Skrytou reklamu označí piktogram PP, s vysvětlením zabere třetinu obrazovky

  1:03aktualizováno  1:03
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání navrhla značení pořadů, ve kterých bude umístěna skrytá placená reklama. Televizím se to příliš nezamlouvá. Šestinu obrazu totiž zabere označení a další šestinu plochy obrazovky si vyžádá vysvětlující text.

Označení skryté reklamy na obrazovce | foto: MF DNES

Do televizních pořadů míří skrytá reklama, divák ji ale zřejmě nepřehlédne. O její přítomnosti totiž bude informovat upozornění na třetinu obrazovky.

Alespoň tak by to mělo být podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta v polovině týdne představila pravidla pro legální formu skryté reklamy – takzvaný product placement. Ten mohou tuzemské stanice využívat od 1. června.

Rada chce, aby byl každý takový pořad označen piktogramem PP (product placement). Písmena by měla být bílá na černém pozadí a ve velikosti minimálně 15 procent obrazovky.

Piktogram, vysvětlující text i hlasové upozornění

Během prvních tří měsíců navíc piktogram musí doprovázet vysvětlující text: "Tento pořad obsahuje komerční sdělení ve formě umístění produktu za účelem propagace zboží a služeb." I velikost tohoto textu by měla být alespoň 15 procent obrazovky. Dohromady tak značení zabere prakticky třetinu celého televizního obrazu.

Označení by se mělo objevit vždy minimálně alespoň na pět sekund, nápis pak alespoň na deset. Znění textu musí zaznít i verbálně.

"Pořad by měl být označen před začátkem a na konci, ale také po přerušení, třeba po reklamě," vysvětluje předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Takto doslovné zadání se ale moc nelíbí jednotlivým televizím. Asociace televizních organizací (ATO), která sdružuje většinu tuzemských stanic, se například vyjádřila ve smyslu, že pořady budou označeny, ale samotné grafické zpracování značky je věcí každé televizní stanice zvlášť.

To, že si televize budou značení navrhovat podle svého, potvrdili i zástupci největších komerčních stanic. "Jakožto člen ATO budeme používat značku PP pro jednotné označení umístění produktu v pořadech. Současně však budeme plně využívat možností zákona," uvedla k tomu Michaela Fričová, mluvčí TV Nova. Podobně se vyjádřila i mluvčí TV Prima Jana Kocová.

V prohlášení ATO dále stojí, že samotné označení by mohlo obsahovat "specifické logo dodavatele produktu", tedy značku firmy. To je ale pro radu dalším rudým šátkem. Loga jednotlivých firem i jejich výčet v rámci značení si jednoznačně nepřeje. "V takovém označení totiž vidíme další reklamní sdělení nad rámec povoleného reklamního času. Proto takové značení odmítáme," říká původem právnička a členka ČSSD Kalistová.

Kalistová: rada bude nejprve diskutovat, pak trestat

Co si však televize v reálu dovolí, je otázka a ukáže to až samotná praxe po prvním červnu.

I sama Kalistová přiznává, že doporučení rady není přímo vynutitelné. "Jde o výklad nad rámec znění zákona, vycházíme při něm z praxe států Evropské unie," říká šéfka RRTV. Osobně prý počítá s tím, že rada bude ze začátku vůči televizím benevolentnější a bude se snažit s nimi spíše diskutovat.

Až po opakovaných prohřešcích budou radní nevhodné praktiky připomínkovat, další fází je zahájení správního řízení. Rada má pro neposlušné televize v rukávu až statisícové pokuty. Pokud s ní televize nebudou souhlasit, může spor skončit až u soudu. Ve finále až jeho verdikty určí pevná pravidla používání skryté reklamy.

Zákon, který začíná platit prvního června, ale jasně zakazuje například používání skryté reklamy u dětských pořadů, v publicistice a zpravodajství. Skrytá reklama také nesmí přímo nabádat ke koupi zboží.

Nejčtenější

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Češi budou víc klikat kvůli jídlu, věří e-shopy. Čekají rychlý růst

Ilustrační snímek

Loňský rok byl pro e-shopy nadmíru úspěšný. Nejvíce narostly ty, které nabízejí jídlo a pití, a to o více než padesát...

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i dobře vydělat

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Pro majitele lesů je to pohroma. Cena za kůrovcové dřevo balancuje na hranici ziskovosti a nic nenapovídá tomu, že se...

Osm německých letišť v úterý zruší stovky letů. Stávka se dotkne i Česka

Letiště v německém Frankfurtu. Ilustrační foto

Nejméně stovky letů zruší v úterý německá letiště kvůli stávkám bezpečnostního personálu. Jen na nejfrekventovanějším...

Najdete na iDNES.cz