Smlouvy netajíme, říká šéf AutoCont On Line

  13:41aktualizováno  13:41
Více než hodinu odpovídal na otázky čtenářů iDNES Vlastimil Palata, šéf společnosti AutoCont On Line, jež se výrazně podílí na projektu Internet do škol. Otázky sahaly od financování až po právní stránku věci. "Všechny podstatné smlouvy jsou zveřejněné od června 2002. Důvod pro plné zveřejnění až v této době byl jasný - nechtěli jsme, aby se jejich problematika stala součástí předvolebního boje," uvedl například v odpovědi týkající se znění smluv. Odpovědi najdete ZDE.
Šéf AutoCont On-line odpovídá

Šéf AutoCont On-line odpovídá - Čtenářům iDNES odpovídal šéf AutoCont On-line Vlastimil Palata. (5. listopadu 2002) | foto: Luboš KratochvíliDNES.cz

Projekt Internet do škol a s ním spojenou státní zakázku za 4,4 miliardy korun provázejí kontroverze už od vyhlášení vítězů celého tendru - společností AutoCont On Line a Českého Telecomu. Není snad týdne, aby se nevynořily hlasy zpochybňující výši faktur, technické parametry dodávek či ustanovení smluv.

Historie projektu Internet do škol začíná na podzim roku 2000 vyhlášením veřejné obchodní soutěže. První neshody se objevily na jaře 2001, kdy bylo v rámci tendru pro formální nedostatky odmítnuto pět ze šesti uchazečů.

Tehdejší ministr školství Eduard Zeman vyhlásil poté 18. října 2001 sdružení AutoCont On Line-Český Telecom vítězem soutěže.

5. dubna 2002 dokončilo sdružení připojení první školy v Cehenicích na Strakonicku. Celkem má být do konce letošního roku připojeno do školské sítě a na internet nejméně 3620 škol, ve kterých AutoCont On Line nově dodá minimálně 25 240 počítačů, více než 2 100 serverů a každá škola obdrží laserovou tiskárnu.

Odpovědi najdete TADY
Některé problematické smlouvy okolo Internetu do škol vypluly na povrch po letošních volbách. Petra Buzková jako jeden z prvních kroků ve funkci ministryně školství nechala prozkoumat právě Internet do škol. "Čekáme na výsledky od Nejvyššího kontrolního úřadu," říká náměstek Václav Pícl. Kromě toho už školství vypovědělo osm smluv, které bezprostředně s Internetem do škol souvisí.

Rozruch budí i nutnost registrace softwaru, který se školy rozhodnou používat. Pokud chtějí využít vlastní programy, musí jim je AutoCont On Line schválit a zaregistrovat. Poplatek za tuto certifikaci se pohybuje mezi dvanácti až čtyřiceti tisíci korunami.

"Tento software projde tzv. registrací, to znamená ověříme, jestli ty podmínky splňuje, nebo ne, to znamená, jestli není pro provoz informační, komunikační infrastruktury nebezpečný," vysvětlil nedávno Vlastimil Palata v České televizi.

Kdo je Vlastimil Palata?
Letos osmatřicetiletý předseda představenstva AutoCont On Line je absolventem elektrotechnické fakulty ČVUT. V roce 1991 přišel do společnosti AutoCont a stal se zakládajícím společníkem pražské pobočky. Od roku 1998 zastával funkci obchodního ředitele společnosti AutoCont CZ.

Po založení účelové společnosti AutoCont On Line se věnuje aktivitám spojené se školským internetem.

Vlastimil Palata je ženatý, má jedno dítě.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Ceny bydlení v Česku dál rostou, čtvrtým nejrychlejším tempem v EU

Bydlení (ilustrační foto)

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

Najdete na iDNES.cz