Hon na „šmejdy“. Podnikatelé podali hromadné trestní oznámení

  19:48aktualizováno  19:48
Celkem 13 podnikatelů se připojilo k hromadnému trestnímu oznámení proti společnosti Telefonní seznam České republiky a Slovenska. Ta již několik let cíleně mate tím, že rozesílá dokumenty, které vypadají jako faktury. Po podnikatelích tak vyžaduje uhrazení splátky za zveřejnění kontaktu v telefonním seznamu. Následně se po klientech domáhá dalších peněz.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Na žádost Asociace malých a středních živnostníků ČR (AMSP ČR) podala v březnu advokátní kancelář CEE Attorneys trestní oznámení na společnost Telefonní seznam České republiky a Slovenska a jejího jednatele pana Gyulu Ericha Katonu. Trestní oznámení bylo od té doby několikrát doplněno a k dnešnímu dni se k němu připojilo celkem 13 poškozených podnikatelů, přičemž jejich počet každý měsíc narůstá. Asociace o tom informovala v tiskové zprávě. 

Trik s platbou za reklamu v katalogu je zpět. A firmy se opět spálily

Společnost Telefonní seznam České republiky a Slovenska rozesílá faktury, jejichž zaplacením se podnikatele zavazují k tomu, že budou v hrazení částky pokračovat minimálně po dobu jednoho roku. Na oplátku budou uvedeni v telefonním seznamu mobilniseznam.cz. Odstoupit od smlouvy může klient do deseti dnů bez udání důvodu. Musí však napsat doporučený dopis na adresu brněnského P. O. Boxu. Podmínky jsou uvedeny malým písmem na druhé straně listu.

Případ, který policie zřejmě neodloží

„Malý podnikatel, který musí denně shlédnout desítky dokumentů a faktur, není schopen v tomto případě odhalit, že se zavazuje k něčemu úplně jinému, než podepisuje. A už vůbec ne, když je informace zcela cíleně uvedena tak, aby si toho nikdo nevšiml,“ uvádí Předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Podle vedoucí advokátky CEE Attorneys Ivety Koubkové policie podobné případy v minulosti odložila. Tímto případem by se podle ní ale zabývat mohla, jelikož bylo podáno hromadné trestní oznámení. Současně se také jedná o větší škodu, tedy škodu přesahující 50 tisíc korun.

„Společnost Telefonní seznam České republiky a Slovenska a její jednatel zcela evidentně konali s úmyslem poškodit co nejvíce subjektů, a to tím, že jim zaslali dokument, který má téměř všechny znaky daňového dokladu a jeví se jako faktura za již poskytnuté služby telefonního operátora. To subjekty pochopitelně uvedlo v omyl a podezřelí se tak na jejich úkor obohatili,“ říká Koubková.

Podle tiskové zprávy AMSP ČR existují i další okolnosti, které naznačují, že jednatel společnosti vedl svou obchodní činnost úmyslně tak, aby oklamal co nejvíce lidí. Katona totiž na stejné pozici působí i v jiných společnostech, jež mají podobný obchodní model.

„Pokud uvedete v omyl jednoho člověka, může to být rozpor v tvrzení, pokud pět lidí, pak možná problém v komunikaci, ale pokud se vám to podaří u desítek či stovek společností, pak není o podvodném jednání pochyb,“ doplňuje Zdeněk Tomíček, místopředseda AMSP ČR. Ta současně vyzývá všechny postižené podnikatele, kteří podvodné faktury od této společnost uhradili a uzavřeli tak smlouvu o poskytování služeb, aby kontaktovali asociaci živnostníků.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Jedna PETka navěky. Brusel zavádí kvóty na podíl recyklátu v plastových lahvích

PET lahve nepoužívejte opakovaně, tvrdí odborníci.

Na většině lahví to napsáno není, ale stále větší počet těch, v kterých se prodávají vody či coly, už kdysi petkou...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Cifršpioni zajistili rekordní částku, jedná se o více než sedm miliard

Ilustrační snímek

Česká finanční zpravodajská jednotka FAÚ má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Za loňský rok cifršpioni...

Najdete na iDNES.cz