Šéfka ERÚ má ochranku, ve zvláštním režimu je i úřední pošta

  17:34aktualizováno  17:34
Předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou hlídá ochranka, kterou jí přidělilo ministerstvo vnitra. Jak dlouho ji bude mít, není zatím jasné, ministerstvo podrobnosti sdělovat nechce. Vitásková vystupuje proti přemrštěné podpoře solárního byznysu, a mohla si tak znepřátelit lidi napojené na toto podnikání.

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková dostala ochranku. | foto: ČTK

"Paní Alenu Vitáskovou hlídá ochranka zhruba od začátku dubna, zatím do odvolání. Ochrana nevznikla na náš popud, ale byla to iniciativa ochranné služby ministerstva vnitra, kdy bezpečnostní složky státu vyhodnotily určitá rizika, a proto předsedkyni ochranku přidělily. My nic neřídíme a nejsme ani detailně informováni o důvodech, pro které ochrana vznikla," řekl iDNES.cz mluvčí ERÚ Jiří Chvojka s tím, že výhrůžný dopis na úřad nepřišel.

Podle něj hlídají ochránci Vitáskovou 24 hodin denně a šéfka ERÚ si na jejich přítomnost už zvykla. "Paní Vitásková to bere jako nutnost, se kterou se sžila, a normálně pokračuje ve své práci. Celou situaci však nebere na lehkou váhu. Na chování paní předsedkyně existuje speciální režim a speciální režim je i na příjem pošty," dodal mluvčí bez bližších podrobností.

Více informací nechtělo poskytnout ani policejní prezídium, pod které ochrana ústavních činitelů spadá. "Z taktických i bezpečnostních důvodů nesdělujeme u krátkodobé ani dlouhodobé ochrany osob žádné podrobnosti, tedy ani intenzitu, ani dobu trvání, ani počet osob zapojených do režimu ochrany," řekla mluvčí policejního prezídia Štěpánka Zatloukalová. Konkrétnější nebyl ani náměstek ředitele ochranné služby Jiří Komorous. "Nemůžeme sdělovat nic," řekl iDNES.cz.

Deník Blesk však vedle Vitáskové zastihl zhruba sedm mužů, kteří organizovali její odjezd z úřadu. K dispozici měli dvě auta s kouřovými skly, terénní mitsubishi a audi.

Šéfka ERÚ tlačí na omezení podpory solárního byznysu

Alena Vitásková stojí v čele Energetického úřadu téměř dva roky. Vláda ji do funkce jmenovala v červenci 2011. Vitásková se od svého nástupu v úřadě snaží jít proti nepřiměřené podpoře obnovitelných zdrojů, na kterou doplácejí spotřebitelé i státní kasa.

Po nástupu do úřadu nechala zpracovat hloubkový audit, který podle interpretace úřadu odhalil, že bývalí pracovníci ERÚ nastavili špatně ceny solární elektřiny a způsobili škody až v řádu desítek miliard korun. ERÚ se následně obrátil na státní zastupitelství, aby prošetřilo, zda nedošlo ke spáchání trestného činu zneužití pravomocí úřední osoby. Zastupitelství ale podnět ERÚ vrátilo k doplnění.

To však není jediný tlak, který úřad na solární byznys vytváří. Anonymní majitelé solárních elektráren mohou v příštích týdnech a měsících očekávat nepříjemné kontroly. ERÚ k nim totiž vyšle speciální tým "Rychlé šípy", který bude zajišťovat, zda dodržují podmínky přidělených licencí, a čerpají tak oprávněně velkorysé státní dotace. Pokud ne, čekají je sankce (více zde).

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Duty free na letišti by měl provozovat Lagardére, zaplatit má 8 miliard

Na Terminálu 2 pražského letiště otevřeli novou komerční zónu

Provoz všech 24 duty free shopů, tedy bezcelních obchodů, na Letišti Václava Havla v Praze asi získá za osm miliard...

Česká pošta zruší 7 000 pracovních míst, zhubne o čtvrtinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Plán restrukturalizace České pošty počítá se zrušením sedmi tisíc pracovních míst za šest let ze stávajících zhruba 30...

ČEZ vyplatí dividendu 24 korun za akcii, nejnižší za posledních 12 let

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním. Ve čtvrtek ráno o tom po téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz