Škrtům podpory stavebního spoření i dalším tleskám, přiznal Kalousek

  13:17aktualizováno  15:11
Zpráva, že stát omezí podporu stavebního spoření, nepotěšila statisíce klientů spořitelen. Netleskáme tomu a neděláme to rádi, řekl za vznikající koalici premiér Petr Nečas z ODS. "Já se přiznám, že to je krok, kterému tleskám a dělám ho rád," opáčil v České televizi Miroslav Kalousek z TOP 09.

Nejen že stát ušetří, ale odstraní také nesystémové opatření, pochvaluje si Miroslav Kalousek. | foto: Stanislav PeškaČTK

Koalice se na úsporách dohodla ve čtvrtek. Aby mohla sáhnout i na smlouvy spořitelen s klienty, kteří počítají s dosavadní státní podporou i v příštích letech, vymyslela novou daň. Státní podporu ve výši 3 000 korun bude stát "na oko" vyplácet dál, ale polovinu si zase hned vezme zpátky. (více o úsporných novinkách čtěte zde)

"Nejen, že se uspoří státní podpora, ale odstraní se nerovnost na trhu finančních produktů v oblasti bydlení. Stavební spoření má bezkonkurenční státní podporu. Přitom většina lidí ho použije k jiným účelům, než pořízení bydlení," zdůvodnil svůj postoj budoucí ministr financí Kalousek v Otázkách Václava Moravce.

NA ČEM SE JEŠTĚ BUDE ŠETŘIT

- všechny resorty by měly škrtnout deset procent výdajů, sníží se platy státních zaměstnanců v podstatě jen s výjimkou učitelů,

- změní se systém sociálních dávek. Podle Kalouska není možné, aby nějakou dostávala polovina populace,

- klesne například porodné. Kalousek ho chtěl zrušit, s koaličními partnery ODS a VV nakonec šel na kompromis, že se dávka vyplatí jen za první dítě,

- spolu s dalšími škrty se má příští rok ušetřit v dávkách 11 miliard, plánuje Kalousek,

- v dalších letech se mají přijmout systémová opatření, aby se nikomu, kdo pracovat může, nevyplatilo nepracovat.

Podle něj díky tomu nebudou diskriminovány další finanční produkty a nebudou zvýhodněny jen stavební spořitelny oproti třeba hypotečním bankám.

Další úsporu vidí ve zrušení Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), o něž bude usilovat.

Jejich založení označil Kalousek za "opravdový zločin". "Není taky náhodou, že oba dva tyto vředy na těle veřejných rozpočtů porodila opoziční smlouva a toleranční patent, což byl dodatek opoziční smlouvy," uvedl Kalousek.

Mimorozpočtové fondy považuje za cestu k finanční nezodpovědnosti, je však třeba je posuzovat individuálně. Například Státní fond na podporu kinematografie může být zachován, protože má vlastní příjmy ze vstupného do kina a stát do něj také vrací příjmy z majetkových účastí na filmových projektech.

"Navíc vzhledem k objemu toho fondu to není nic, co by ministrovi financí vadilo," doplnil Kalousek.

Ve fondu bydlení a infrastruktury jsou ale jiné podmínky. Žijí z dotací ze státního rozpočtu a to se nelíbí ani současnému vedení financí.

"My to považujeme za nesystémový přístup, kdy ze státního rozpočtu se vylučují určité prostředky," řekl v České televizi náměstek ministra Bohdan Hejduk. Fondy podle něj musí mít jasně dané zdroje příjmů mimo rozpočet.

Kultura nejdřív zkusí ušetřit sama, slíbil Besser

V Otázkách přenášených z dějiště filmového festivalu v Karlových Varech se mluvilo také o financování kultury. Tento resort by měl v příští vládě vést dosavadní starosta Berouna a Kalouskův stranický kolega z TOP 09 Jiří Besser.

Designovaný ministr financí upozornil, že teď bude těžko hledat v rozpočtu nové peníze pro kulturu, pokud se nezmění společenské priority. "Zatím to vypadá, že větší prioritou je podporovat nechození do práce, než kulturu. Musíme se rozhodnout, zda chceme peníze prožrat, nebo věnovat kultuře," shrnul Kalousek.

I Besserova resortu by se měly příští rok týkat desetiprocentní škrty v rozpočtu, dosud přitom malá ministerstva přišla při úsporách o méně peněz, než velká.

"Chci snížit mandatorní výdaje a hledat ve spolupráci s panem ministrem Kalouskem úspory přímo v resortu. A teprve pak ho žádat o další peníze," slíbil Besser. Soudí, že možností je ještě dostatek.

Končící ministr Václav Riedlbauch poukázal v České televizi také na to, že jeho resort nejvíce trápí a zatěžuje otázka nedořešeného vztahu státu a církví. Velkou položkou, navíc nestálou, jsou v rozpočtu platy duchovních. "Dokud se to nevyřeší, tak má ministerstvo kultury hrozně svázané ruce," řekl.

Kalousek v televizi uvedl, že trojkoalice by si dohodu s církvemi přála co nejdříve. Zároveň ale upozornil na to, že ušetřené peníze by ministerstvu kultury nezůstaly. Tedy určitě ne do doby, než se změní "prožírací" priority.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Šetrné k přírodě mohou být intimní potřeby i pleny, řekla šéfka Bezobalu

Ředitelka neziskové organizace Bezobalu Veronika Nováčková v diskusním pořadu...

Pro člověka, který nakupuje v klasických supermarketech, je život bez obalů neuskutečnitelným nápadem. V posledních...

Nestlé začíná v Česku nově prodávat veganské jídlo Garden Gourmet

Pohled do provozu olomoucké Zory, největší továrny na cukrovinky v Česku...

Firma Nestlé Česko začala v tuzemsku prodávat veganské a vegetariánské produkty pod značkou Garden Gourmet. Vyrábí je v...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Najdete na iDNES.cz