Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: František Vlček, MAFRA

Česko jako nákupní zastávka. Prodejci chtějí cizincům vracet víc za DPH

  • 75
Jak donutit čínské a korejské turisty více utrácet v Česku? Vrátit jim vyšší částku za DPH. Svazy a asociace v cestovním ruchu usilují o změnu zákona.

Ručně broušené těžítko s rudým srdcem uprostřed stojí v prodejně tradičního českého křišťálu Moser 3 220 korun. Pro turisty ze zemí, které nejsou členy Evropské unie, však může být bezmála o šest stovek levnější. Z nákupu nad dva tisíce totiž mohou dostat zpátky 21procentní DPH.

Podnikatelé v cestovním ruchu chtějí pro Číňany, Rusy a další návštěvníky Česka limit snížit na 1 500 korun. Tvrdí totiž, že by to výrazně zvýšilo chuť těchto turistů v Česku nakupovat.

„Je to krok správným směrem. Smysluplné je snížení limitu přinejmenším o pět set korun,“ tvrdí Ladislav Minčič, ředitel odboru legislativy Hospodářské komory ČR a bývalý náměstek ministra financí pro daně.

Podle studie, na jejímž vypracování se Minčič podílel, by rozšíření vratky na nákupy už od 1 500 korun znamenalo výpadek ze státní kasy ve výši 30 milionů korun na DPH. Ročně se přitom v Česku vrátí turistům 1,046 miliardy.

Co je vratka DPH turistům

Vratka se týká účtenek v hodnotě přesahující 2 000 Kč a mohou si o ni říct turisté ze zemí, které nejsou členy EU. Vratka se nevztahuje na potraviny, alkohol, cigarety ani benzin.

Lze ji získat přes zprostředkovatele (trh ovládá firma Global Blue) nebo si ji zařídit sám. Formuláře bývají k dispozici v prodejnách a na webu Celní správy.

Podobným způsobem si mohou nechat vrátit DPH při cestách mimo Unii i Češi. Při vycestování ze země si musí turista na celnici nechat potvrdit, že zboží putuje přes hranice. Je třeba to stihnout do tří měsíců od nákupu. Vratku může také uplatnit přímo v obchodě, pokud se do dané země vrátí.

Opatření však má mít hlavně psychologický efekt. Díky pocitu „celkově výhodné koupě“ budou podle studie po snížení limitu utrácet v Česku o 150 milionů korun ročně více než dnes. To by zvedlo daň z příjmů a mohlo by to vyrovnat výpadek na DPH. Navíc by došlo k rozvoji zaměstnanosti v cestovním ruchu a více obchodníků by bylo nuceno vydávat účtenky (nezbytné pro žádost o vratku), což by potlačilo šedou ekonomiku, jak argumentuje studie.

Snížení limitu by zároveň mělo posloužit jako nárazník pro posílení koruny v souvislosti s očekávaným ukončením intervencí ČNB na konci roku 2017. Posílení koruny by totiž znamenalo zdražení nákupů a pokles turistických útrat.

Ministerstvo financí s návrhem nesouhlasí, prodejci jsou pro

Ministerstvo financí je ovšem jiného názoru. „Se snížením limitu nesouhlasíme, neboť nemá žádné reálné přínosy,“ prohlašuje Jakub Vintrlík z tiskového oddělení. Podle propočtů ministerstva by na DPH vypadlo státu nejméně 250 milionů korun. Turisté ze třetích zemí prý navíc nakupují v Česku hlavně drahé luxusní zboží, takže by vratky DPH za drobnější nákupy malým podnikatelům stejně nepomohly.

Prodejci dárkového zboží a suvenýrů v regionech by nicméně rozšíření limitu pro vratky uvítali. Řada nákupů se totiž pohybuje v kritickém rozmezí 1 500 až 2 000 korun.

„V našich čtyřech prodejnách v Praze a v Karlových Varech, kde se soustřeďujeme na běžné turisty, je průměrný nákup na drobných dárkových předmětech okolo 1 730 korun,“ říká Jaroslav Červinka, obchodní ředitel výrobce uměleckého křišťálového skla Moser.

Česko jako nákupní zastávka

Podnikatelské svazy argumentují, že například v sousedním Německu je limit na vratky DPH nulový (vrací se i z menších částek) a jinde nižší než u nás (Polsko, Nizozemsko, Estonsko). „Pokud sousední země nemá žádné omezení, pak bychom to měli mít velmi podobné,“ míní Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků.

Číňané v Česku poprvé utratili víc než Rusové, každý téměř 20 tisíc

Za nákupy jezdí do Evropy především turisté z asijských zemí. „Taková změna by výrazně zvýšila atraktivitu Česka jako nákupní zastávky na turistických cestách,“ myslí si Václav Břichnáč z výrobce šperků Granát Turnov. Firma má tři prodejny v Praze a čtyři v regionech.

Potvrzují to i statistiky firmy Global Blue, která mimoevropským turistům vracení DPH z nákupů za provizi zprostředkovává.

Návrh na snížení limitu minulý týden projednali poslanci v rozpočtovém výboru, koncem listopadu by se pozměňovací návrh měl objevit na plénu Sněmovny při projednávání novely k daňovým zákonům. Pokud projde, turisté by mohli dostávat více peněz zpátky už od ledna příštího roku.