V Česku hoří stále více skládek. Opatření nestačí, burcují aktivisté

  15:00aktualizováno  15:00
Za loňský rok evidovali hasiči v Česku přes 1 200 požárů skládek. Oproti dřívějšku jde o několikaprocentní nárůst. Mohou za to horko a sucho, někdy i nedbalost. Velcí provozovatelé se vzplanutí skládek snaží předejít mnohými opatřeními, podle aktivistů to ale nestačí.
Požár skládky (ilustrační snímek)

Požár skládky (ilustrační snímek) | foto: HZS JMK

Požáry skládek stojí velké množství peněz. A to i přesto, že jako takové často příliš velkou škodu nezpůsobí. Největší ekonomickou zátěž tvoří pro hasiče – jejich denní náklady se mohou pohybovat v řádech vyšších statisíců korun.

KVÍZ: Co znamená BRKO, ZEVO a TAP? Otestujte se, kolik víte o odpadu

„Nejčastější příčinou zahoření na skládce je žhavý popel v komunálním odpadu, působení veder v letních měsících (klasické působení skla jako lupy) a pak i nesprávné složení odpadu v popelnici,“ řekla iDNES.cz Pavla Ivácková, tisková mluvčí společnosti AVE CZ. Tato firma se zabývá svozem, tříděním a skladováním odpadu.

Velcí provozovatelé skládek se snaží požárům předejít různými speciálními opatřeními. Kontrolují teplotu odpadu, už když ho odváží a snaží se co nejlépe rozložit tu část, která hnije. V létě pak kritická místa prolévají vodou. „Vizuální kontrolu jsme doplnili též například preventivním využíváním termokamer, které slouží k detekci možných ložisek požáru,“ dodala pro iDNES.cz Kristina Jakubcová z firmy FCC, která též poskytuje odpadové hospodářství.

I přes velkou snahu firem však požáry skládek stále vznikají. Ty nelegální, které hoří častěji než legální, přitom někdy zapalují i jejich „majitelé“. Když totiž odpad shoří, jeho objem se zmenší. Těm, kteří ho nelegálně skladují, žhářství mnohdy vrásky nedělá.

„Tikající bomba v krajině“

Kromě ekonomických potíží mají požáry skládek i další rovinu, a to ekologickou. Hořící odpad často vypouští toxické plyny a při hašení může tekoucí voda odplavit některé škodlivé látky do kanálů či řek.

To je jedním z důvodů, proč by podle některých mělo skládkování v ČR postupně úplně vymizet. Podle ekologických aktivistů totiž současná opatření proti požárům stále nestačí a i když skládka nehoří, je podle nich škodlivá.

Noční požár skládky u Hůr.

Noční požár skládky u Hůr

Požár skládky v Markvartovicích

Požár skládky v Markvartovicích


A v tom s nimi souhlasí i vláda – do roku 2035 by se 65 % komunálního odpadu mělo recyklovat. Podle požadavků EU bychom navíc v též dobu měli na skládky posílat už jen 10 % všech odpadů.

„S koncem skládkování se rozjede recyklační průmysl a suroviny budou mít konečně reálnou hodnotu,“ uvedla Soňa Jonášová z Institutu pro cirkulární ekonomiku. Její institut si klade za cíl nástup tzv. cirkulární ekonomiky. Ta nastane ve chvíli, kdy budou všechny nové produkty vyrobeny ze zrecyklovaných starých výrobků.

Jonášová tvrdí, že jsou skládky tikající bombou. Podle ní existuje jen jediná možnost jak zabránit jejich požárům – úplně je zrušit. „Dnešní kapacita skládek navíc stačí jen na dalších 16 let, proto je nutné skládkování okamžitě omezit a zachovat tak dnešní kapacity již na vždy,“ zakončila.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Prodej nemovitostí se vleče, na kupce bytu lidi čekají i půl roku

Dům v Lidické ulici v Praze, ve kterém vlastní byt Stanislav Gross s manželkou...

Prodat byt v Česku je stále těžší. Téměř ve všech regionech se oproti loňsku prodloužila doba inzerce. Na kupce si...

Bankovní asociace vítá plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu

ČSOB - ilustrační snímek

Česká bankovní asociace přivítala plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu, do kterého by přispívaly banky...

Výdaje na varroázu rostou, loni dosáhly 30 milionů. Včely ale umírají dál

Včela medonosná (28. února 2019)

Boj proti kleštíkovi včelímu, který je schopen přes zimu zlikvidovat celé včelstvo, čím dál víc vysává dotace pro...

Najdete na iDNES.cz