Silná koruna zahraničním klientům zdražuje reklamu, má ale i výhody

  14:02aktualizováno  14:02
Výroba reklamních spotů pro zahraniční klienty se prodražuje. Kvůli sílící koruně se přesouvají do jiných zemí. Na druhou stranu se ale zahraniční nákup služeb stává daleko dostupnější. To má pozitivní dopad například na výběr špičkových zahraničních režisérů či uznávaných konzultantů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Silná koruna je samozřejmě problémem i pro reklamní průmysl," řekl agentuře ČTK šéf reklamní agentury Mark/BBDO Petr Topinka. Je podle něj mnoho případů, kdy se česká nebo v Česku působící komunikační agentura stará o reklamní aktivity svých klientů v regionu střední a východní Evropy. V těchto případech jsou agenturní služby rozpočtovány v eurech nebo v amerických dolarech.

"Stejně tak mnoho mezinárodních klientů působících v ČR rozpočtuje své aktivity v eurech/dolarech, což má za následek, že reálné investice v korunách do reklamy se stávají nedostačující," míní. "Co se týče výroby reklamních spotů, tak se výroba u nás pro zahraniční klienty prodražuje," dodal.

Na druhou stranu se ale zahraniční nákup služeb spojených s reklamou a produkcí stává pro agentury působící v ČR a klienty daleko dostupnější.

"Což má pozitivní dopad například na výběr špičkových zahraničních režisérů, možnosti najímání si uznávaných konzultantů či kvalitních zahraničních školení a vzdělávacích programů," podotkl Topinka.

Přichází méně filmařů
Podle Andrey Tománkové z agentury Leo Burnett Advertising téměř všichni zástupci filmových produkcí "pláčou nad silou naší měny". "Posilující koruna v posledních letech, ať již vůči dolaru nebo euru, měla za následek, že přichází stále méně a méně filmařů do naší krajiny, která se pyšní obrovskou škálou unikátních lokací, kopou dobrých herců a kvalitními postprodukčními studii," dodala.

S úbytkem realizovaných filmů či reklam podle ní odcházejí i kvalitní filmaři. "Česko přichází o filmy, klipy, reklamy i o profesionály. Výhodnějšími trhy se stávají Rumunsko, Maďarsko a další státy, jejichž ekonomika neroste tak rychle," míní. Nutné je také podle ní uvést, že tuzemskému filmovému průmyslu příliš neprospívá fakt, že okolní státy podporují své filmaře různými státními programy či daňovými úlevami.

"Z mého pohledu producenta v české reklamní agentuře mi může být útěchou, že pro naše klienty máme možnost nabídnout zahraniční štáb, který bychom si v minulosti nemohli dovolit. V obráceném pohledu výroby tedy máme možnost nakoupit kvalitní tvůrce za slabé dolary a eura," dodala.

Ne všichni ale názory o výrazném působení silné koruny zastávají. "Vliv posilující koruny není na reklamní průmysl nijak velký. I nadnárodní společnosti své reklamní kampaně financují z lokálních rozpočtů, které jsou vedeny v českých korunách," uvedl ředitel Ogilvy Group ČR Ladislav Báča.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Najdete na iDNES.cz