Šéfa FNM vyšetřuje policie kvůli zfalšované lustraci

aktualizováno 
P r a h a - Předsedu Fondu národního majetku Jana Stiesse vyšetřuje policie kvůli podezření, že se prokazuje falešným lustračním osvědčením.
Už od chvíle, kdy se před třemi měsíci Stiess ujal vedení fondu, čelil obvinění ze spolupráce se Státní bezpečností. Stiess se veřejně hájil negativním lustračním osvědčením a teprve v minulých týdnech se ukázalo, že může jít o falzifikát.
O Stiesse se proto začala zajímat policie, která zjišťuje, kdo jeho osvědčení zfalšoval a jak k němu šéf FNM vůbec přišel.

"Zahájili jsme vyšetřování pro podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměňování úřední listiny v souvislosti s určitými skutečnostmi týkajícími se lustračního osvědčení jednoho státního úředníka," řekl vedoucí zvláštního odboru vyšetřovatelů Martin Hádek. Na otázku, zda jde o Jana Stiesse, Hádek odpověděl: "Jde o vysokého státního úředníka." Předseda FNM Stiess odmítl k těmto informacím cokoli sdělit. "Vím, o čem hovoříte, ale rozhodně o tom teď nehodlám mluvit. Nezlobte se, nebudu to komentovat, nebudu se vyjadřovat," uvedl včera Stiess.

Ministr financí Pavel Mertlík je od včerejška v Číně, jeho mluvčí Libor Vacek však přislíbil, že ministrovo stanovisko získá během dneška. "Nemám na něj spojení, záleží to na tom, kdy se ozve," vysvětlil Vacek, který o vyšetřování Stiesse nic nevěděl.

Z neoficiálních informací vyplynulo, že vyšetřovatelé přišli za Stiessem v minulých dnech a požádali ho, aby jim předložil lustrační osvědčení. Poté, co jim je ukázal, vyšetřovatelé si je odnesli s sebou a začali je zkoumat. Major Hádek však o detailech nechce mluvit: "V současné době není možné uvolňovat žádné detaily. Pochopitelně po skončení řízení vydáme tiskovou zprávu." Jan Stiess má přitom v rukou i oficiální lustrační osvědčení, které mu před sedmi lety vydalo ministerstvo vnitra. "Ano, pan Stiess převzal od ministerstva vnitra lustrační osvědčení čtvrtého srpna 1999," potvrdil mluvčí resortu Jan Decker.

Na otázku, zda lustrační osvědčení vydané ministerstvem prokazuje, či neprokazuje Stiessovu spolupráci s tajnou komunistickou policií, Decker s odvoláním na zákon odmítl odpovědět: "To zveřejňovat nesmíme." Obsah svého ofici álního lustračního osvědčení odmítl komentovat i Stiess. "Opakuji, nebudu to s vámi rozebírat po telefonu.
Přijďte příští pondělí, do té doby je to vyloučeno, mám příliš práce," konstatoval.
Ze samotného faktu, že policie začala Stiessovy dokumenty zkoumat, je tedy zřejmé, že šéf FNM má osvědčení dvě - jedno od ministerstva vnitra (o kterém veřejnost neví, co v něm je) a jedno zfalšované (které je negativní). Stiess přitom nemusí být tím, kdo úřední doklad zfalšoval. "Pachatelem toho trestného činu mohl být kdokoli," připustil vyšetřovatel Hádek. Je však prakticky vyloučené, aby o tom Stiess nevěděl.

Za padělání úřední listiny, kterou je i lustrační osvědčení, hrozí až dvouleté vězení.
Obstarat si negativní lustrační osvědčení nebyl před několika lety příliš velký problém. Lidé, kteří spolupracovali s StB a chtěli to utajit, měli třeba možnost koupit si nevyplněné lustrační osvědčení. Takový dokument získala před časem například televize Nova, která uvedla, že se prodával za několik desítek tisíc a stačilo do něj vepsat jméno a další osobní údaje.

Fond národního majetku nyní spravuje majetek za více než 200 miliard korun. Post předsedy FNM je jmenovanou funkcí a na tu se vztahuje lustrační zákon. Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek však tvrdí, že FNM pod lustrační zákon nespadá. "Ruku do ohně bych za to nedal, ale když jsem si to před čtvrt rokem zjišťoval, dospěl jsem k tomuto závěru. Vychází to ze statutu fondu, který je organizací s charakterem podniku," řekl Vacek.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Najdete na iDNES.cz