Směnárna (ilustrační snímek)

Směnárna (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Klienti směnáren by mohli odstoupit od smlouvy, projedná to vláda

  • 7
Zákazníci směnáren by měli mít nově právo do dvou hodin od výměny peněz odstoupit od transakce. Částka je přitom kvůli možným spekulacím omezena na tisíc eur. Vyplývá to z novely zákona o směnárenské činnosti, kterou ve středu na návrh ministerstva financí projedná vláda.

Norma by měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí nestandardní, pro klienty nevýhodné kurzy. Opatření ministerstvu financí navrhla loni Česká národní banka, která na činnost směnáren dohlíží.

Eura před dovolenou vyměníte nejlépe v krajích, nejdražší jsou v Praze

Stejnou změnu navrhli nedávno v rámci poslaneckého návrhu zástupci Starostů a nezávislých. Vláda návrh ovšem nepodpořila. Předkladatelé z řad Starostů a nezávislých již dříve sdělili, že v případě, že vládní novela doputuje do dolní komory a bude lepší, svou předlohu stáhnou.

„Důvodem předložení návrhu zákona je potřeba reagovat na nekalé praktiky některých směnáren při jednání se zahraničními turisty. Konkrétně se zavádí právo zákazníka odstoupit od smlouvy o provedení směnárenského obchodu do dvou hodin od provedení směny,“ uvádí materiál.

Nový limit i pravidla pro inzerci

Limit částky má podle ministerstva zabránit spekulacím na vývoj kurzu a zneužití práva odstoupit od smlouvy. „Limit ohraničuje běžné výměny hotovosti za strany turistů i tuzemských zákazníků. U vyšších částek, kdy je klient nucen předložit doklad totožnosti, se předpokládá zvýšená obezřetnost ze strany zákazníků,“ uvedl úřad.

Novela zákona dále zpřísňuje pravidla pro inzerci výhodnější nabídky kurzů a evidenční povinnosti směnáren. „U obchodů, kde je možné odstoupit od smlouvy, se ruší předsmluvní informace. Klient tak obdrží jeden doklad, kde budou uvedeny všechny pro něj potřebné informace,“ uvádí dokument.

Novela také vymezuje hranici mezi provozováním směnárenské činnosti a poskytováním platebních služeb. „Bude tak postaveno najisto, že i směnárenský obchod lze zaplatit platební kartou. Zákon o platebním styku je upraven tak, aby navazoval na zákon o směnárenské činnosti,“ uvedlo ministerstvo financí.

Směnné kurzy i výše poplatků se u jednotlivých směnáren mohou lišit. Směnárny je stanovují samostatně, nezávisle na kurzech vyhlašovaných centrální bankou.

Nová pravidla pro obor zavedl zákon o směnárenské činnosti, který byl schválen před pěti lety. Směnárníci podle něj musejí dát zákazníkovi doklad o směně peněz, údaje na kurzovním lístku se musejí uvádět v přiměřené velikosti daným a srozumitelným způsobem a směnárny nesmějí vyměňovat peníze za méně výhodných podmínek pro klienta, než je uvedeno v informaci o kurzech a poplatcích na kurzovním lístku. Zákon také stanovil, kdo může provozovat směnárenskou činnost a jaké povinnosti musí splnit, aby získal povolení.

Archivní video: Test směnáren