Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Ministerstvo prověří rozkrývání chobotnice šmejdů na Mělnicku

  14:16
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjádřila pochybnosti o práci mělnického státního zastupitelství, které se už několik let zabývá žalobou soukromého detektiva Zbyňka Prouska na mafiánské praktiky pořadatelů předváděcích akcí. „Existuje tam určité zanedbání této agendy ze strany státního zástupce,“ řekla ministryně.

Zbyněk Prousek sledoval firmy zabývající se předváděcími akcemi několik let. (18. dubna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Benešová pochybnosti zmínila na konferenci „Šmejdi a jejich byznys“, kterou organizuje poslanec Patrik Nacher (ANO).

Ministryně to nezmínila explicitně, na mysli má však prověřování rozsáhlé žaloby, kterou v roce 2016 podal soukromý detektiv z Mělníka Zbyněk Prousek. Ten v trestním oznámení detailně upozornil na základě dlouhodobého sledování aktérů předváděcích akcí na 69 podezřelých firem, 34 lidí a dalších 11 lidí v roli bílých koní, na nichž končí předlužené předváděčkové firmy. Od té doby podal desítky dodatků, stěžoval si však na nečinnost zastupitelství, a také „nespolehlivé policisty“ kteří mají k prostředí „šmejdů“ blízko.

Na žalobu upozornila MF DNES v dubnu 2016. (čtěte Soukromý detektiv roky sledoval šmejdy, ukázal na desítky firem a lidí)

Pokud mají správní orgány (například Česká obchodní inspekce) podezření z trestného činu, měly by věc ihned oznámit policii a státnímu zástupci. „Je otázka, jak se s tím popasují. Velká chuť do toho není, musím říct, že v praxi to hapruje,“ uvedla Benešová a dodala: „Budu se snažit rozpohybovat soustavu státního zastupitelství, což není jednoduché, protože státní zástupci všechno považují za ingerenci do jejich nezávislosti. Ale máme případy, kdy to skutečně ignorují, to je zejména oblast Mělnicka.“ 

Prodejci hrnců na ústupu

Pokut, udělené Českou obchodní inspekcí:

2014: 260 pokut za 29 milionů Kč

2018: 15 pokut za 4,7 milionu Kč

„Máme tam dost podání, asi 70 souborů. Je to docela vážná věc, jakási chobotnice propojená s kmotry a organizační strukturou, která má i určité prvky dělby moci. Analyzujeme to a v rámci odboru dohledu a kárné agendy to budu muset nějak rozhodnout. Existuje tam určité zanedbání této agendy ze strany státního zástupce,“ uvedla ministryně s tím, že případ bude sledovat a hodlá osobně navštívit mělnické státní zastupitelství a bude požadovat informace, „proč to tak liknavě řešili,“.

Detektiv Zbyněk Prousek aktivity šmejdů sleduje od roku 2014. Rukama mu prošlo 122 obětí, které „prodejci hrnců“ připravili o téměř pět milionů korun. Odhadl, že do kapes předváděčkových firem šlo 4,5 miliardy korun ročně.

„Pokuty nepomáhají, protože šmejdi mění identitu, stávají se z nich skořápkové firmy. Šmejdi jsou rezistentní s výjimkou takzvaného trestního řízení. To je jediný způsob, jak lze jejich byznys prolomit,“ uvedl na konferenci Prousek s tím, že však není vůle orgánů činných v trestním řízení věc řešit nebo jim chybí odbornost.

Předváděcí akce jsou několik let na ústupu, podvodníci a nepoctiví obchodníci nicméně svou pozornost upřeli jinam - do prodejů energií a na internet, kde nabízejí například potravinové doplňky nebo zdravotnické pomůcky.

Jednodušší odstoupení od smlouvy

V současnosti se na úrovni ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva spravedlnosti chystá několik zákonných změn, které mají pomoci právě v postupu proti nepoctivým prodejcům.

Díky novele zákona o ochraně spotřebitele by od roku 2020 mělo být snadnější vypovídat smlouvy uzavřené s podomními prodejci, skončit by měly také triky s žárovkami, které znemožňovaly ukončení obchodního vztahu bez sankcí. Energetický regulační úřad řeší tisíce pochybení, často oprávněných, na nekalý prodej energií.

Ministr průmyslu Karel Havlíček řekl, že prostor pro nekalé podnikání zmenší i chystaná novela energetického zákona, kterou resort předloží během několika týdnů. Obchodníci by měli být licencovaní a pod přísnějším dohledem ERÚ. Zavádí se nový druh podnikání - zprostředkovatelská činnost v oblasti energetiky.

Vyvázání ze smlouvy by mělo být jednodušší než nyní. „Odstoupit od smlouvy by mělo být snadnější, ať už v důsledku toho, že se změní cena nebo proto, že se smlouva uzavře mimo obchodní prostory či přes zprostředkovatele,“ řekl Havlíček. Smlouvy na dobu určitou bude možné vypovědět kdykoliv do dvacátého dne před uplynutím dané smlouvy.

Zákon má řešit i problém zneužívání plných mocí, které jsou v praxi poměrně běžným nástrojem. Nově budou plné moci limitovány na dobu šest měsíců a přibude identifikace pověřených osob.

Konec smluv po telefonu

Komplikací dosud také bylo, že v případě prohraného mimosoudního sporu (například u ERÚ, finančního arbitra apod.) se společnost obrátila s odvoláním na soud, jenomže ten ve věci rozhodoval úplně od začátku. Patrik Nacher předloží pozměňovací návrh, aby v těchto případech mimosoudní orgán byl pozván k soudu a vyjasnil okolnosti případu.

Jako problém, který napomáhá rostoucím manipulacím zejména seniorů, se ukázalo uzavírání smluv po telefonu. Ministerstvo spravedlnosti připravuje novelu občanského zákoníku, podle které bude smlouva uzavřená po telefonu platit až v okamžiku, kdy zákazník stvrdí svůj souhlas písemnou formou. Benešová chce návrh předložit do Parlamentu do konce roku.

Zlepšení situace si slibuje i od zákona o hromadných žalobách, který však legislativní rada vlády vrátila k přepracování. Ten může být důležitým nástrojem v boji proti „šmejdům“. „V současné době se bez hromadného řízení většina nároků ani nevymáhá. Bylo by to daleko efektivnější a ve světě to funguje,“ uvedla ministryně. I tato změna by se mohla k zákonodárcům dostat do konec roku.

V platnost by měl vstoupit i nový nástroj pro rušení neaktivních obchodních společností, který je součástí novely o veřejných rejstřících, v současnosti projednávané Poslaneckou sněmovnou. Mělo by to sloužit k eliminaci účelově zakládaných společností a prázdných firemních schránek, které mohou sehrát roli bílých koní pro různé podvody.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

Témata: Šmejdi, Spotřebitel
  • Nejčtenější

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...

Švédsko znervózňuje rostoucí příjmová nerovnost. Daně už není kam zvedat

Počet švédských milionářů od roku 2019 prudce roste, zatímco finanční situace ostatních obyvatel se příliš nelepší....

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gates koupil obrovské zemědělské pozemky. Experti řeší, co tam vznikne

Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates je podle informací zahraničních médií největším soukromým vlastníkem...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Až u poloviny firem nelze zjistit, zda měly nárok na pomoc, uvádí komise

Část živnostníků neměla při získávání podpory vůbec šanci získat covidové kompenzace ze státní podpory a byli z...

Vládě dochází čas na schválení kurzarbeitu, hrozí nárůst nezaměstnanosti

Utekly čtyři měsíce od chvíle, kdy ministryně práce a­sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) popsala návrh zákona o...

Síť Žabka nově nabízí ve svých prodejnách volně prodejné léky

Obchodní síť prodejen Žabka, která je součástí skupiny Tesco od ledna nabízí ve svých obchodech volně prodejná léčiva....

Nové oddlužení rozvolňuje povinnosti dlužníků příliš, míní Hospodářská komora

Již od léta 2021 by pro české dlužníky mělo být snazší oddlužit se, a to díky novele insolvenčního zákona. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...