Silná koruna ničí vklady v eurech

  2:33aktualizováno  2:33
Brankáři Petru Čechovi sice navýšil jeho zaměstnavatel, fotbalový klub Chelsea, plat o sto procent, ale v přepočtu na koruny dostal přidáno "jen" o sedmdesát procent. Posílení koruny však ujedlo peníze i tisícům jiných Čechů, kteří si část úspor uložili v zahraničních měnách.
Vůči euru posílila koruna o 18,86 %. Ilustrační foto.

Vůči euru posílila koruna o 18,86 %. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Euro za rok vůči české měně oslabilo o 18,86 procenta, dolar spadl o 28,24 procenta. To odsoudilo devizový účet do kategorie nejztrátovějších investic. Vidět to lze i na objemu vkladů, které mají tuzemské domácnosti v českých bankách v cizích měnách. Podle údajů České národní banky domácnosti dvě třetiny těchto vkladů uložily v eurech.

Od roku 2002 však devizové účty českých rodin "zhubly" o 28 procent. Vklady v dolarech přepočítané na koruny dokonce klesly na polovinu.

ČNB statistiku vkladů v cizích měnách hned přepočítává na koruny – proto z ní nelze vyčíst, zda objem vkladů klesl jen znehodnocením kurzu nebo i tím, že si lidé začali peníze ve velkém převádět na koruny.

"Když lidé zjistí, jak se jim vklad v přepočtu znehodnotil, logicky peníze vybírají a převedou na koruny," říká David Marek z Patria Finance.

Vkladů v zahraničních měnách však souhrnně při započítání firem a dalších institucí přibývá. Celkem mají v českých bankách uloženo 249 miliard korun, za rok stoupl objem vkladů o 27 miliard. Podle Marka to způsobila hlavně rostoucí ekonomika.

"Firmy čím dál více obchodují se zahraničím a na to potřebují cizí měnu. Ropu například za koruny nekoupíte," vysvětlil Marek.

I když banky úročí vklady v eurech dvakrát lépe než v české měně, střadatelům se vyplatí převést své úspory na koruny a nechat je ležet pod polštářem.

Úvěr v cizí měně zlevňuje
Řada bank již připouští, že lidé peníze z účtů převádí do korun. Podle jejich vyjádření však nejde o zásadní pokles. "Objem klientských vkladů v eurech a dolarech v posledních měsících kolísá," tvrdí mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Eura na koruny si převádí například i lidé, kteří své peníze ukládají na účty v cizině. Podle Ivany Dudkové z německé Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien proto nabídnou nově klientům i možnost vkladu v českých korunách.

Na posilování koruny však mohou vydělat lidé, kteří si vzali úvěr v cizí měně. Dlužník v eurech loni bez problémů pokryl jen kurzovým zhodnocením úroky a ještě i část dluhu. Podle Libora Vejdělka z investičního bankovnictví Komerční banky zájem o úvěry v eurech roste především u firem.

Česká měna sílí 

O kolik % vůči jaké měně 
Islandská koruna 46,30 % 
Britská libra 30,80 %
Americký dolar 28,84 %
Australský dolar 21,27 %
Švédská koruna 20,72 %
Norská koruna 19,72 %
Euro 18,86 %
Japonský jen 18,67 %
Švýcarský frank 16,50 %
Maďarský forint 11,94 %
Polský zlotý 4,63 %
Pramen: kurzovní lístek ČNB, posílení kurzu koruny za posledních 12 měsíců

"Za tímto rozhodnutím však není spekulace na budoucí kurz, ale snaha exportérů o přirozené zajištění," dodal Vejdělek. Úvěry v jiných měnách bývají úročeny většinou vyšší sazbou, ale kurzové zhodnocení ji bez problémů pokrývá.

Koruna se za loňský rok nejvíce zhodnotila vůči islandské měně, hodně přidala také vůči britské libře. Relativně nejmenší ztráty byly například vůči maďarskému forintu nebo polskému zlotému.

"Britská libra patří mezi hlavní měny, kde očekáváme oslabování proti euru a dolaru," říká Radim Dohnal ze Saxo Bank. Libru v závěru roku očekává na úrovni 25,40 až 26,00. Podle něj vůči koruně klesnou nejvíce měny zemí, kde slábne ekonomika a centrální banka snižuje úrokové sazby.

Máte peníze v jiných měnách a řešíte, zda si je ještě necháte? Analytici radí spíše peníze převést na účet. "Pohyby v řádu měsíců se těžko předvídají, každopádně koruna dlouhodobě bude ještě posilovat," odhaduje David Marek.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Najdete na iDNES.cz