Kontroly by byly u velkých firem častější. Ilustrační foto.

Kontroly by byly u velkých firem častější. Ilustrační foto. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Sobotka chystá berní úřad pro velké firmy

  • 68
Ministerstvo financí chystá superúřad, který by měl dohlížet pouze na to, jak platí daně velké firmy. Plán je součástí koncepce, která má zlepšit výběr daní v Česku. Ta má být dokončena letos. Poté se musí ještě změnit zákon o finančních úřadech, superúřad tak lze očekávat v roce 2008.

Záměr vytvořit specializovaný finanční úřad pro velké společnosti potvrdila MF DNES náměstkyně ministra financí Dana Trezziová. "Šlo by o úředníky s vysokou odborností, kteří se vyznají v postupech velkých společností," říká.

Ministerstvo financí si od zvláštního daňového úřadu slibuje lepší práci, a tedy i výběr daní. "Kontroly by byly u velkých firem častější," říká Trezziová.

Firmy sídlící v hlavním městě nyní mají největší šanci, že k nim berní úředník hned tak nedorazí. Podle žebříčku sestaveného firmou Terrinvest přijde v Praze kontrola jednou za 38 let, místy až za 139 let.

Velké firmy dnes patří k hlavním přispěvatelům do státní pokladny. Loni podniky na daních zaplatily 142 miliard korun. Z toho desítka těch nejziskovějších odvede zhruba čtvrtinu této částky.

Sumy vybírané na daních dosud narůstaly a výběrčí daní si mnuli ruce. Ekonomika čile roste a podniky více vydělávají. Letošní rok by však podle očekávání neměl být pro státní pokladnu tak úspěšný. Projeví se snížení sazby daně pro podniky na 24 procent a další úlevy. Vláda proto musí vymýšlet, jak úbytek nahradit.

Pod specializovaný úřad by spadaly velké firmy z celé republiky, a to podle výše svých tržeb. "Bylo by to od určitého obratu, jako je miliarda, dvě tři," naznačuje Trezziová.

Hlavní sídlo úřadu by bylo v Praze, kde se dnes vybere půlka firemních daní hlavně od velkých společností. "Padesát pět procent firem s obratem nad miliardu je v Praze," říká Lubomír Janoušek z pražského finančního ředitelství.

Pro další velké podniky by mohla podle Trezziové sloužit pobočka úřadu v Brně. Ministerstvo financí zatím nechce říci, zda půjde o zánovní úřad s novými úředníky, nebo se přemění některá ze současných berních kanceláří v Praze.

Nicméně už teď ministerstvo podle informací MF DNES uvažuje, že by se pro úřad hodila budova po Komisi pro cenné papíry. Ta se uvolní během dubna, až se její zaměstnanci přesunou do České národní banky.

Podle Janouška bude specializovaný úřad potřebovat zhruba dvě stě lidí, aby mohl velké firmy obstarat. Navíc by se měl podle Trezziové kromě daní zabývat i takzvanou editační povinností. To znamená dohlížet, zda podniky nevyvážejí zisk do zahraničí pomocí nafouknutých cen za zboží od mateřských firem.

Firmy budou s úřadem konzultovat, jak stanovit například cenu za součástky do auta koupené od mateřské společnosti v Německu. Od letoška mohou firmy o posouzení žádat svůj finanční úřad.