Školní potřeby letos podražily. Rodiče prvňáků utratí nejvíc za aktovku

  16:00aktualizováno  16:00
Sešity, tužky, pera, pastelky nebo přezůvky. Rodiče školáků letos za pomůcky pro své děti utratí přes čtyři miliardy korun. Podobně vysokou částku zaplatí i za zájmové kroužky. Ve výbavě prvňáků je nejdražší aktovka.
školní potřeby, pomůcky, školní rok, školák, škola, papírnictví

školní potřeby, pomůcky, školní rok, školák, škola, papírnictví | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

Premiéru v lavicích zažilo v úterý 118 tisíc prvňáčků. Kromě nových zážitků na ně a hlavně na rodiče čekal dlouhý seznam věcí, který budou ve škole potřebovat.

„Je toho hodně. Do první třídy musíme koupit kromě batohu a penálu třeba také pero a náplně, sešity, desky, kufřík na výtvarné potřeby, box pod lavici, cvičky, umělohmotná písmenka, smazávací tabulku s fixami nebo kartu do jídelny,“ popisuje matka prvňačky Kláry z Lysé nad Labem.

Rozvrh - Zpatky do školy

Až tři čtvrtiny českých rodičů přitom přiznávají, že nástup dítěte na základní nebo střední školu výrazně zatíží rodinný rozpočet. Podle průzkumu agentury Ipsos pro společnost Profi Credit vyjde vybavení prvňáčka rodiče v průměru na 3 752 korun. U středoškoláka je to skoro o polovinu víc.

„Při nákupech školních potřeb pro dva syny sáhneme s manželem pokaždé do rodinných rezerv,“ potvrzuje náročnost výdajů Radka z Uherského Hradiště. „Nejvíc peněz dáme za SRPŠ a jazykové učebnice.“

Radčin desetiletý syn platí na prvním stupni poplatek 350 korun, patnáctiletý na víceletém gymnáziu 500 a další výdaje jsou hlavně za učebnice angličtiny a francouzštiny a za roční příspěvek na výtvarnou výchovu, ten je 450 Kč. Celkově rodinu dvě děti ve škole přijdou na 5 až 7 tisíc korun.

Hlouběji do kapsy rodiče musejí sáhnout i v průběhu celého školního roku. U prvňáčků dají za roční školní docházku něco přes 11 500 korun, u středoškoláka dokonce přes 20 000 korun. Největšími položkami jsou kroužky, školní pomůcky a oblečení. Nejdražší položkou na zářijovém školním nákupním seznamu je pro rodiče dětí v první třídě aktovka. V setu s penálem a sáčkem na cvičky se kvalitní brašna do školy dá pořídit od 2 000 korun.

Rodiče dají na kvalitu

Stále více přitom rodiče při výběru preferují kvalitu výrobku. Při koupi školní aktovky nebo batohu se zaměřují primárně na ergonomické a bezpečnostní prvky a až poté je zajímá design výrobku.

To potvrzuje také nákupčí papírenského sortimentu ve společnosti Tesco Anton Čižmárik. „Obecně se dá říci, že se zákazníci při výběru školních potřeb přiklánějí více ke kvalitnějším produktům, čemuž odpovídá i narůstající průměrná hodnota nákupu tohoto sortimentu.“

Náklady na školní výbavu se liší podle toho, zda jde dítě do první třídy, nebo nastupuje do vyššího ročníku. Cena závisí také na tom, co zajišťuje škola a co mají zajistit rodiče. „Pro prvňáčky je určitě potřeba mít dostatek kvalitních pastelek a tužek číslo 2. Pera není potřeba zatím pořizovat, děti jimi píšou až od ledna. V průměru si tak rodiče musejí k ceně aktovky připočíst ještě 1 000 Kč,“ uvedla Jana Martínková ze společnosti Activa.

Zpátky do školy

Podle rodičů, kteří se z menšího města přestěhovali na vesnici, jsou výdaje na základní škole nejnákladnější v první třídě. „U nás na pomůcky do školy přispívá obec. Když jsme byli ve městě, škola si musela pomoci sama a veškeré náklady pak zaplatili rodiče.“

Cena výbavy staršího školáka závisí na tom, zda je potřeba pořídit nový batoh. „Za sešity, obaly, pera, lepidla, pastelky, tempery, vodovky a další potřebnou výbavu zaplatí rodiče starších školáků kolem 1 500 Kč,“ dodává Martínková.

Rodiče školní pomůcky nejčastěji nakupují v supermarketech nebo hypermarketech. Stále více také využívají nákupu přes internet. E-shopy hledají nové příležitosti jak obohatit svůj sortiment o zboží s vyšší marží. Letos proto rozšířily svoji nabídku v oblasti dětského i školního zboží.

O své zákazníky bojují internetové obchody nabídkou dopravy zdarma i sezónními slevami. Ty se pohybují kolem 10 procent.

Školák loni a letos

Základní výbava pro prvňáka podle analýzy společnosti Česká distribuční z letáků podražila oproti minulému roku o 760 Kč, a stojí tedy víc než 4 800 korun. V minulém roce to podle bylo přes 4 100 korun.

Tento rok utratí rodiče na začátku školního roku v průměru 3 903 Kč za jednoho školáka, což je o čtyři sta korun víc než vloni. Na pomůcky z toho půjde 2 034 Kč a na kroužky 1 869 Kč. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi pěti sty respondenty, který pro společnost Provident provedla výzkumná agentura TNS.

Podle analýzy letákových slevových akcí obchodních řetězců, kterou provedla společnost Česká distribuční, se průměrné ceny školních potřeb drží na stejné výši jako loni. Ceny batohů a aktovek ale meziročně vzrostly o 12 procent.

Pokud lidé využijí nabízených slev, mohou ji pořídit až o třetinu levněji. Průměrná sleva na školní potřeby v letácích řetězců letos dosahuje 32 procent. Vloni to bylo 33 procent a předloni dokonce 35 procent.

Za školní pomůcky dají Češi na začátku školního roku 4,2 miliardy korun, což je o 200 milionů víc než loni. Jak vyplývá z průzkumu agentury TNS pro Providen Financial, průměrná částka utracená za pomůcky pro jednoho školáka je 2 715 korun. Další téměř čtyři miliardy rodiče zaplatí za zájmové kroužky pro své děti.

Kroužky se prodraží

Náklady přímo spojené se školou nejsou zdaleka jediné, které rodinný rozpočet zatíží. Jakmile odstartuje nový školní rok, dítě začne chodit často i do několika zájmových kroužků.

Podle výzkumu společnosti Provident se v rodině s jedním dítětem výdaje na kroužky pohybují u průměrné částky 1 869 Kč. V rodinách, kde jsou dvě děti je to 3 555 korun. Skoro čtvrtina domácností se dvěma školáky však uvádí, že na kroužky dává víc než 5 tisíc korun.

„V říjnu nám k nákladům na školu přibudou kroužky. Mladší syn bude chodit na klavír, do gymnastiky a na dramaťák. Starší syn se letos přihlašuje na badminton. Odhaduju, že za pololetí za oba syny zaplatíme skoro pět tisíc,“ doplňuje Radka.

Kapesné na kartu

S novým školním rokem rodiče přemýšlejí také o tom, jak dávat svým potomkům peníze na kapesné. Každé dítě má jiné výdaje a jinou spotřebu peněz na školní potřeby, koníčky i zábavu. Některé banky proto rodičům nabízejí platební karty, které jsou určené hlavně dětem od 6 do 14 let.

Na dobíjecí bezkontaktní karty rodiče pošlou dítěti peníze, které se dají použít při placení v obchodech, přes internet nebo pro výběr z bankomatu. Tyto karty nejsou svázané s bankovním účtem, ale pouze s číslem mobilního telefonu, na který přijde SMS zpráva vždy, když dojde k výběru nebo platbě.

Další možností pro děti od deseti let je dobíjecí bezkontaktní karta spojená s mobilní aplikací. Díky ní mají rodiče nejenom přehled o výdajích svého potomka, ale skrze on-line systém jej můžou zapojit i do finančního hospodaření. Aplikace dítěti umožňuje odkládat peníze stranou a šetřit. Spoří tak moderním způsobem na internetu.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz