Šéf Vítkova CPI: Sazka nám nechce zaplatit

  14:19aktualizováno  17:46
Aleš Hušák, šéf loterijní společnosti Sazka, která se potýká s dluhy kvůli stavbě libeňské O2 areny, zahájil právní bitvu s realitním magnátem Radovanem Vítkem, jenž ovládá skupinu CPI. Ten koupil na konci loňského roku dvě pohledávky za Sazkou, a to od Komerční banky a Raiffeisenbank.

Radovan Vítek je nyní největším věřitelem Sazky, která se zadlužila při stavbě vysočanské 02 arény a snaží se ji ovládnout. Vedení Sazky se ovládnutí brání. Ilustrační foto. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Obě jsou po splatnosti a Sazka tak Vítkovi dluží několik stovek milionů korun. Hušák dříve uvedl, že zkusí situaci s Vítkem vyřešit buď obchodní nebo právní cestou. Teď je potvrzeno, že musel vybrat druhou cestu a jde přes právníky.

Minulý týden totiž Sazka potvrdila, že žaluje Komerční banku o zhruba miliardu korun. Údajně kvůli poškození dobrého jména. A dnes šéf CPI Zdeněk Havelka pro MF DNES uvedl, že se Sazka pokouší tuto pohledávku vyplývající z žaloby na Komerční banku započíst vůči dluhu, jenž vyplývá z nesplacené pohledávky u Komerční banky, a který teď vlastní CPI. Jinak řečeno, Sazka prý CPI sdělila, že teď nic platit nebude, protože obě pohledávky se vzájemně vyrušují a musí rozhodnout soud.

"Je to absolutní nesmysl, my na to nebudeme brát zřetel," uvedl Havelka pro MF DNES s tím, že CPI bude trvat na zaplacení Sazky za tuto pohledávku.

"Chceme peníze a pochybujeme, že by nám Sazka mohla ve zmíněné výši nabídnout pozemky," uvedl Havelka. Hušák totiž dříve naznačoval, že by obchodním řešením těchto pohledávek mohl být realitní obchod s CPI.

Vítka jednání Sazky popudilo. Z dovolené pohrozil, že místo plánů na její záchranu zvolí "velmi tvrdý postup". Jinými slovy, že ji bez rozmyslu pošle do insolvenčního řízení. Učiní tak v případě, že mu Sazka nesplatí veškeré dluhy do 17. ledna.

True

Podle Jiřího Markvarta z advokátní kanceláře Ambruz & Dark však Sazce zákon takový postup umožňuje. "Jestliže Sazka měla v době postoupení pohledávky, tedy svého dluhu, na nového věřitele pohledávku vůči Komerční bance jakožto původnímu věřiteli, může tyto pohledávky započíst. Zákon takový postup, kdy dojde k zániku pohledávek, umožňuje, uvedl Markvart s tím, že o reálné existenci a výši pohledávky, kterou se Sazka snaží započíst, by v každém případě rozhodoval soud.

"Sazka tímto postupem získá čas, kdy nebude muset svůj závazek uhradit," dodal.

Sazka se k informacím CPI staví opatrně. "Sazka není s CPI v žádném obchodním vztahu, a proto jsme jí žádný dopis neadresovali," uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Otázku, zda Sazka provedla zápočet pohledávek vůči jiné firmě, která náleží do skupiny Radovana Vítka, ponechal bez komentáře.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Najdete na iDNES.cz