Šéf Sazky Hušák: Finanční problémy nemáme, za vším je konkurenční boj

  1:39aktualizováno  1:39
Kolem Sazky, jejímiž vlastníky jsou sportovní svazy, se rozpoutala obří aféra. BIS údajně dodávala vládě Mirka Topolánka zprávy o nebezpečných propojeních společnosti a státních úředníků, kteří ji mají kontrolovat. "Podobná prohlášení jsou zcela fantazmagorická," namítá generální ředitel Sazky Aleš Hušák.

Aleš Hušák | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Exministr školství a tělovýchovy Ondřej Liška navíc soudí, že Sazka mohla být i za pádem vlády letos na jaře, kvůli novému a přísnějšímu zákonu o loteriích.

"Kdyby situace nebyla tak vážná, tak bych se musel smát. A jenom přemýšlím, proč pan exministr Liška takhle plácá," říká generální ředitel Sazky Aleš Hušák.

Nový zákon je pro vás zásadní, proč byste neměli chtít ovlivňovat politiku?
My tady taháme míčky z bubnu. Prodáváme štěstí. Představa, že bychom něco takového dělali kvůli loterijnímu zákonu, je směšná.

Sazkou protékají miliardy korun, můžete o část přijít...
Co to s tím má společného? Proč by nám vadila vláda? My její návrh loterijního zákona považujeme za zdaleka nejlepší, jaký tady za poslední roky vznikl. Vadí nám na něm maximálně 10 procent. Takže je to absolutní nesmysl.

Expremiér Topolánek s exministrem Liškou se chystali proti Sazce zakročit. Jak se na to díváte?
Nevím, jestli je to pravda. Ale já mohu říct, že pan expremiér i pan Liška mě vůbec nezajímají. Já se o politiku nestarám.

Oproti původním informacím, že pan Topolánek BIS zaúkoloval Sazkou, to nyní spíše vypadá, že služba na Sazce pracovala sama na základě vlastních zjištění. Podle vás k tomu nebyl důvod?
BIS se má zajímat o to, co ohrožuje bezpečnost státu. Nedokážu ani při svém vysokoškolském vzdělání pochopit, čím můžeme já nebo moji kolegové, třeba předseda Českého olympijského výboru, předseda Českého svazu tělesné výchovy, České obce sokolské, předseda Autoklubu a další, být nebezpeční pro tento stát. Takže to je absolutně skandální a já nechci žít s tím, že mám v soukromé firmě kameru na záchodě. Pokud BIS na něco přišla, tak tady máme státní zastupitelství, finanční úřady, státní dozor. Jinak musím říct, že je to hledání vnitřního nepřítele, a to už jsme tady jednou zažili.

Topolánkova výzva

Expremiér chce, aby hospodaření Sazky zkontroloval NKÚ

BIS se o Sazku údajně zajímala kvůli nadstandardnímu propojení s politiky a státními úředníky. Pokud byste je korumpovali, aby třeba ovlivňovali zákony ve váš prospěch, to není ohrožení zájmů státu?
My máme několik desítek povolení každý týden, na terminály, na stírací losy, na cokoliv. Moji pracovníci musí komunikovat s lidmi ministerstva financí denně. Úředníci ministerstva mají kdykoliv přístup do budovy, mohou si cokoliv vyžádat a my jsme povinni jim podávat informace. To je ohrožení bezpečnosti státu? To je směšné.

Ale tady jde spíše o to, zda ty kontakty nezneužíváte, neovlivňujete.
Na to musí být důkazy. My jsme na trhu 53 let a za tu dobu se nic takového nestalo a neprokázalo. Proč bychom to také dělali? Když splníme podmínky, povolení nám úřady vydat musí. Nevěřím tedy, že by BIS mohla psát takovou pitomost.

Aleš Hušák

Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy nastoupil do podniku Restaurace a Jídelny Praha, později byl obchodním ředitelem Výstaviště Praha. Za komunismu podepsal spolupráci s StB. V Sazce, které Hušák šéfuje už od roku 1995, drží dvoutřetinový podíl ČSTV. Zisk loterijní společnosti letos v pololetí meziročně klesl o 6,4 procenta na 771 milionů korun.

Přesto žádáte, aby se zpráva BIS prošetřila.
Ano, my chceme, aby se to vyšetřilo včetně toho, zda jde skutečně o zprávu BIS. Tady po trhu chodí spousta zaručených písemných zpráv BIS. Měl jsem možnost před tři čtvrtě roku do jednoho takového spisku nahlédnout, ukazoval mi ho jeden novinář. A jestli je to ta zpráva, tak jsou to články z časopisů a hospodské kecy. Mně z toho teď vychází něco úplně jiného. Je to prachsprostý konkurenční boj, je chytře řízen, jsou do toho zatahováni i politici, buď proti své vůli, nebo v tom mají nějakou roli. Musí se to vyšetřit, protože nemůžeme žít ve státě, kde se dějí takové věci.

Kdo vede ten konkurenční boj?
Já si jednoznačně myslím, že je to Penta Investments v čele s panem Dospivou. Jestliže používají některé novináře, aby posílali zprávy, že naši akcionáři jednají s Pentou Investments o prodeji, tak to je velmi chytře postavené. Chtějí znejistit investory, znejistit banky, prostě se do toho vlomit. To se jim ale nepodaří. Možná jim k tomu někdo pomáhá, ale proto já chci to vyšetřování. Proto já nevěřím, že je to zpráva BIS.

Takže to může být i podle vás zpráva z dílny Penty?
Jsem přesvědčen, že to tak je a má to za úkol vnést nestabilitu mezi naše akcionáře.

Expremiér Topolánek se však kritickým pohledem na Sazku, a to včetně vašeho financování haly v Libni, nijak netají.
Topolánek řekl, že zahájil aktivity proti Sazce. BIS říká, že ji neúkoloval. Budeme chtít slyšet, jaké aktivity tedy proti nám zahájil.

Finanční potíže? Nesmysl

Finance Sazky jsou hlavně kvůli splácení haly v Libni napjaté a finanční krize situaci vyostřila. Podle našich informací vás dvě banky požádaly o splacení čtyř set milionů korun k 30. říjnu. Je to pravda?
I kdyby to byla pravda, proč si myslíte, že by to měl být problém?

Protože jde celkem o 800 milionů korun, které teď asi nemáte.
My smlouvy dodržujeme a banky taky. Zprávy, které dostáváte, nejsou úplně přesné. My své závazky plníme, a pokud by nám někdo vypovídal úvěry, tak bychom to rozhodně neřešili veřejně.

BIS brání Topolánka

"Žádný úkol týkající se Sazky nám nezadal"

Požádaly vás o peníze Raiffeisenbank a Fortis?
Nemůžu komentovat konkrétní banky, my jsme vázáni mlčenlivostí. Já nevím, jaká jsou rozhodnutí vlastníků bank, zvláště po takových zprávách, jaké jsou teď. Kdybych četl takové zprávy, dostanu pupínky taky.

Jak chcete tuhle situaci řešit?
Co bych měl řešit? Není to pravda.

Vylučujete, že by hrozilo, že si banky chtějí vzít akcie Sazky do zástavy a hledat investora?
Žádné investory nepotřebujeme. Naše nynější výsledky jsou lepší než poslední v pololetí. Situace je stejná, nebo spíše lepší než před rokem nebo před dvěma lety.

Informoval jste vládu o tom, že má Sazka finanční potíže?
Sazka nemá žádné potíže, takže jsem nikoho neinformoval. Jiná situace je u akcionářů, tam jsem říkal, že by jim stát měl vrátit peníze.

Máte po splatnosti nějaké úvěry?
Ne, ani jeden.

Celkový dluh Sazky přesahuje 10 miliard korun, provozní zisk před zdaněním 1,2 miliardy korun. Považujete vaši firmu za předluženou?
Úroveň zadluženosti odpovídá ratingovému hodnocení B+, které nám dává mezinárodní agentura Standard & Poor’s. Nemůžeme si vyskakovat, ale není to nic, co by nás znepokojovalo. Ratingové agentury vám letos snížily hodnocení.
Není to pravda, pouze česká Moodys. Standard & Poor’s nám ho dvakrát potvrdila. (Změnila ho na B+ s negativním výhledem, pozn. red.)

Považujete za reálné, že zaplatíte dalších 400 milionů korun už v lednu jako další splátku dluhopisů, jimiž financujete libeňskou halu?
Proč se ptáte na leden? Proč ne třeba na rok 2021? Samozřejmě, že to splatíme.

Uvažovali jste o vstupu Prahy do víceúčelové haly. Jednáte ještě?
O ničem takovém jsme nikdy neuvažovali. Na úrovni Prahy probíhaly konzultace o vzájemné provozní výpomoci mezi třemi zařízeními. Ta si zbytečně konkurují. Třeba Tesla Arenu nebo Strahov spoluvlastní také ČSTV a je tam i město. Nikdy se nemluvilo o tom, že by město převzalo jakékoliv závazky nebo se stalo investorem.

Je aréna na prodej?
Kdyby si ji chtěl někdo koupit, prodáme ji zítra, to vám asi potvrdí všichni akcionáři. Ale takhle to není. Aréna je soběstačná. Vydělává si na provoz, na odpisy, na mzdy. A my teď máme v ruce studii od renomované agentury, která říká, že aréna vydělala a odevzdala státu pět miliard korun. Je tedy správný požadavek akcionářů, aby stát dal část těchto peněz zpátky, do sportu. Ať jim z toho vrátí třeba dvě miliardy.

Za co je těch pět miliard?
Daně, poplatky, zdravotní a sociální pojištění zaměstnanců. Každá klobása za 45 korun odevzdá do státního rozpočtu 19,62 koruny. Takže kasíruje stát.

Vy často tvrdíte, že vás o stavbu arény požádal stát, ale tak to není, on vám pouze povolil způsob financování, tedy že příspěvek na sport z výtěžku Sazky může jít i na splátky víceúčelové haly.
To není pravda. Přišli, abychom jim pomohli vyřešit tu ostudu před mistrovstvím světa v roce 2004. My jsme řekli ano, ale zajistěte to tak, aby to akcionáři nepoznali. To se nestalo.

Je pravda, že se celkové náklady na arénu vyšplhají s náklady na splácení na 18 miliard korun?
To je nesmysl. Splácet se bude až do roku 2021, já nevím, jaké budou úroky a jaký bude kurz koruny. Celkové investiční náklady byly 7,2 miliardy a celkem i se stavbami okolo devíti miliard korun.

Halu jste chtěli splácet hlavně z tržeb za videoterminály, jak se pozice Sazky letos na trhu vyvíjí?
Letos rosteme o čtyři až pět procent v tržbách, což nás těší. U videoterminálů, kdy celý trh padal asi o 50 procent, jsou tržby nižší asi o tři procenta. Ale ještě není konec roku.

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů...

Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz