Projekt sKaret končí. Lidé musí oznámit, jak chtějí dostávat dávky

  4:01aktualizováno  4:01
V pátek začal platit zákon, který definitivně ruší sKarty. Lidé ji mohou používat do dubna příštího roku, pak už bude nefunkční a zůstane jim leda na památku. Budou muset znovu na úřad práce, aby nahlásili, jak chtějí dávky nadále vyplácet.
sKarta definitivně končí (ilustrační foto)

sKarta definitivně končí (ilustrační foto) | foto: iDNES.cz

Ještě před rokem nebylo vyhnutí – lidé dostali dopis, že si mají převzít sKartu pro výplatu sociálních dávek a ministr hrozil, že bez ní se ke svým dávkám nedostanou. Teď jsou sKarty mrtvé. Za půl roku se promění v bezvýznamný kousek plastu.

Od 1. listopadu je účinný zákon, který sKartu ruší. "V období od 5. do 25. listopadu pošle Úřad práce ČR informativní dopis všem svým klientům, kteří sKartu vlastní, s vysvětlením, jak dále postupovat," uvedla mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Definitivně nefunkční bude sKarta od dubna 2014. Nedožije se ani dvou let, první sKarty se začaly rozdávat v červenci 2012. Kartu vlastní v současné době téměř 280 tisíc lidí.

Pro část z nich to bude znamenat nutnost na úřad zajít a nahlásit, jakým způsobem nově chtějí dostávat dávky – jestli složenkou a kam, nebo na jaký bankovní účet. Mohou to udělat i písemně a formulář o změně (visí na stránkách MPSV) odeslat poštou. Když to neudělají, úřad práce jim začne dávky posílat automaticky složenkou na jejich poslední nahlášenou adresu.

Kartu si lidé mohou ponechat jako suvenýr

Lidé, kteří si dávky z sKarty nechávali přeposílat na své soukromé účty, na úřad nemusí. "Nejpozději od dubna 2014 budou dostávat peníze na tento účet přímo," uvedla Beránková.

Zdravotně postižení, kteří kartu používají k prokazování invalidity, si budou muset do konce dubna vyzvednout náhradní průkazky nebo se s úřadem práce domluvit, že jim je doručí.

Poslední skupiny lidí, kteří sKartu mají, ale žádné dávky už nepobírají, se změna nedotkne vůbec. Kartu si mohou ponechat jako suvenýr, ostatně stejně jako všichni ostatní.

Elektronická karta měla podle proklamací Nečasovy vlády zprvu sloužit k zamezení zneužívání dávek. Později ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) argumentoval ve prospěch zavedení sKarty tím, že se ušetří na složenkách. Nic z toho se nakonec nestalo.

Spořitelna jedná se státem o vypořádání

sKarta je tak ztrátový projekt. Na poštovném se sice ušetřilo 38 milionů korun, ale výdaje související se zaváděním karet přesáhly 82,5 milionu. Samotné ukončení systému sociálních karet vyjde na dalších 5,24 milionu korun – zejména na vydávání nových průkazů pro zdravotně postižené občany a na poštovné za informační dopisy.

Tím však náklady státu na sKartu nekončí. Česká spořitelna, která sKartu provozovala, uzavřela s ministerstvem práce smlouvu na 12 let a do projektu vložila své prostředky, hovoří o nejméně 250 milionech korun.

"Jednání s ministerstvem o vypořádání stále probíhají na vyšší i nižší úrovni. V průběhu jednání nebudeme žádné podrobnosti sdělovat," uvedl Marek Pšeničný z tiskového oddělení České spořitelny. Do konce srpna 2013 proteklo přes sKartu 12,8 miliardy korun.

Ministerstvo práce podle předchozích vyjádření "důkladně zanalyzuje právní východiska smlouvy s ohledem na nabytí účinnosti zákona o zrušení sKaret". Na odpovědi k dotazům ohledně výše možného odškodnění pro Českou spořitelnu si vyžádalo více času.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Po bobrovi bude na odstřel i vlk. Ohrožuje hospodářská zvířata a les

Vlci se v Česku opět budou moci střílet. Ovšem pouze výjimečně, pokud budou ohrožovat lidi nebo opakovaně napadnou...

Premium

Máte na farmě penzion? Můžete přijít o dotace

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Politická korektnost, cenzura, AI. V Rozstřelu promluví ekonomka Šichtařová

S androidkou v posteli. Tak zní název nejnovější knihy blogerky a ekonomky Markéty Šichtařové. Její témata se však...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz