Šéfové záložen jsou ve vazbě, další je mají následovat

  11:55aktualizováno  11:55
P r a h a - Vyšetřování řetězového krachu kampeliček vyneslo na světlo první možné viníky. "V cele předběžného zadržení jsou nyní dva lidé," řekla mluvčí policie Soňa Jindráková. Prvním z nich je bývalý generální ředitel Družstevní stavební záložny David Šuman, syn poradce ministra obrany Vladimíra Šumana. Policie ho zatkla před Úřadem pro dohled nad družstevními záložnami, kam šel vysvětlovat své počínání v kampeličce. "Je obviněn z porušování povinností při správě cizího majetku a pravidel v hospodářském styku," potvrdila Jindráková.

Druhým zadrženým je šéf Živnostenského Spořitelního a Úvěrního družstva Radim Kiezler, kterého policie odvedla z letiště. Je obviněn ze zpronevěry.

Další lidé z vedení kampeliček přitom mohou výše uvedené muže následovat. Vyšetřovatelé totiž sdělili obvinění ještě dvěma manažerům z Družstevní stavební, jejich jména ovšem neuvedli.

Co se vlastně ve zmíněných kampeličkách stalo? "V Družstevní stavební se dávaly úvěry lidem, kteří byli jejími členy jeden den," říká ředitel úřadu pro dohled Ivo Vrzal. Podle stanov přitom měli být členy alespoň tři měsíce. Dokumenty od úvěrů se posléze ztratily.

"Vyšetřovatelé by tedy měli alespoň najít seznamy lidí, kteří mají přístup ke klíčům od trezorů," říká bývalý šéf zabezpečení objektu kampeličky Lubomír Příborský. "Za mého působení v záložně tyto dokumenty existovaly."

Zmíněné úvěry ovšem možná nebudou to jediné, co bude předmětem šetření. Podle dostupných informací se totiž zhruba šedesát milionů korun přesunulo z Družstevní stavební záložny do jisté dceřiné společnosti.
"Pokud narazíme na další skutečnosti, trestní oznámení rozšíříme," uvedl Vrzal. Podle něj zatím není jasné, kolik majetku v kampeličce, která spravovala tři sta milionů vkladů, skutečně zbylo. Družstvo je v nucené správě zhruba dva měsíce.

Podobným případem je příběh Živnostenského Spořitelního a Úvěrního družstva, jen s tím rozdílem, že zde státní orgány zareagovaly rychleji.

Trestní oznámení na Radima Kiezlera totiž bylo podáno pouhých deset dnů po vyhlášení nucené správy. Také tady se ovšem část prostředků přesunula do dceřiné společnosti, podle dostupných informací třicet milionů korun.

Tuto firmu se Radim Kiezler podle úřadu pokusil narychlo prodat pojišťovně Patria. "Zmíněnou operaci se nám naštěstí podařilo zvrátit, takže společnost stále patří kampeličce," říká Ivo Vrzal.

Ani u Živnostenského Spořitelního, které spravovalo jednu miliardu korun, není jasné, jaký majetek v družstvu zbyl a kolik budou činit ztráty.

"K oběma záložnám lze ovšem říci, že nebyly plné majetku, ale dluhů," řekl Vrzal. Ztráty se tak budou pohybovat v řádech stamilionů korun.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Babiš chce moderní Česko, plánuje větší investice do vědy a výzkumu

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček a...

Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve středu schválila Inovační strategii ČR 2019-2030, díky, které by se Česko mohlo...

Najdete na iDNES.cz