iDNES.cz

PŘEHLEDNĚ: Ceny skipasů a novinky v českých lyžařských areálech

  6:20aktualizováno  6:20
Lyžování bude letos dražší. Důvodem jsou investice v jednotlivých areálech, ale také růst cen energií a mzdové náklady. Podle průzkumu MF DNES navýšilo cenu čtrnáct z sedmadvaceti dotázaných skiareálů. V průměru lyžaři a snowboardisté zaplatí 584 korun, to je o 4,5 procenta více než loni.
Skiareál Lipno

Skiareál Lipno

1. Skiareál Lipno (Šumava)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 710 korun

Cena pro letošní sezónu zůstala stejná jako loni. Investice však dosáhly 22 milionů korun. „Pokračujeme v rozšiřování nabídky skicrossové tratě, která bude mít dvě nové paralelní trasy,“ uvádí za Skiareál Lipno Vojen Smíšek.

Nového interiéru a exteriéru se dočkala také restaurace U Yettiho, která je přímo na sjezdovce. Dále středisko rozšiřuje interaktivní zábavné prvky na sjezdovce lišáka Foxe a zaměřilo se také na úpravu snowparku. Každoročně investuje do zasněžovacího systému a technologií na úpravu sněhu.

Ski & Bike Špičák se pyšní nejprudší sjezdovkou v Česku, letos areál inestoval...

Ski & Bike Špičák se pyšní nejprudší sjezdovkou v Česku.

2. Ski&Bike Špičák (Šumava)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 660 korun

Středisko oproti loňské sezóně zdražilo jednodenní permanentku pro dospělé o 30 korun. „Zohledniii jsme inflaci a růst cen energií,“ vysvětluje Karel Samec, zástupce největšího skiareálu na Šumavě. Kromě vylepšení zasněžovací techniky a vybavení lyžařské školy se letos budou moct lyžaři zahřát v nové restauraci ve středisku. Celkové investice se pohybují kolem 10 milionů korun.

V Lyžařském areálu Zadov je vše připraveno na páteční zahájení sezony.

Lyžařský areál Zadov

3. Lyžařský areál Zadov (Šumava)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 550 korun

Investice v areálu přesáhly 8 milionů korun. Šlo především o vylepšení zasněžovací techniky. Svahy bude také upravovat nově pořízená rolba. Oproti loňskému roku si lyžaři a snowboardiské připlatí za celodenní vstupné 10 korun.

Lyžování v Železné Rudě

Lyžování v Železné Rudě

4. Lyžařský areál Nad nádražím-Belveder Železná Ruda (Šumava)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 500 korun

Oproti loňské sezóně si dospělí sportovci připlatí za celodenní skipas 30 korun. V areálu se zvýšily kapacity na výrobu umělého sněhu. „Investovali jsme také do nového občerstvení na straně Belveder,“ doplňuje spolumajitel areálu Ladislav Zísler.

Nejvýše položený krušnohorský skiareál na Klínovci

Nejvýše položený krušnohorský skiareál na Klínovci

5. Skiareál Klínovec (Krušné hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 750 korun

Původních 18 kilometrů sjezdových tratí se letos rozšířilo na 31,5 kilometru. Důvodem je propojení střediska se sousedícím skiareálem na Neklidu a přímé lyžařské propojení s Božím Darem. Přejíždět mezi areály budou lyžaři moci po propojovacích sjezdovkách.

Další novinkou je rozšíření sjezdovek Dámská a Pařezovka. „Modrá sjezdová trať Dámská bude rozšířena o dvojnásobek své šířky. Červená Pařezovka se rozšíří o 20 procent,“ uvádí Hana Hoffmannová za Skiareál Klínovec. Celkové investice dosáhly částky 70 milionů korun. To se odráží i na zvýšení ceny skipasů. Oproti loňské sezóně zaplatí dospělý za jeden den o 70 korun více.

Nová lanovka na krušnohorský Plešivec.

Skiareál Plešivec

6. Skiareál Plešivec (Krušné hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 680 korun

Za celodenní skipas si lyžaři a snowboardisté oproti loňské sezóně připlatí 60 korun. Jedno z nejnovějších středisek, které funguje od roku 2014, investovalo čtyři miliony korun do zasněžovací techniky a úpravy dvou gastroprovozů.

Rodiny s dětmi však zaplatí na Plešivci méně než loni. Za balíček dva dospělí a dvě děti zaplatí letos 1900 korun, to je o 260 korun méně než v předešlé sezóně.

Snowpark ve skiareálu Potůčky

Snowpark ve skiareálu Potůčky

7. Skiareál Potůčky (Krušné hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 350 korun

Od minulé zimní sezóny se ceny v areálu nezměnily. Přibyla však nová sjezdovka podél vleku včetně zasněžování a osvětlení pro večerní lyžování. Investice se v letošním roce pohybují kolem jednoho milionu korun.

Areál Ski Ještěd

Areál Ski Ještěd

8. Skiareál Ještěd (Jizerské hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 590 korun

Do areálu šly před letošní zimou investice v hodnotě 20 milionů korun. Změnou prošla lyžařská škola, kde přibyly dva pojízdné pásy, výukové pomůcky a další atrakce. Novinkou je také multifunkční budova s infocentrem, pokladnami, servisem a obchodem se sportovním vybavením.

Lyžařské středisko investovalo také do IT infrastruktury a nově nabízí lyžařům možnost nákupu skipasů online prostřednictvím systému Gopass. Rekonstrukcí prošly také místní gastroprovozovny.

Bedřichov

Bedřichov

9. Skiareál Bedřichov (Jizerské hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 400 korun

Před letošní zimní sezónou probíhala v areálu běžná údržba v podobě kontroly vleků a jiného vybavení. Ke změně nedošlo ani v případě ceny, která se stejná jako loni.

V následujících sezónách však místní lyžaři mohou očekávat změny. Začátkem letošního roku se dlouholetých sporech podařilo vyřešit otázku spojenou s vlastnictvím pozemků pod sjezdovkami (psali jsme zde).

Lyžaři v areálu Severák v Jizerských horách (10. prosince 2016).

Lyžaři v areálu Severák v Jizerských horách

10. Skiareál Severák (Jizerské hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 400 korun

Stejně jako ve Skiareálu Bedřichov probíhala v Severáku běžná údržba a cena zůstává stejná jako loni. „Nic nového jsme letos nestavěli ani nebudovali,“ říká Petr Bažant, šéf TJ Bižuterie, která areály Severák, Bedřichov a Tanvaldský Špičák provozuje.

V příští zimní sezoně využijí lyžaři ve skiareálu Tanvaldský Špičák další...

V příští zimní sezoně využijí lyžaři ve skiareálu Tanvaldský Špičák další lanovku.

11. Skiareál Tanvaldský Špičák (Jizerské hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 640 korun

Na ceníku areálu se částka za celodenní skipas pro dospělého vyšplahla o 50 korun výš na 640 korun. Novinkou je výstavba druhé skoro kilometr dlouhé lánové dráhy - čtyřsedačkové lanovky s bublinou. Celková investice byla 50 tisíc korun.

Skiareál Josefův Důl

Skiareál Josefův Důl

12. Skiareál Josefův Důl (Jizerské hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 320 korun

Celková investice byla 400 tisíc korun a finance šly na úpravu sjezdových tratí a rozšíření zasněžovací techniky. Cena se oproti loňské zimní sezóně nezměnila.

Skiareál Špindlerův Mlýn

Skiareál Špindlerův Mlýn

13. Špindlerův Mlýn (Krkonoše)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 1 000 korun

Největší inovací je internetový systém pro nákup skipasů prostřednictvím věrnostního programu Gopass. Ten funguje v areálu již čtvrtou sezónu, avšak oproti loňskému roku budou ceny skipasů online dokonce nižší. Zákazníci tak v hlavní sezóně ušetří 180 korun. Loni stál skipas v kamenné prodejně 890 korun.

„Pokud si lyžař zakoupí jakoukoliv permanentku v našem e-shopu gopass.cz s předstihem tří a více dnů, vyjde ho ještě levněji než v loňském roce,“ vysvětluje ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš. Lacinější skipas bude možné pořídit také přímo ve středisku, a to díky samoobslužným pokladnám.

Špindlerův mlýn je také jedním z prvních středisek, které budou upravovat sněhovou pokrývku pomocí nové technologie Snowsat. Jde o speciální čidla s GPS připevněných na rolbách, které monitorují terén před sebou.

V resortu Černá hora - Pec pod Sněžkou by mělo být od soboty v provozu osm...

Resort Černá hora - Pec linvestoval do zimní sezóny kolem 25 milionů korun.

14. Skiareál Černá hora - Pec (Krkonoše)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 810 korun

Největší krkonošský skiresort, do něhož spadá pět středisek, investoval do letošní sezóny 25 milionů korun. Stejně jako Špindlerův Mlýn pořídili majitelé novou technologii na úpravu sněhu Snowsat. Na sjezdovkách se objeví také nové rolby. Finance šly také do odbavovacího systému na parkovištích v Peci pod Sněžkou a úpravu sjezdovek.

Od letošní sezóny již rodiny nemohou vybírat z rodinných zvýhodněných skipasů. V důsledku přesunu nákupu permanentek do online prostředí došlo ke zjednodušení ceníků. Internetové nakupování s sebou však přináší 10procentní slevu na skipasy a jiné výhody.

Lanovky zde mají jednu specifickou vlastnost, se kterou se jinde tak často...

Skiareál Herlíkovice - Bubákov

15. Skiareál Herlíkovice - Bubákov (Krkonoše)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 620 korun

Cena skipasů zůstává stejná jako loni. Majitelé areálu investovali do techniky na umělé zasněžování, online prodeje skipasů a do rezervačního systému pro skibusy. Modernizací prošel také snowpark.

Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou

16. Skiareál Paseky nad Jizerou (Krkonoše)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 500 korun

Původní dva lyžařské vleky, kotva a poma, vystřídala čtyřsedačková lanovka. Inovací prošla také restaurace Hermína, která má novou venkovní terasu. Oproti loňské sezóně si lyžaři připlatí 50 korun za celodenní skipas pro dospělého.

Společnost Sport profi pořídila lanovku pro sjezdovky v Deštném v Orlických...

Společnost Sport profi v loňské sezóně pořídila lanovku pro sjezdovky v Deštném v Orlických horách.

17. Skicentrum Deštné v Orlických horách

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 520 korun

Ti, kteří si letos přivstanou o půl hodiny dříve, budou moci i déle lyžovat. Areál prodloužil otevírací dobu. Místo původních 9:00 spustí lanovky již v 8:30. Investice v hodnotě tři miliony korun šly především do zasněžovacího systému. Celodenní skipas podražil o 30 korun.

V Říčkách v Orlických horách je zasněženo. Vlekaři využívají mráz, aby si...

Říčky v Orlických horách

18. Skicentrum Říčky (Orlické hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 570

Celodenní skipas zdražil až o 16 procent, z loňských 490 na 570 korun. Jednou z novinek letošní zimy je zavedení sezónních skipasů.

Ilustrační foto

Skiareál Buková Hora

19. Skiresort Buková Hora - Červená Voda a Čenkovice (Orlické hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 650 korun

Investice jsou v rozsahu 15 milionů korun. Největší část padla na pořízení nové rolby. Dále šlo o kompletní rekonstrukci historického Snowparku Čenkovice a další úpravy a vylepšení areálu. Celodenní permanentka je o 30 korun dražší než loni.

Sjezdovka Hřebenovka z lyžařského areálu v Koutech nad Desnou.

Sjezdovka Hřebenovka z lyžařského areálu v Koutech nad Desnou

20. Skiareál Kouty nad Desnou (Jeseníky)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 670 korun

Ceníky pro letošní sezónu zůstaly stejné jako loni. Investice na přípravu zimní sezóny jsou v řádech milionů korun. Kromě nového přibližovacího pásu o délce 100 metrů, který dopraví lyžaře k páteřní lanovce, došlo k modernizaci strojů na úpravu sjezdovek a vylepšení zasněžovací techniky.

Červenohorské sedlo

Červenohorské sedlo

21. Skiareál Červenohorské sedlo (Jeseníky)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 550 korun

Za jednodenní skipas zaplatí dospělí lyžaři stejně jako loni - 550 korun. V areálu došlo k rozšíření nejdelší modré sjezdovky na třech místech. „Prodloužili jsme také oblíbenou ,žlutou’ sjezdovku (nejméně náročná, pozn. red.) o 120 metrů a vybudovali jsme bezpečné napojení na sjezdové tratě z mostu od parkoviště,“ popisuje Martin Dubský z Červenohorského sedla.

Závěje prachového sněhu a u turniketů hrstka lyžařů. Takový pohled není v...

Skiareál Praděd - Ovčárna

22. Skiareál Praděd - Ovčárna (Jeseníky)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 500 korun

K žádným změnám v resortu oproti loňskému roku nedošlo, ceny skipasů zůstávají také stejné.

Lyžařský areál Karlov.

Lyžařský areál Karlov.

23. Skiaréna Karlov (Jeseníky)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 600 korun

V loňské sezóně zaplatili lyžaři o 50 korun méně. Největšími změnami letošní sezóny jsou výstavby dvou čtyřsedačkových lanových drah. Rozšířilo se také zázemí pro návštěvníky, kdy se zvětšila kapacita restaurace. Přestěhovala se a vylepšila lyžařská škola. Velkou novinkou bude také přechod na nový odbavovací systém Skidata, který urychlí a zjednoduší odbavení návštěvníků. Investice dosáhly 50 milionů korun.

Pohled na sjezdové tratě ze Stezky v oblacích.

Pohled na sjezdové tratě ze Stezky v oblacích

24. Skiareál Dolní Morava (Jeseníky/ Orlické hory)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 710 korun

Na Dolní Moravě se do letošní zimní sezóny investovalo přes 200 milionů korun. Vznikla nová sjezdovka spojující horní stanici lanové dráhy Sněžník a areál U slona. Jmenuje se Vyhlídková a má modrou obtížnost. dlouhá je 1 050 metrů. Přibyla také nová restaurace Skalka a půjčovna sportovního vybavení prošla modernizací.

Za jednodenní permanentku si lyžaři připlatí. Loňská cena 670 korun se zvýšila na 710. Z důvodu digitalizace prodeje skipasů se ceník zjednodušil. I nadále však najdou sportovci v ceníku také rodinné zvýhodněné skipasy.

Ski areál Vítkovice - Bílá.

Skiareál Bílá

25. Skiareál Bílá (Beskydy)

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 530 korun

Areál investoval především do modernizace zasněžovací technologie a lanovky. Celkově vyšlo vylepšení přibližně na pět milionů korun. Cena skipasů zůstává stejná jako loňskou sezónu.

Skiareál Karolinka

Skiareál Karolinka

26. Skiareál Soláň - Karolinka

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 450 korun

Cena celodenního skipasu zůstává stejná jako loni. Investice v hodnotě dvou milionů korun šly na nákup zasněžovací techniky a na online prodej skipasů.

Ne vždycky potřebujete k lyžování vysoké hory, zejména pokud máte k dispozici...

Skiareál Monínec

27. Skiareál Monínec

Cena celodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezóně: 545 korun

Areál Monínec se letos stane jedním z prvních, kteří zahájí letošní sezónu. První lyžaři si budou moci zajezdit již 17. listopadu. Za celodenní skipas zaplatí stejně jako loni.

Celkové investice dosáhly 69 milionů korun. Budova dolní stanice lanovky prošla rekonstrukcí. Zázemí v ní má lyžařská škola. Součástí jsou i pokladny či vylepšená dětská herna s hlídáním. V horní části areálu vzniklo nové ubytování pro 54 lidí s přístupem pro hendikepované.

Autor:
zpět na článek