Šéf olympijského výboru: Odvolání Hušáka jsme nestáhli. Situace se ale mění

  16:08aktualizováno  16:08
V pondělí představený plán na záchranu Sazky přiměl předsedu Českého olympijského výboru Milana Jiráska zůstat v představenstvu loterijní firmy. Jirásek na post rezignoval, po dohodě mezi Sazkou a investory však rezignaci stáhl. Náhlý obrat vysvětluje v rozhovoru pro iDNES.cz.

Předseda ČOV Milan Jirásek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Vzhledem k tomu, že jsem obdržel z mého pohledu prozatím uspokojivé odpovědi a informace ohledně mých pochybností o ekonomické situaci společnosti Sazka (...), stáhl jsem včera svoji rezignaci na výkon funkce člena představenstva akciové společnosti," řekl Jirásek, který je šéfem minoritního akcionáře Sazky - Českého olympijského výboru. Svaz stál během tvrdých bojů o Sazku v opozici k šéfovi Sazky Aleši Hušákovi a žádal jeho odvolání.

"Kroky vedení společnosti Sazka a jejího majoritního akcionáře v poslední době navíc dávají naději, že se hledají opatření jdoucí správným směrem," dodal. 

Bylo pro vás spojení E-Investu a Penty velkým překvapením?
Ano i ne. Trošku jsem pozoroval, jak tyto zainteresované osoby jednají a propojují se podle svých zájmů a že se situace mění. Takže, bylo a nebylo to překvapení. V této oblasti se dá očekávat všechno možné a zřejmě z obou stran došlo k určitému ústupu ze zákopů, které se vybudovaly, a doufejme, že to bude ku prospěchu celé věci. Povede k tomu samozřejmě strašně dlouhá cesta. Tyto věci musejí ještě nabýt formu smluv a musí být schváleny valnou hromadou. Akcionáři, kteří se valné hromady zúčastní, musí mít jasno, že majorita v jejich organizacích s tím bude souhlasit. Není to jednoduché a není to řešení ze dne na den. Ale princip byl dán, ten je jasný a doufejme, že nikdo neustoupí z dojednaného kompromisu.

Radila vám rodina, abyste odešel a měl od všeho klid?
Ne, rodina do toho nezasahovala. Sám jsem se na to díval tak, že se mi trochu uleví. Rozhodující byl pocit, že v něčem figurujete a váš vliv není dostatečný a nemůžete to ovlivnit tak, jak za to cítíte zodpovědnost.

Očekáváte, že na sport půjde ze Sazky více peněz?
Pokud bude garantováno, že budeme dostávat podle dohody 200 milionů každý rok, tak je to lepší, než jaký byl předpoklad, že letos dostaneme nulu a později také. Je to alespoň něco. Přitom je zde šance na uchování akciových podílů, ale to bude záviset na rozhodnutí všech akcionářů, zda do toho takto půjdou.

Bylo vaše rozhodnutí vzít rezignaci zpět vzato příznivě?
Můj pocit z toho byl, že to bylo přijato velmi dobře, že neopouštím palubu.

A když jste rezignaci podával, tak vám to zazlívali?
Vysvětloval jsem, proč to dělám a doufám, že to bylo pochopeno.

Co bylo pro změnu rozhodnutí klíčové?
Včerejší jednání a oznámení nové dohody. Viděl jsem, jaké kroky budou následovat a nyní tak vnímám, že je další cesta možná a já bych jí rád podpořil. Dostal jsem také část odpovědí na dřívější otázky a ujištění, že na mimořádné valné hromadě se vyjasní všechny další otázky, které požadujeme.

Jedním z důvodů svolání mimořádné valné hromady bylo odvolání šéfa Sazky Aleše Hušáka. To stále platí?
Návrh byl podán a stažen zatím nebyl. Situace se ale mění. Je to otázka toho, jak se o tom akcionářská trojice (ČOV, Orel, Sdružení sportovních svazů ČR) domluví a také otázka návrhů, které tam ze strany představenstva Sazky na řešení situace poplynou. Uvidíme, zda tento návrh stažen bude, nebo ne.

Vaše další rezignace je v budoucnosti vyloučena?
Rezignace je možná podat kdykoliv, pokud se ukáže, že jsem se v tom mýlil. To nikdo nemůže říci, že nerezignuje, ale já nechci zacházet do krajností. Stáhnutí rezignace nechci zpochybňovat. Chci poctivě přispívat stabilizaci a realizaci kroků, které se postupně rýsují. Cestovní mapa ještě není hotová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz