ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Bison & Rose s.r.o.

Vaření v době post-covidové. Domácí kulinářství pomáhá školám vaření

  • 6
Školy vaření mají za sebou těžké období. Během pandemie musely úplně zavřít, nemohly pochopitelně vydávat přes okénko jako restaurace. Přišly také o firemní klienty, společné teambuildingy aktuálně moc nefrčí. Teď však nabírají druhý dech. A některé z nich jsou v provozu i přes léto, což dříve nebývalo zvykem.

„Zájem o kurzy vaření po covidu je větší, než jsme očekávali. První kurzy byly dojemné a obsazenost kurzů od otevření do léta byla na 80 až 100 procent,“ říká ředitelka Gourmet Academy Martina Muldoon.

„Po pandemii, tedy po lockdownu, se poptávka určitě zvedla. Lidé hledají způsob, jak se po ‚rozvolnění‘ pobavit,“ dodává Monika Křemenová ze školy vaření Chefparade.

Během prázdninových měsíců celkově poptávka trochu klesla, protože lidé „prchají“ z města a nechtějí trávit čas v kuchyni. Přesto jsou v mnoha pražských školách vaření i v červenci a srpnu některé kurzy už obsazené.

Při pandemii se lidé stravovali doma a trávili víc času v kuchyni. „Nyní chtějí v tomto směru doplnit ‚vzdělání‘. A nejen to. V prodejnách Potten & Pannen – Staněk jsme zaznamenali výrazný nárůst prodeje kuchyňského nádobí, od robotů, hrnců, pánví až po formy na bábovky. Lidé v době covidové začali více vařit a dovybavovat si své kuchyně, investovat do kvalitního nádobí,“ říká Muldoon.

Češi platí za obědy rekordní částky. V Plzni utrácejí více než v Praze

A dodává, že k nejpopulárnějším dlouhodobě patří kurzy zaměřené na různé úpravy masa. „Ve srovnání s dobou před covidem se výrazně navýšil zájem o kurzy pečení. Vede česká cukrařina s Josefem Maršálkem, odpalovaná těsta, kynutá těsta, koláče plus pečení domácího chleba a pečiva,“ říká Muldoon.

„Zájem se mění také na základě ročního období a měnících se trendů gastronomie,“ říká Křemenová. Na trhu došlo i k drobnému přesunu. Chefparade loni opustil prostor na Žižkově, nově v něm bude „vařit“ škola Ola Kala.

„Naskytla se možnost rozšířit aktuální prostor v Holešovicích, který jsme během pandemie celý zrekonstruovali. Máme tu v současné době namísto dvou studií tři, v novém kabátě včetně všeho vybavení. Je pro nás jak dostupností, tak z organizačních důvodů praktičtější mít všechna studia na jednom místě,“ říká Křemenová. Nedávno otevřeli i Chefparade Statek nedaleko Mladé Boleslavi.

Školy vaření obvykle sázejí hlavně na veřejnost. A mírně převažují lidé, kteří dostanou kurz vaření nebo pečení jako dárek. Ale třeba noví majitelé školy Ola Kala se těsně před pandemií snažili ve větší míře oslovit i jiné zákazníky.

„Firemní zákazníci se hledají lépe, objednají si kurz pro velkou skupinu. Než jsme museli kvůli vládním opatřením proti covidu zavřít, dostal se z pohledu obratu poměr mezi firemními zákazníky a veřejností postupně půl na půl,“ říká spolumajitel Ola Kala Petr Rýdl. Školu koupili společně s manželkou v roce 2018.

Z pohledu byznysu jsou proto právě firemní akce pro školy vaření důležité, protože jim vynesou víc. Žádná se však nezaměřuje výhradně na ně, je to totiž zároveň větší riziko. Když přijde krize, bývají podobné akce mezi prvními, které firmy škrtnou. Rýdl říká, že i nyní jsou firmy stále opatrnější. A pokud už se rozhodnou třeba teambuilding spojený s vařením udělat, samy přijmou přísnější opatření, než aktuálně vyžaduje stát.

S propagací pomáhají celebrity

Školy také často lákají na celebrity v oboru, věhlasné šéfkuchaře. Své kurzy v Kulinářské akademii Grosseto vede třeba také vítězka soutěže amatérských kuchařů MasterChef Česko 2019 Kristína Nemčková. „Za čtyři hodiny z vás nikdo neudělá MasterChefa, ale když si odnesete základ na omáčku, techniku přípravy ryby a masa a základní recept na těsto a krém z dezertu, můžete doma zazářit,“ říká Nemčková.

Velký test těstovin: Většina Čechů zvolí fusilli. Není však vrtule jako vrtule

Čerstvá absolventka prestižní kuchařské školy Le Cordon Bleu v Londýně může přitáhnout k zájmu o vaření i mladší generaci. „Za rok studia v Londýně si více věřím nejenom ve vaření a pečení, ale i v organizaci a pohybu po profesionální kuchyni. Získala jsem širší přehled o surovinách, jejich bezezbytkovém zpracování a náhled na ekonomiku profi kuchyně,“ říká mladá kuchařka.

Lektor na kurzu musí podle ní umět během kurzu zaujmout a předat zkušenosti jak lidem, kteří vaří prvně v životě, tak těm velkým nadšencům. Oba se přitom mohou sejít v jedné skupině.