů Evropské unie. (více o tom najdete zde)

K tomu, jak by mohla vypadat budoucí důchodová reforma místo té, kterou prosadila vláda Petra Nečase a kterou chce Sobotkova vláda zrušit, český premiér řekl, že vláda bude hledat cesty, jak posílit třetí penzijní pilíř. Tedy ten, ve kterém si lidé sami spoří se státní příspěvkem.

Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL počítá se zrušením druhého penzijního pilíře, v jehož rámci mají nyní lidé šanci tři procenta z povinných sociálních odvodů přesměrovat do soukromých penzijních fondů. Sobotka řekl, že vláda nepočítá s vyšší tempem prodlužování věku pro odchod do penze.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

V Evropě bude třeba sto nových spaloven, říká král odpadů

Jean-Marc Boursier, topmanažer skupiny Suez pro oblast recyklace a přepracování...

Podle Jeana-Marca Boursiera ze skupiny Suez se evropské odpadářské společnosti budou muset ze skládek rychle...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Další z rubriky

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Růst cen v červnu zpomalil, zdražují hlavně potraviny a bydlení

Ilustrační snímek

Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražilo především...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz