Šéf Světové banky ustoupil, odchází kvůli milence

  6:50aktualizováno  9:13
Paul Wolfowitz rezignoval na post šéfa Světové banky. Oznámila to rada banky, která projednávala jeho porušení vnitřních předpisů. Architekt americké invaze do Iráku čelil kritice za to, že své milence zajistil výnosné místo na ministerstvu zahraničí. V bance skončí k 30. červnu.

Paul Wolfowitz přiznal, že se dopustil několika chyb | foto: Profimedia.cz

Rada rozhodovala od úterka. Wolfowitz se dlouho opíral o důvěru prezidenta George Bushe, který ale ve čtvrtek prohlásil, že je mu líto, kam až případ došel. Naznačil tím, že Wolfowitz bude muset odstoupit.

Ten se přitom do poslední chvíle obviněním bránil. Ujišťoval, že jednal eticky, v souladu s doporučením příslušných výborů a v dobré víře, že koná v souladu s nejlepšími zájmy instituce. Nakonec ale boj o svůj post vzdal. "Výkonní ředitelé berou na vědomí rozhodnutí pana Wolfowitze rezignovat na funkci prezidenta Světové banky," uvádí se v prohlášení rady.

Paradoxem je, že Wolfowitz si v době svého nástupu na post šéfa Světové banky jako vůbec nejzásadnější cíl stanovil boj proti korupci. Nakonec ale sám padl kvůli obvinění z protežování milenky.

Rada podle svého prohlášení začne okamžitě hledat Wolfowitzova nástupce.

Podle některých názorů Wolfowitz rozhodnutí oddaloval, protože hrál o čas pro své právníky, kteří mu vyjednávali co nejlepší podmínky odchodu. Co přesně nakonec dohodli, není známo. V prohlášení není žádná zmínka o finančním vyrovnání spojeném s odchodem Wolfowitze, ani o budoucnosti jeho přítelkyně.

Bílý dům odchodu Wolfowitze lituje
"Paul Wolfowitz je dobrý člověk, který má soucit s nepříjemnou situací chudých lidí ve světě. Přáli bychom si, aby v bance zůstal, ale prezident neochotně přijímá jeho rozhodnutí," řekl mluvčí Bílého domu Tony Fratto.

Rozhodnutí naopak radostně uvítal demokratický senátor Christopher Dodd: "Počínání pana Wolfowitze snížilo schopnost Světové banky uskutečňovat svoji misi - zmírňovat celosvětovou chudobu. Jeho rezignace nyní pomůže obnovit poctivost a důvěryhodnost Světové banky, které jsou pro ni nejdůležitější," řekl Dodd.

Zaměstnanci banky chtěli okamžitou rezignaci
Po odstoupení Woflowitze volaly hlavně evropské země. Jejich výzvy podpořili také někteří demokratičtí politici, bývalí představitelé Světové banky i řada jejích zaměstnanců.

"Pan Wolfowitz svojí rezignací konečně udělal dobrou věc," uvádí se v prohlášení Asociace zaměstnanců SB. Nicméně se domnívají, že měl odstoupit okamžitě, a termín 30. června považují za nepřijatelný. "Poškodil instituci a pokračuje v jejím poškozování každý den, kdy zůstává jejím prezidentem," míní.

Wolfowitze má vyměnit Američan
Podle tradice řídí Světovou banku občan Spojených států a Bushova vláda chce tuto praktiku i nadále zachovat. Spojené státy jsou největším akcionářem a finančním přispěvatelem banky. Bílý dům již oznámil, že brzy sdělí jméno Wolfowitzova nástupce.

Agentura AP již zmiňuje i několik možných kandidátů. Jsou mezi nimi bývalý náměstek ministra zahraničí Robert Zoellick, dvojka na ministerstvu financí Robert Kimmitt, jeho šéf Henry Paulson, bývalý republikánský kongresman Jim Leach, republikánský senátor Richard Lugar a Stanley Fischer, který kdysi pracoval pro Mezinárodní měnový fond a nyní pracuje pro Bank of Israel.

Wolfowitz je v čele Světové banky dva roky
Paul Wolfowitz řídí banku od června roku 2005. Jeho židle se začala třást v okamžiku, když vyšlo najevo, že své přítelkyni Shaze Rizaové, tehdejší zaměstnankyni banky, zajistil přestup na ministerstvo zahraničí. Tam si přišla na peníze, o nichž si mohla nechat zdát i šéfka diplomacie Condoleezza Riceová. - více zde

Některá média však naznačují, že se Wolfowitz stal obětí cíleného diskreditačního útoku. Z dokumentů, které k případu zveřejnila sama Světová banka, totiž vyplývá, že měl bývalý šéf ve svých krocích vůči Rizaové požehnání zvláštního výboru banky. Kampaň proti němu tak mohla být jen politickým úderem jeho protivníků. - více zde

Autoři:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Najdete na iDNES.cz