„Pokud cítíte, že se k vám na pracovišti někdo nechová standardně, nenechte si to líbit,“ radí zakladatelka poradny proti šikaně. „Důsledky dlouhodobého mobbingu mohou být velmi vážné a odrážejí se nejen na psychice, ale i na zdraví,“ varovala čtenáře Švejdová v on-line rozhovoru iDNES.cz.
On-line rozhovor o šikaně na pracovištiMichaela Švejdová bude odpovídat v pondělí od 12 hodin. |
Ti si nejčastěji stěžovali na přetěžování. Stále větší příděl práce, která se už nedá stíhat, je nezřídka nejen otázkou firemního zisku, ale také záměrem šéfa, který se chce konkrétního zaměstnance zbavit. Nadřízený přitom odmítá přesčasy jakkoli kompenzovat.
Michaela ŠvejdováAndragožka, nezávislá poradkyně a konzultantka v oblasti šikany na pracovišti, PR, osobním rozvoji a duševní hygieny. Věnuje se také osvětové a lektorské činnosti, koučingu, mentoringu a mediaci v pracovním i osobním životě. Mobbingem se zabývá od roku 2009. V roce 2011 založila informační portál www.sikanavpraci.cz, následně také Mobbing Free poradnu, spoluzakládala také Anti-mobbing-Club. |
Lidé v zaměstnání narážejí na nepříjemné chování také ze strany svých kolegů, kteří dělají schválnosti nebo se chovají nadřazeně jen proto, že jsou služebně starší.
Ať už se v práci děje cokoli, co není lidsky příjemné, odbornice na šikanu v práci Švejdová doporučuje vždy situaci, ke které na pracovišti dochází, zmapovat. Dobré je také shromažďovat a zapisovat informace, s nimiž se dá dokázat, že se šikana na pracovišti skutečně děje.
„Stojí za to spojit se s kolegy a vše společně probrat. Pokud to nezabere, požádat šéfa o řešení a zavedení anti-mobbingových opatření, které jsou vypsány na stránkách www.sikanavpraci.cz.“
Syndrom vyhoření se šikanou souvisí
V případě, že se chtějí zaměstnanci šikaně na pracovišti účinně bránit, aniž by se báli, že přijdou o místo, doporučuje Švejdová oslovit externí organizaci. Její poradna Šikana v práci, na kterou se za poslední tři roky obrátila asi tisícovka lidí, kontaktuje vedení firem a snaží se skutkovou podstatu šikany řešit bez udání jmen.
Se šikanou neboli mobbingem souvisí také syndrom vyhoření. Pokud nastane, je velmi náročné dostat se zpět do pohody, obzvláště pokud psychický teror trvá několik měsíců či let. Podle expertky Švejdové to ale možné je. „Důležité je mít jasné vnitřní nastavení sebehodnoty a uvědomit si, že zdraví máme jen jedno.“
„V poradně jsme se dokonce setkali i s případy, kdy šikanovanému zaměstnanci nabídli ‚home office’. Což je velmi dobrou variantou, než se situace urovná.“
Šikanovaných v práci přibylo
Mobbing zažívá podle nejnovějších průzkumů skoro čtvrtina Čechů. Průzkum společnosti STEM/MARK navíc ukázal, že počet šikanovaných zaměstnanců mírně roste.
Na poradnu Šikana v práci se obracejí zejména ženy. Podle Švejdové mají větší odvahu o choulostivých věcech hovořit. „Muži problémy v práci často považují za vlastní selhání a neuvědomují si, že nic neudělali. To se pak na nás obracejí jejich manželky.“