Snížíme hranici pro vypsání zakázky na polovinu, plánuje ministr Jankovský

  1:03aktualizováno  1:03
Podle nového ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského by bylo optimistické, kdyby se novela zákona o veřejných zakázkách dostala do vlády do konce roku. Sám přitom pochybuje, zda se do ní podaří dostat tvrdou podmínku: zveřejnění jasné majetkové struktury firem, které se o veřejné zakázky ucházejí.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský není příznivcem toho, aby u firem ucházejících se o státní zakázky musel být známý vlastník. | foto: Profimedia.cz

Máte už jasno v tom, jakým způsobem změníte zákon o veřejných zakázkách, aby se z nich neztrácely peníze?
Chceme do zákona dostat věci, které jsou součástí koaliční smlouvy. Ale jsem v úřadu osmý den. Detaily tak teprve začneme řešit.

Do jaké míry budete chtít znát vlastníky soutěžících společností? Firma přeci může jako vlastníka uvést společnost, jejíž majitelé už známi nejsou, ale splní povinnost zveřejnění vlastníka...
To je problém, o němž budeme muset diskutovat. Často je to tak u nadnárodních společností, kde je řetězec různých firem. Nejsem úplně příznivcem striktního výkladu, že na konci musí být vidět fyzická osoba. Naše přání zakotvené v koaliční smlouvě se totiž nedá úplně harmonizovat s evropským právem. A můžeme se dostat do problému, kdy se bude hlásit nějaký zahraniční uchazeč. To musíme ošetřit.

Zveřejňování vlastníků bylo jedním ze silných volebních témat, teď to tedy vypadá, že nebude?
Musíme se o tom pobavit. Zda se můžeme odlišit od evropské legislativy, nebo do jaké míry musíme znát vlastníky. Ten rozpor tu je a my ho musíme řešit.

Kdy by mohl být zákon hotový?
Teď se připravuje technická novela, která sladí náš stávající zákon s evropskou směrnicí. To se týká veřejných zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti a na vládě bude asi v říjnu. U kompletní novely by bylo hodně optimistické, kdyby se návrh do konce roku dostal k projednání ve vládě.

Průběh celé zakázky má být možné sledovat na internetu, co si od toho slibujete?
Zamezíme tím například dodatkům, které vznikají po uzavření smlouvy. Každý od začátku uvidí parametry soutěže, jak se v ní čerpaly peníze, jaké byly platební podmínky a tak dále. To samo o sobě problém sice nevyřeší, ale pomůže to soutěž chránit. Ale je fakt, že stát nikdy nebude takový hospodář jako soukromník. Rád říkám, že člověk, který si bude chtít postavit rodinný domek, si určitě nebude vybírat dodavatele podle zákona o veřejných zakázkách. My teď ale musíme najít model, který by systém rozhodování přiblížil tomu nejlepšímu, co může stát při výběru udělat.

Před volbami vznikla Platforma pro transparentní zakázky, za účasti politiků, právníků a hospodářských komor. Budete z jejich nápadů vycházet?
Četl jsem to, řada jejich opatření je naprosto v pořádku a určitě z toho budeme vycházet.

Snížíte hranici pro vyhlašování zakázky?
Určitě. Na polovinu, tedy milion korun. Dosud je ta hranice jedna z nejvyšších v Evropě.

Znovu se objevil návrh zavést klouzavé prázdniny podle krajů, což by mělo prospět cestovnímu ruchu. Jaký je váš názor?
V našich končinách to sice zní zvláštně, protože je tady dlouhý zvyk prázdnin od 1. července do konce srpna, ale můj syn žil celou základní a střední školu v Německu, kde jsou prázdniny různě posunuté a funguje to dobře. Ale netroufám si dávat k tomu teď zásadní stanovisko. Nejdříve bych chtěl mít na stole všechny argumenty pro a proti.

Máte představu, kde budete v rozpočtu vašeho ministerstva škrtat kvůli šetření státního rozpočtu?
Sám si pro sebe po večerech dělám takové seznámení s jednotlivými kapitolami rozpočtu, abych viděl, co je tam za čísla. Snížit šmahem o deset procent platy v tuto chvíli nejde, protože tam jsou nastavené tarify. Takže mám možnost ušetřit tím, že budu propouštět lidi a pokusíme se změnit tarify. Ale nejprve uděláme audit nezávislou firmou, který by mohl být spuštěn tak do měsíce.

Co bude se Státním fondem rozvoje bydlení? Ministr financí Kalousek mluvil o jeho rušení.
Obecně nejsem příznivec fondového systému. Třeba Státní fond dopravní infrastruktury je něco, co ve mně nebudí nadšení, je to úřad sám pro sebe. Na druhou stranu se na fondech vytvořily profesionální aparáty, které něco spravují a připravují. Považoval bych za špatné řešení ze dne na den je zrušit. Musíme se ale bavit o tom, zda například nezměnit jejich organizaci či začlenění, aby lépe fungovaly.

Zůstane podpora oprav panelových domů nebo výstavby bytů?
Z analýz vyplývá, že tato podpora je fiskálně pozitivní. Stát tak vybere na různých daních a pojištění spojených s těmito programy více, než vydá na podpoře. To je rozumná věc. Ale musíme vycházet z reality, uvidíme, kolik na ně bude peněz.

Přivedete si na úřad své lidi z firmy, jako například stranický kolega Vít Bárta?
Mám jednoho člověka vytipovaného na post náměstka. Neznám se s ním z byznysu, pracuje ve veřejné správě a je to člověk z regionů. Jeho jméno zatím nechci říkat. A také si sem přivedu svou asistentku, na kterou jsem zvyklý.

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Dobojováno. Poslední smrk na Dačicku padl, říká šéf městských lesů

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl...

Lesy na Dačicku patří mezi nejvíce zdevastovaná místa řáděním kůrovce. Brouk už tam zničil prakticky všechny starší...

Češi chtějí větší a dražší jízdní kola. Před nákupem si je rádi zkoušejí

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Češi kupují stále dražší a větší kola. Žádanější než dřív jsou speciály do terénu nebo na silnici. V Česku se za rok...

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz