Šimonovský chce zrušit smlouvu o D47

  0:01aktualizováno  0:01
Největší a zároveň nejspornější zakázce Zemanovy vlády hrozí krach: ministr dopravy Milan Šimonovský hodlá v pondělí prosadit, aby kabinet zrušil smlouvu na výstavbu dálnice do Ostravy. Šance, že plán na odstavení konsorcia Housing & Construction vyjde, je veliká.

Šimonovský má kromě ministrů mateřské lidové strany přislíbenou podporu unionistických členů vlády i části ČSSD.

Z ministrova návrhu, který má MF DNES k dispozici, vyplývá, že konsorcium nebylo ochotno přistoupit na dodatečné změny smlouvy, například snížit cenu a zejména dát dostatečnou záruku, že dálnici vůbec dostaví.

Zrušení dohody by stát přišlo zhruba na tři čtvrtě miliardy korun. Tato cifra však nakonec může být vyšší, protože společnost Housing & Construction, která zakázku dostala bez výběrového řízení, hrozí arbitráží.

Tahanice kolem zakázky už stály 85 milionů korun. Získaly je poradenské firmy, které smlouvy analyzovaly.

Šimonovský: Smlouvu je třeba zrušit
Šimonovského návrh na vypovězení smlouvy s Housing & Construction o výstavbě dálnice D47 do Ostravy má slušné šance na úspěch. Avšak jen tehdy, pokud na víkendovém sjezdu sociální demokracie výrazně neposílí svůj vliv místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Právě on patří ve vládě k nejtvrdším zastáncům projektu D47, který s Housing & Construction loni těsně před volbami podepsal tehdejší ministr dopravy Jaromír Schling.

Už teď dává Škromach najevo, jak se na pondělním zasedání vlády postaví k Šimonovského návrhu. "To, co pan Šimonovský kolem dálnice předvádí, poškozuje ČSSD," prohlásil Škromach.

Naopak lidovci, unionisté a část sociálních demokratů v neoficiálních rozhovorech potvrdili, že jsou pro ukončení spolupráce s konsorciem. Šimonovský chce odstoupit od dohody, o níž Zemanova vláda rozhodla bez výběrového řízení a na poslední chvíli, protože společnost H&C podle názoru ministerstva neodstranila ze smlouvy rizika a připomínky státu.

Podle ekonomické analýzy Deutsche Bank, kterou Šimonovský předloží vládě a již má MF DNES k dispozici, by stát v případě další spolupráce s izraelskou firmou zaplatil za dálnici D47 dvě stě miliard korun.

V některých letech by se roční splátka vyšplhala přes deset miliard.

Housing & Construction tvrdí, že jejich projekt v žádném případě nepřekročí už dohodnutou částku 125 miliard korun. Případné zrušení kontroverzní smlouvy však podle ministra dopravy neznamená, že dálnice nebude. Stavět se začne i bez Izraelců, ale je vysoce pravděpodobné, že po D47 budou lidé jezdit do Ostravy později. Zdržení se odhaduje až na dva roky.

Ministr dopravy navrhuje dvě možnosti, jak dál postupovat: vzít si na dálnici půjčku od Evropské investiční banky, nebo vydat státní dluhopisy. Další varianta, že by se do D47 investovalo z fondu dopravy, je nereálná. Ve fondu na to nejsou peníze.

Ředitelství silnic a dálnic spočítalo, že s Evropskou bankou by D47 přišla na zhruba 70 miliard korun (bez údržby a provozování dálnice v průběhu 30 let). V tomto modelu vychází roční splátka státu nejvýše na tři miliardy korun.

Dokument Milana Šimonovského pro vládu obsahuje i alternativní řešení vlekoucího se projektu: tedy, že se s Izraelci do konce května podepíše nová smlouva. V dokumentu je však zjevně pro forma, zmíněno jednou větou, není nijak zdůvodněno a sám Šimonovský se netají, že pro něj je nepřijatelné.

Do příběhu D47 se před čtvrtrokem vložila i protikorupční policie, která zjišťuje, zda zakázku neprovázely úplatky. Policie navíc prověřuje informaci ruské prokuratury, že klíčový člen konsorcia - firma Shiran - pere v Česku špinavé peníze.

"Bohužel, vyšetřování se protahuje. Zčásti kvůli nedávné obrovské reorganizaci v policii. Navíc byl problém vůbec dohledat veškeré doklady, které potřebujeme. Dodnes nejsou všechny," uvedl kriminalista obeznámený s případem.

Poté co policie zahájila vyšetřování, konsorcium přešlo do útoku. Právní zástupce Shiranu Richard Maleček nejprve obešel špičky policie, státního zastupitelství a ministra vnitra, aby zjistil, jak je případ daleko.

Nyní připravuje trestní oznámení na agenta Evropské banky, který připravoval podklady pro Šimonovského i Schlinga. "Klient zvažuje tímto směrem právní kroky," řekl Maleček.

Pokud vláda dohodu vypoví, Housing & Construction bude zřejmě přemýšlet i o arbitráži. "Zvažujeme samozřejmě všechny právní možnosti, které při ochraně svých investic v Česku máme," řekl zástupce Housing & Construction Jan Binar.

Autoři:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz