Silná koruna odrazuje turisty, Česko je pro ně drahé

  8:50aktualizováno  16:19
Česko je pro turisty stále dražší destinací. Pociťují to cestovní kanceláře, obchody, restaurace a hotely, které spoléhají na příjmy z cestovního ruchu. Jen v Praze zaznamenaly za poslední měsíc pokles tržeb o 30 procent oproti minulému roku.

Silná koruna poškozuje obchodníky, kteří spoléhají na útratu zahraničních turistů. | foto: Petr Adam

Česká měna stále posiluje. Dnes ráno opět vystoupila na nový rekord vůči euru. Jedno euro stálo 22,94 koruny, poté koruna mírně oslabila. Nezaváhala ani vůči dolaru, ten byl k dostání za rekordních 14,46 koruny.

Výhody z toho plynou pro české turisty, tuzemští podnikatelé ale na silnou měnu doplácejí. "Restaurace, obchody, hotely i cestovní kanceláře zažívají největší krizi od povodní v roce 2002," uvedl šéf Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura. Údaje vyplývají z výsledků průzkumu mezi pražskými restauracemi, obchody a cestovními agenturami.

Cestovky zaměřené na cizince trpí nejvíce
Nejvíce utrpí cestovní agentury zaměřené na zahraniční klienty. Ceny zájezdů na příští rok totiž stanovují v katalozích z dlouhodobým předstihem už v létě. Na letošní rok počítaly s kurzem 28 Kč/EUR, od zahraničních cestovních kanceláří ale nyní inkasují jen 23 korun za euro.

"Je to hluboko pod marží všech cestovních agentur, a celé pobyty zahraničních turistů tak dotují ze svého nebo musí pro tento rok skončit," sdělil Okamura.

Před několika lety dostal po směně turista za 100 eur asi 3 000 korun, nyní je to o 700 korun méně a objem služeb, které za to získá, se kvůli zdražování zmenšil. Česko tak během pár let zdražilo o třetinu a odradilo zejména západoevropské turisty.

"Cenově jsme se tak nechtěně stali luxusní destinací, kvalita služeb (okrádání, kapsáři, klamavé směnárny, bezpečnost, taxi atd.) tomu však neodpovídá," dodal Okamura.

Posilující koruna není hrozbou, řekl premiér
Od začátku roku už koruna posílila o více než 11 procent a za posledních 12 měsíců téměř o 19 procent. Analytici míní, že česká měna je nyní na nesmyslně silných hodnotách, které sice pomáhají zkrotit inflaci, ale zároveň dusí hospodářský růst.

Premiér Mirek Topolánek přitom nepovažuje současné posilování koruny za vážnější hrozbu pro české hospodářství. Řekl to dnešním Hospodářským novinám s tím, že by nedoporučil ani případnou intervenci ze strany České národní banky.

Podle analytika Vladimíra Pikory ze společnosti Next Finance přispěl Mirek Topolánek svými výroky k posílení české měny. Pikora odhaduje, že kurz nebude dlouho pokračovat stávajícím tempem.

"V roce 2002 posilovala koruna ´jen´ o 16 procent a do půl roku se ekonomika dočkala rekordní nezaměstnanosti a deflace. Dnes do deflace kvůli drahé ropě neupadneme a nezaměstnanost také nebude kvůli demografickým faktorům rekordní, ale vzroste. Průmysl bude mít velké problémy a ekonomika zásadně zpomalí.  Exportéři ztrácí konkurenceschopnost," předpověděl Pikora.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Najdete na iDNES.cz