Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Hrubá stavba hotova. Smíchov City je největší komerční projekt současného Česka

  7:00
Stavební společnost Strabag dokončila hrubou stavbu prvních budov z mamutího projektu Smíchov City. Ten je s dvaceti hektary největším stavebním projektem v Česku. Během příštího roku nabídne k nastěhování 420 bytů z první takzvané severní etapy.

„Máme dokončenou hrubou stavbu, právě zahajujeme konstrukce střechy. Dělají se rozvody, uvnitř se intenzivně zdí a v nejbližších týdnech začneme s instalací oken a fasády na straně směrem k nádraží Na Knížecí,“ uvedl ekonomický ředitel divize pozemního a inženýrského stavitelství ve společnosti Strabag Radim Aulický.

To zejména pro obyvatele v okolí znamená příjemnou změnu. Přechod k dokončovacím pracím sníží prašnost, hluk a dopravní provoz. Během prací na betonovém skeletu budov totiž územím denně projíždí v rozmezí od dvaceti do třiceti těžkých nákladních vozidel. Tento provoz teď podle Aulického postupně odpadne.

V přípravě jsou ale další fáze výstavby. Druhá etapa, která se nachází na opačném konci území u vlakového nádraží Smíchov, a kterou se stávajícími administrativními a obytnými bloky bude spojovat kilometr dlouhý pěší bulvár, má územní rozhodnutí a připravuje se k výstavbě.

Celkem na Smíchově vznikne téměř čtyři sta tisíc metrů čtverečních komerčních ploch, bytů a ploch občanské vybavenosti.Pro srovnání – jde o více než čtyřikrát rozsáhlejší projekt, než jaký u dalšího z velkých pražských železničních uzlů – Masarykova nádraží – v současnosti staví společnost Penta. Všechny tři plánované etapy Smíchov City mají být dokončeny do deseti let.

Koleje pryč, vznikne bulvár

Pro pěší návštěvníky by se území, které do současnosti tvořilo překážku při cestě od vlakového nádraží směrem do centra města, mělo otevřít o pět let dříve.

„V roce 2027 by už měla být vystavěná veškerá infrastruktura, a to včetně pěšího bulváru. V této době se tedy na Smíchově budou nacházet tři téměř hotové etapy a následovat by už měla pouze dostavba proluk, dokončení posledního bloku třetí etapy a čtvrtá etapa podél Radlické,“ uvedl ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.

Otevření prostoru si nicméně vybere daň v podobě rušení zbylých kolejí, které se v oblasti bývalého železničního uzlu doposud nacházejí. Výstavba vytlačí zbylé železniční činnosti. Nádraží bývalé Buštěhradské dráhy je ale využíváno stále méně v souvislosti s ukončováním provozu vleček a přestavby původně industriálního Smíchova.

Vlaky budou v podzemí

Železniční dopravu už například dávno nevyužívá smíchovský pivovar a místo Ringhofferových závodů dnes stojí nákupní centrum.

Už první etapa výstavby nicméně ukončila šestiletý provoz zastávky Smíchov – Na Knížecí, kam v roce 2010 byla kvůli rekonstrukci tramvajové trati svedena linka z Hostivice přes Řepy a Jinonice, která v současnosti místo Knížecí zajíždí na hlavní nádraží a na Smíchově staví u severního nástupiště. I z něj se však bude muset nakonec stěhovat, protože ani s touto zastávkou se do budoucna nepočítá.

Výstavba nových bytových a kancelářských budov Smíchov City mezi oblastí Na Knížecí a Smíchovské nádraží.

Zatímco na povrchu železniční doprava zmizí, budoucí komerční a rezidenční čtvrť musí počítat s tím, že se do lokality vlaky opět vrátí. Budou jí ale procházet v tunelu, což přináší náklady a komplikace železničářům i developerovi.

„To je dáno územním plánem a od počátku o tom víme. Stavbu bloku v severovýchodní části území proto bylo nutné postavit na mostní roznášecí konstrukci, aby bylo do budoucna možné tento tunel postavit,“ uvedl Anderle.

Kromě železnice čeká stěhování i autobusovou dopravu z nynějšího terminálu Na Knížecí na střechu nové výpravní budovy. Knížecí tak po opuštění autobusů čeká přeměna na skutečné náměstí, do kterého bude ústit i zmiňovaný pěší bulvár.

Kromě neobvyklých technických řešení ale investora v současnosti trápí zejména tempo růstu cen stavebních materiálů v důsledku války na Ukrajině a s tím související poptávka po ukrajinských pracovnících.

„Kontrakty jsou založené na pevné ceně, stávající situace je kvůli růstu cen materiálů bezprecedentní,“ uvedl Aulický. Jen první fáze Smíchov City počítá s náklady na výstavbu ve výši 2,4 miliardy korun. S cenou za pozemky a dalšími náklady by výstavba celého Smíchova měla vyjít přes 20 miliard korun.

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...

Levný polský benzin srazil ceny v českém příhraničí, litr někde stojí 32,90

Českopolské pohraničí se stává rájem levného benzinu. Může za to výrazné snížení cen pohonných hmot na čerpacích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Češi nakupující v Polsku ukusují z tuzemského HDP. Kam jdou jejich peníze

Premium Podle údajů České spořitelny vzrostly útraty Čechů v Polsku osminásobně v porovnání s rokem 2019. Stejný trend pozorují...

Vláda chce zpřísnit pravidla investic do nelicencovaných správců majetku

Pravidla pro investice prostřednictvím takzvaných nelicencovaných správců majetku se zřejmě zpřísní. Počítá s tím...

Také Budvar mění ceníky. Čepované pivo zdraží o korunu, balené až o dvě

Pivovar Budějovický Budvar zdraží pivo v listopadu či prosinci od pěti do osmi procent. Čepované pivo podraží o korunu,...

Rozpočet dostal infuzi z windfall tax, deficit v září byl 180 miliard

Stát hospodařil ke konci září se schodkem 180,7 miliardy korun. Proti konci srpna je deficit asi o čtrnáct miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....