Předseda správní rady automobilky podlehl v 69 letech rakovině. Stejná choroba zabila loni v lednu i jeho charismatického staršího bratra Gianni Agnelliho.
Umbertova smrt předznamenává s definitivní platností generační výměnu v 105 let starém průmyslovém impériu Agnelliů. Uskupení se sídlem v italském Turíně zahrnuje mimo jiné automobilové značky Fiat, Ferrari, Maserati či Alfa Romeo.
Zároveň podniká i v energetice, médiích nebo ve sportu. Firmy Agnelliů se rozprostírají od jižní Ameriky až po Dálný Východ.
Fiat se snaží vybřednout z nejhorší finanční krize ve své dosavadní historii. Věřitelské banky se chystají přeměnit své pohledávky ve výši tří miliard eur na akcie. To by z nich učinilo největší akcionáře Fiatu.
"Je to konec jedné éry, ale nemyslím si, že by to bude mít na Fiat nějaký vážný dopad," komentoval poslední události náměstek italského ministra financí Mario Baldassarri
"I když, po odchodu Gianniho a teď i Umberta chybí po více než sto letech poprvé člověk s ústředními pravomocemi."
Skupina Fiat dokázala snížit svou provozní ztrátu na méně než polovinu (v 1. čtvrtletí 158 milionů eur). Pomohlo jí ořezání nákladů a oživení prodejů nových vozů. Podle analytiků je ale ještě předčasné říkat, že firma už krizi definitivně zažehnala.
Fotbaloví fanoušci znali Agnelli nejspíš jako čestného předsedu klubu Juventus Turín, který dokázal v italské lize posbírat nejvíc mistrovských titulů ze všech.
Osud podobný Kennedyům
Agnelliho rychlý skon je zatím poslední ranou jedné z nejslavnějších italských rodin, která se často srovnává s americkým klanem Kennedyů.
"Osud rodiny Agnelliů je tragický," řekl viceprezident Renaultu Georges Douin. "Připomíná Kennedyovy."
Syn Umberta Agnelliho Giovannino, s nímž se počítalo jako s dědicem celého impéria, zemřel na rakovinu v roce 1997. Bylo mu 33 let.
Syn Gianni Agnelliho Edoardo spáchal v roce 2000 sebevraždu skokem z viaduktu.
Otec Gianniho a Umberta Edoardo zahynul při leteckém neštěstí v roce 1935. Jejich matka se o tři roky později zabila při autonehodě.