Fungování eurozóny v její nynější podobě podle Singera závisí ve stále větší míře na "nestandardních politikách" Evropské centrální banky (ECB), na půjčkách a fiskálních transferech. Eurozóna by se měla podle guvernéra vrátit k dodržování původních principů.
"Víra, že členství v eurozóně povede k větší disciplíně hospodářských politik, se ukázala být iluzí," řekl. Evropské instituce nejsou navíc podle něj ty, které vyzývají k dodržování rozpočtové disciplíny.
Eurobondy jsou zkázou integrace, řekl spolutvůrce eura
To jako problém označil i bývalý člen výkonného výboru ECB a jeden ze spolutvůrců projektu eura Otmar Issing. "Nejjistější cestou, jak zničit projekt evropské integrace a eura, je zavedení společných evropských eurobondů," řekl. Upozornil, že takovou věc zakazuje samotná Maastrichtská smlouva, podle které jedna země nesmí nést odpovědnost za dluhy jiných zemí.
Eurozóně podle Issinga nepomůže vyřešit krizi ani politická integrace. Vytvořit politickou unii trvá podle něj příliš dlouho. "Potřebujete změny ústav, referenda, navíc s nejistým výsledkem. Nemyslím si, že nyní existuje podpora lidí pro takový projekt. Určitě to nepřispěje k vyřešení krize," uvedl.
Silné a stabilní euro je možné podle Issinga zajistit jen návratem k původním principům celého projektu. "Jde o ustanovení nezávislé centrální banky s jasným mandátem udržovat cenovou stabilitu," uvedl. Dále by se podle něj měl dodržovat pakt stability a růstu a nevytvářet záchranné balíky porušující smlouvy EU.
K přijetí eura se ČR zavázala při vstupu do EU. Podle guvernéra Singera je nejbližším technicky možným termínem pro vstup Česka do eurozóny leden 2017.
"Jde o první možný termín bez ohledu na vývoj krize eurozóny," upozornil guvernér s tím, že v takovém případě by ČR musela již příští rok plnit maastrichtská kritéria. Termín přijetí eura nyní ČR nemá stanoven.