Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

  • 710
Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen elektřiny. Podle nedělního prohlášení by se strop zřejmě neměl vztahovat na celou úroveň spotřeby. V pondělí ráno ministr zásadně otočil. Uvedl, že vládní nařízení ohledně zastropování cen energií nebude spotřebu domácností limitovat.

Sedm hodin poté, co ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v pořadu Otázky Václava Moravce prohlásil, že by se strop vztahoval jen na část spotřeby, nyní tvrdí absolutní opak. Na svém twitterovém účtu zveřejnil, že zastropované ceny energií budou platit bez jakéhokoliv omezení.

„Zpochybňovat naše zastropování cen energií je mimo. Přespříští týden na vládě navrhnu zastropovat ceny energií pro celou spotřebu domácností. Zároveň chceme cílit na to, aby zastropování nevedlo ke zvyšování spotřeby energií, protože to by nás oslabovalo v energetické válce s Ruskem,“ napsal.

Odpoledne pak Síkela své vyjádření z rána potvrdil. „Vládní nařízení ohledně zastropování cen energií nebude spotřebu domácností limitovat. Jsme přesvědčeni, že jsem schopni dosáhnout úspor ve spotřebě energií u domácností i bez zavádění limitů na spotřebu,“ řekl na tiskové konferenci ke strojírenskému veletrhu.

U malých a středních firem se bude v rámci EU podle Síkely schvalovat návrh, který jim pomůže zavedením cenového stropu na energie bez ohledu na to, v jakém oboru podnikají, a to do výše 80 procent nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

„Bude to pro ně znamenat předvídatelnost, jistotu, možnost plánovat, naceňovat svoje výrobky, a to minimálně na celý příští rok 2023. Myslím, že to je ohromný úspěch a nepochybuji, že se to podaří dojednat,“ řekl Síkela.

U domácností nebyl podle Síkely na unijní půdě stanoven žádný úsporný limit. Pouze se podle něj konstatovalo, že by bylo hezké, kdyby se takové zastropování netýkalo celé spotřeby. Jako příklad zmínil Rakousko, které se rozhodlo, že nad úrovní 80 procent spotřeby budou lidé platit tržní cenu. „Česká vláda touto cestou nejde,“ ujistil Síkela.

Premiér Petr Fiala také nepředpokládá, že by vláda pro tuto zimu využila možnost omezit zastropování cen energií, o kterém se nyní na úrovni EU hovoří. „Rozhodnutí zastropovat ceny elektřiny a plynu bude platit tak, jak bylo oznámeno, tedy v plné výši pro všechny domácnosti,“ sdělil už v neděli Fiala.

Zastropované ceny energií, které nedávno zveřejnila vláda, by měly odběratelům přinést jistotu i finanční úlevu v podobě šesti korun za kWh elektřiny a tří korun za kWh za plyn. Zastropování nemělo v původním znění žádné omezení a mělo by se vztahovat k celému rozsahu spotřeby.

Již na začátku ovšem takové řešení kritizovali mnozí experti i ekonomové. Upozorňovali, že zastropování v takové podobě totiž nijak nemotivuje k úspornému chování. Motivovat měla pouze tak jako tak zvýšená cena, což se částečně už letos opravdu děje. Spotřeba energií letos kvůli jejich zvýšené ceně totiž vskutku znatelně klesá.

Například v Rakousku tamní vláda zastropuje domácnostem cenu elektřiny do úrovně 80 procent loňské průměrné spotřeby, jak uvedla začátkem září. Nad úrovní 80 procent budou lidí platit plnou, tržní cenu.

„Rakouské domácnosti jsou tak motivovány energiemi šetřit, aby spotřebu ideálně stáhly právě na 80 procent loňské spotřeby. Je nyní velmi pravděpodobné, že podobné opatření zavede právě i česká vláda,“ reagoval na výrok ekonom Lukáš Kovanda.

Odměna za ušetřenou energii

Síkela připustil, že řada členských zemí EU upozornila na to, že by bylo dobré v rámci opatření domácnosti motivovat k šetření. Češi už ale podle ministra šetří. „To znamená, že my v tuto chvíli nevidíme potřebu spotřebu domácností omezovat,“ uvedl.

„Pokud bychom se do té situace dostali v průběhu zimy, tak uvažujeme spíš o zavedení nějaké pozitivní motivace ve smyslu například finanční kompenzace uspořené energie. To znamená odměny domácnosti, která by ušetřila určité množství energie nad nějakou minulou spotřebu, ale k tomu potřebujeme nějaké porovnávací období a tam jsme úplně na začátku analýz, jak to celé udělat,“ dodal Síkela.

Upřesnil také, že by se k tomu dal použít úsporný tarif. „Budeme ale muset zabránit i tomu, aby tam nedošlo k nějakému morálnímu hazardu ve smyslu, že by někdo, aby dostal nějaké peníze, tak vlastně se vystavoval sám do nějakých nekomfortních podmínek,“ řekl ministr.

,